Поняття які використовуються для виконання роботи

Деталь машини це виріб, який зроблено з одного матеріалу без складальних операцій.

Ланка механізму - це деталь або декілька жорстко з'єднаних між собою деталей.

Види ланок:

o Вхідна ланка - це ланка, якій надасться заданий рух.

o Вихідна ланка - це ланка, яка відтворює потрібний рух.

o Стояк нерухома ланка механізму.

o Кривошип - ланка, яка здійснює повне обертання навколо нерухомої осі.

o Коромисло - ланка, яка хитається навколо нерухомої осі.

o Шатун ланка, яка рухається плоско паралельно.

o Повзун ~ ланка, яка рухається поступально.

o Куліса - ланка, яка служить рухомою направляючою для повзуна.

o Камінь куліси - повзун, який рухається вздовж куліси.

Кінематична пара - це рухоме з'єднання двох ланок, яке обмежує їх відносний рух. Клас кінематичної пари визначається кількістю умов зв'язку, що накладає пара на відносний рух ланок при їх з'єднанні.

Умова зв'язку - обмеження на відносний рух. Вільне тіло в просторі має шість можливих незалежних рухів. Оскільки при з'єднанні двох тіл у кінематичну пару (в залежності від способу з'єднання) кількість відносних рухів цих тіл зменшується на 1 ... 5 одиниць, то за Т.Ї.Артоболевським усі пари підрозділяють на п'ять класів. Тіло в площині може мати тільки три незалежні рухи (поступальний рух уздовж двох координатних осей і обертальний - навколо третьої). Відповідно при з'єднанні таких тіл у кінематичну пару вони можуть мати тільки один або два відносні рухи. Отже, в плоскому механізмі пари можуть бути тільки четвертого та п'ятого класів. Пари п'ятого класу бувають обертальні та поступальні.

Елемент кінематичної пари - сукупність поверхонь, ліній, точок, за якими відбувається дотик ланок.

Вища кінематична пара- це пара, елементами якої є точка або лінія. В плоскому механізму це кінематичні пари IV класу.

Нижча кінематична пара - це пара, ланки якої дотикаються по поверхні. В плоскому механізмі це кінематичні пари V класу.

Кінематичний ланцюгсистема ланок, з'єднаних за допомогою кінематичних пар.

Плоский кінематичний ланцюг - це ланцюг, в якому траєкторії точок ланок розташовані в паралельних площинах.

Механізм - це система ланок, в якій рух однієї або кількох ланок перетворюється в потрібний рух інших ланок. У механізмі одна ланка обов'язково нерухома {стояк).

Степінь рухомості - це число степенів вільності кінематичного ланцюга, який має механізм, відносно стояка. Степінь рухомості плоского механізму визначається за формулою П.Л.Чебишева:

Де n – кількість рухомих ланок, Р4 – Р5 – кількість кінематичних пар 4 та 5 класів (вищих та нижчих)

Кінематична схема механізму - це форма опису механізму, яка містить інформацію, що необхідна для кінематичного аналізу механізму. До такої інформації відносяться розміри, які визначають розміщення кінематичних елементів пар на ланках, характер кінематичних пар, геометрична форма елементів вищих кінематичних пар. Ланки та пари на схемі зображуються умовними позначеннями, які встановлює ГОСТ 2.770-68. Необхідні для виконання лабораторної роботи дані з цього документу приведені в табл. 1. Кінематична схема виконується в масштабі.

 

Масштабний коефіцієнт - це коефіцієнт, який показує, скільки натуральних фізичних величин знаходиться в одному міліметрі (мм) зображення на креслені. Так, наприклад, масштабний коефіцієнт кінематичної схеми (масштабний коефіцієнт довжини) ц/ показує, скільки метрів (м) дійсної довжини знаходиться в одному міліметрі (мм) зображення. Цей коефіцієнт можна визначити відповідно масштабу креслення за формулою:

де т - степінь зменшення зображення по відношенню до натурального. Так, для масштабу 1:2 — m =2 і, а для масштабу 2:1 — т = 1/2 і