Методичні рекомендації до семінарського заняття

 

При розгляді першого питання необхідно акцентувати увагу на тому, що ринкова економіка в сучасних умовах не існує в чистому вигляді, але є змішаною системою, де переплітаються елементи державного контролю з ринковими елементами, які здійснюють значний вплив на організацію як суспільного виробництва, так і споживання. Саме з’ясування суті та ознак сучасної змішаної економічної системи, принципи її функціонування і має на меті останнє питання даної теми.

При розгляді другого та третього питань необхідно зазначити, що економічна ситуація в Україні у 90-х роках визначалася дією трьох факторів: розпадом СРСР, поглибленням загальної економічної кризи, структуризацією економіки. У цілому ж необхідно признати, що історичний досвід показав неефективність командної економіки, її нездатність забезпечувати перехід до інтенсивного типу розвитку, неминучість радикальних соціально-економічних перетворювань у всіх колишніх соціалістичних країнах. Стратегія економічних реформ у цих країнах визначається законами розвитку світової цивілізації. Іншими словами, перспективи формування високоефективного механізму господарського управління в багатьох національних економіках пов’язані з використанням та впровадженням всього того позитивного, що створила вітчизняна і світова практика в цій галузі.

Кінцевий вибір конкретної моделі перехідної економічної системи визначається співвідношенням політичних сил в країні, характером здійснюваних перетворювань, масштабами та ефективністю підтримки реформ міжнародним співтовариством, а також історичними національними традиціями та особливостями розвитку.