рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Особливості сучасної сім’ї в Україні

Особливості сучасної сім’ї в Україні - раздел Образование, СОЦІОЛОГІЯ СІМ’Ї 1. Поняття Життєвого Циклу Сім’Ї. Критерії Конструювання Життєвого Циклу Сім’...

1. Поняття життєвого циклу сім’ї. Критерії конструювання життєвого циклу сім’ї.

2. Етноісторичні аспекти створення сім’ї в Україні.

3. Сім’я у демографічному вимірі України.

 

Величезним стає розмаїтість сімейних структур, коли ставиться завдання класифікувати сім'ї з урахуванням їх змін у часі - від старту сімейного життя до її фінішу. Введення параметрів тривалості (віку, стажу шлюбу і сім'ї) і змін, що відбуваються з сім’єю на протязі її життя, привело до того, що поступово сформувалася концепція «сімейного циклу життя», або «життєвого циклу сім'ї».

Життєвий цикл сім'ї - послідовність соціальних і демографічних станів з моменту утворення до моменту припинення існування сім'ї. Демографічні події, що формують циклічність, наступні: вступ до шлюбу, народження первістка, народження інших дітей, припинення шлюбу.

Соціологи пропонують різні класифікації життєвого циклу сім'ї в залежності від тих критеріїв, які кладуться в основу такої класифікації. Зокрема, Дж. Бернард і Л. Томпсон пропонують типологію з восьми стадій, кожна з яких відрізняється своєю тривалістю, інтенсивністю та змістом.

Деякі соціологи зводять 8 стадій життєвого циклу всього до 5: 1) пристосування, 2) народження дітей, 3) виховання дітей, 4) підготовка дітей до самостійного дорослого життя, 5) старіння. Протягом життєвого циклу відбувається зміна ролей: іншим на кожній стадії стає їх розподіл; одні ролі зникають, інші з'являються; деякі ролі, що раніше виконувалися одним членом родини, тепер виконують декілька. У шлюбі чоловік і жінка спочатку виконують функції подружжя, соціальних та сексуальних партнерів, працівників по будинку і на виробництві. З появою дітей до них додаються ролі батьків, вихователів і соціалізаторов.

Аналіз особливостей сім’ї в Україні варто почати із аналізу її історичних особливостей. Літописи свідчать про те, що стародавні руські слов'яни мали свої звичаї. Поляни (Середнє Придніпров'я з центром у Києві) дуже шанували своїх невісток, сестер, матерів, батьків, інших близьких родичів. Жених не ходив шукати собі молоду: йому звичайно приводили наречену, а наступного дня давали за неї викуп. На думку Х.К. Вовка, викуп не був купівлею дівчини. Ця плата більше символізувала вибачення за те, що жінку забирали із її роду. Древляни (Полісся, Правобережжя України) викрадали дівчат, як правило, біля річки, коли ті йшли по воду. Можливо, у древлян була поліандрія (право свекра на невістку). Радимичі, в'ятичі, сіверяни (басейни річок Оки, Угри, Десни, Сейму) ходили на "ігрища поміж сіл", там облюбовували собі жінок й викрадали тих, з якими були в згоді щодо цього.

Більше відомо вже про шлюбно-сімейні відносини в період Київської Русі. Прийняття християнства (кінець Х ст.) мало великий вилив на трансформування шлюбно-сімейних звичаїв українців. Однак давньоруський світогляд не можна вважати чисто християнським. Це віровчення поступово входило в побут народу й увібрало немало язичницьких традицій. У народному середовищі формуються змішані християнсько-язичницькі уявлення, відбуваються зустрічні процеси: "обмирщення" християнських догматів і християнізація язичницьких традицій. Доказів цього існує немало.Та чи не найбільше їх залишилося в шлюбних обрядах. Сватання, заручини, запросини на весілля, приготування короваю, саме весілля, післявесільні ритуали, частина яких збереглася аж до наших днів, не передбачаються християнськими традиціями.

В українців,як і в інших народів, давно сформувалась досить складна система дошлюбного спілкування, дошлюбних відносин, що звичайно виявлялись у формі знайомств молоді, залицяння, сватання, заручин, допиток, оглядин, згоди. Для України, у порівнянні з іншими народами Російської імперії, було характерним те, що тут патріархальні принципи виявлялися набагато слабкіше. У дошлюбному спілкуванні виборі шлюбного партнера молоді надавалася більша свобода.

У сім'ї українців існувала обов'язкова черга вступу в шлюб: доки не одружиться старший брат або не вийде заміж старша сестра, молодші не мали права створювати свої сім'ї.

З кінця XIX ст. у виборі шлюбного партнера спостерігається більша самостійність. Молодь здебільшого сама почала вибирати собі нареченого; участь батьків у цьому процесі стала номінальною. Якщо батьки й виступали проти, то звичайно тільки в тих випадках, коли шлюби були нерівними в соціальному, національному, конфесійному відношеннях або коли один з майбутнього подружжя був набагато старшим.

Формування сімейного складу населення сучасної України зазнало деформую­чого впливу кризового соціуму перехідного періоду та проявів демо­графічної кризи. Сімейний склад населення є наслідком та інтеграль­ною характеристикою взаємодії демографічних процесів з соціально-економічною обстановкою. Окрім шлюбності та розлученості на формуванні сімейного складу населення позначаються насамперед народжуваність та роздрібнення сімей внаслідок відокремлення дорослих дітей від батьків, особливо після одруження.

Для Ук­раїни, як і більшості високоурбанізованих країн світу, властиві за­гальні тенденції роздрібнення (нуклеаризації) сімей; вони характеризуються відокремленням дорослих чи одружених дітей від батьків, а також розлученням, овдовінням і т. ін. Переважання чисельності міського населення, широке залучення жінок до професійної зайня­тості, підвищена розлученість зумовили в Україні ще у доперехідний період занадто поширену бездітність та однодітність, безшлюбне ма­теринство, загальні орієнтації молодих подружжів на відокремлення від батьків.

У контексті змін демографічної типології сімейних домогоспо­дарств до головних наслідків кризового прояву відносяться: на за­гальному фоні зменшення чисельності сімей та їх приросту за раху­нок молодих подружніх пар — збільшення частки простих бездітних і однодітних сімей та значне зменшення частки простих сімей з 2 і більше дітьми; тенденція до збільшення частки сімей, заснованих на юридично неоформленому шлюбі, та неповних сімей (без шлюбної пари); збільшення частки складних, трьохпоколінних сімей у сільській місцевості та західних областях України, а також її змен­шення у містах; зростання контингентів дітей-сиріт та частки сімей без батьків (як наслідок підвищеної смертності і соціального сирітства - відмови батьків від дітей, позбавлення батьківських прав); збільшення частки одинаків та поширеність безшлюбної са­мотності, особливо жінок середнього і старшого віку тощо.

В сучасних умовах одним з наслідків економічної кризи в Україні є той факт, що жінки нарівні з чоловіками беруть участь в матеріальному забезпеченні сім’ї, що призводить до посилення їх ролі та місця в сім’ї.

Не можна не звернути увагу на надзвичайно низьку якість здоров’я нашого населення, у тому числі й репродуктивного (за даними медиків, безпідними є близько 25 % шлюбних пар). Падіння життєвого рівня населення зумовлює незбалансованість та недостатність харчування. Це відбивається на погіршенні здоров’я. Зокрема, медики повідомляють про зростання кількості вагітних жінок, що страждають на анемію (до 85 %). Алкоголізм, наркоманія, соціальні хвороби (туберкульоз, інфекційні захворювання, а також захворювання, що передаються статевим шляхом) є факторами, що сприяють дестабілізації української сім’ї і погіршенню її генофонду.

Однією з особливостей сімейно-шлюбих відносин в Україні є помітні відмінності сімей західного та східного регіонів, на які ми неодноразово звертали увагу вище.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

СОЦІОЛОГІЯ СІМ’Ї

Чернівецький національний університет... імені Юрія Федьковича... СОЦІОЛОГІЯ СІМ Ї Навчально методичний посібник Чернівці Чернівецький...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Особливості сучасної сім’ї в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Навчально-методичний посібник
  Чернівці Чернівецький національний університет УДК 305 (072) ББК 60.550.53я7 Г 34 Друкується за ухвалою редакційно-видавничої ра

Оцінка рівня знань при проведенні модульного поточного контролю
10 балів (оцінка «відмінно») Студент має систематичні та глибокі знання навчального матеріалу, вміє без помилок виконувати практичні за­вдання, які передбачен

Шкала оцінювання
Рейтингова оцінка дисципліни Оцінка за шкалою ECTS Оцінка за національною шкалою Залік за національною шкалою

Критерії оцінювання, узгоджені зі шкалою ECTS
з курсу “Соціологія сім’ї” Оцінка «А» виставляється студенту, який за результатами поточного, модульного і підсумкового контролю набрав у сумі від 90 до 100 балів і рів

СТРУКТУРА ІСПИТОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ
№ п/п Тема Лекції (год.) Семінарські заняття (год.) Самостійна робота (год.) Змістовий

Тема 1. Соціологія сім’ї в системі наук про сім’ю.
Соціологія сім’ї як спеціальна соціологічна теорія. Проблематика досліджень в соціології сім’ї. Предмет та об’єкт соціології сім’ї. Специфіка соціологічного підходу до вивчення сім’ї. Сім’

Тема 5. Сім’я і сексуальність. Репродуктивна поведінка
Поняття сексуальної поведінки. Цілі сексуальної поведінки. Сексуальна культура. Типи сексуальної культури. Типи сучасних сексуальних норм: легалізм, ситуаційна етика, гедонізм, аскетизм, раціоналіз

Тема 1. Соціологія сім’ї як самостійна галузь соціології
1. Специфіка соціологічного підходу до вивчення сім’ї. Взаємодія соціології сім’ї з іншими науками. 2. Дискусійність підходів до трактування сім’ї. 3. Поняття сім’ї: функції та ст

Тема 2. Основні теоретичні підходи до вивчення сім’ї в соціології
1. Проблема походження та еволюція сім’ї. 2. Типологія теоретичних підходів до вивчення сім’ї. Переддослідницький етап розвитку соціології сім’ї. 3. Розвиток соціології сім’ї в ХХ

Тема 3. Дошлюбна поведінка подружжя і якість шлюбу. Теорії шлюбного вибору.
1. Основні поняття, які відбивають шлюбну поведінку. 2. Теорії шлюбного вибору. 3. Основні тенденції шлюбності в Україні. Шлюбна поведінка — це поведінка, метою якої є за

Тема 5. Сім’я і сексуальність. Репродуктивна поведінка
1. Поняття сексуальної поведінки. Сексуальна поведінка в шлюбі. 2. Репродуктивна поведінка як предмет дослідження соціології. 3. Особливості репродуктивної поведінки населення Укр

Тема 5. Сім’я і сексуальність. Репродуктивна поведінка
1. Поняття сексуальної поведінки. Сексуальна поведінка в шлюбі. 2. Репродуктивна поведінка як предмет дослідження соціології. 3. Особливості репродуктивної поведінки населення Укр

Соціологія сім’ї як галузь соціологічного знання
1. Соціологія сім’ї як спеціальна соціологічна теорія. Предмет, об’єкт і функції соціології сім’ї. 2. Категорії соціології сім’ї. Функції сім’ї в суспільстві. 3. Соціологія сім’ї

Завдання для самостійної роботи
1. Зверніться до «Национальной социологической энциклопедии» (http://voluntary.ru) та порівняйте визначення сім’ї різних соціологів, що наведені в ній. 2. Побудуйте схему трьох нуклеарних

Основна
Антонов А. И., Медков В. М. Социология семьи. - М.: Изд-во МГУ: Изд-во Международного университета бизнеса и управления (“Братья Карич”), 1996. – 304 с. Антонов А.И. Микросоциология семьи

Завдання для самостійного опрацювання
1. Поясніть недоліки теорії походження шлюбу та сім’ї Л.Моргана-Ф.Енгельса. 2. У яких галузях вивчення сімейної життєдіяльності символічний інтеракціонізм найбільш плідний і застосовується

Основна
Антонов А. И., Медков В. М. Социология семьи. - М.: Изд-во МГУ: Изд-во Международного университета бизнеса и управления (“Братья Карич”), 1996. – 304 с. Антонов А.И. Микросоциология семьи

Додаткова
Антонов А.И. Новая альтернативная школа в американской социологии семьи // Вестник МГУ. Сер. 18. Социология и политология. — 2003. — № 3. — С. 75—82. Антонов А.И., Филипс Т.Ч. Социально-ко

Вибір шлюбного партнера як предмет соціологічного вивчення
1. Шлюбна поведінка як соціальний феномен. Шлюбний вибір і шлюбний ринок. 2. Соціологічні теорії шлюбного вибору. 3. Особливості формування сім’ї в Україні в сучасних умовах.

Завдання для самостійної роботи
1.Як Ви вважаєте, ослаблення впливу сім’ї та родинності на шлюбний вибір, широке розповсюдження фактичних шлюбів свідчать про перебудову ціннісно-мотиваційної структури шлюбної поведінки, чи є озна

Основна
Антонов А.И., Медков В.М. Социология семи. – М.: Изд-во МГУ, 1996. – 304 с. Борисов В.А., Синельников А.Б. Брачность и рождаемость в России: демографический анализ. - М., 1995. Во

Найважливіші проблеми функціонування молодої сім’ї
1. Життєвий цикл сім’ї: поняття, класифікації, неповнота життєвого циклу. 2. Молода сім’я як особливий тип сім’ї. 3.Соціально-психологічні та соціально-економічні проблеми молодих

Завдання для самостійної роботи
1. Використовуючи вивчений матеріал та метод сімейних біографій, складіть декілька життєвих історій своєї власної сім’ї та сімей своїх друзів чи знайомих. 2. За даними соціологів, більшіст

Основна
Антонов А.И., Медков В.М., Нетрусов М.А. Демография семьи – проблемы моделирования семейного цикла жизни // Вестник МГУ. Сер. 18. Социология и политология. - 1997. - № 2. Анцыферова Л. Нов

Додаткова
Антонюк Е.В. Становление ролевой структуры молодой семьи и ее восприятие супругами // Вестник МГУ. Сер. 14. Психология. - 1993. - № 4. Глазунов С.В. Фамілістичні аспекти соціальної політик

Подружні стосунки
Чоловіки і жінки в шлюбі. Розподіл подружньої влади. Задоволеність шлюбом. Фактори стабільності сім’ї. Подружні конфлікти та шляхи їх вирішення. Розлучення як пред

Завдання для самостійної роботи
1. Зробіть запис подружньої сварки. Як побудований її сценарій? 2. Виконання обов’язків чоловіком і дружиною можуть набувати таких форм: · чоловік виконує тільки свої, а дружина -

Основна
Антонов А.И. Микросоциология семьи (методология исследования структур и процессов): Учебное пособие для вузов. — М.: Издательский Дом «Nota Bene», 1998. — 360 с. Голод С.И. Стабильность се

Додаткова
Багнетова Е. А. Влияние семейных факторов на образ жизни и здоровье старшеклассников // Социологические исследования. – 2012. - № 8. Бергер Б. Нуклеарная семья как первооснова цивил

Як предмет дослідження соціології сім’ї
1. Специфіка соціологічного вивчення репродуктивної поведінки. Репродуктивна поведінка сучасної української сім’ї. 2. Проблеми «самотніх», позашлюбних і розлучених матерів. Батьківство піс

Основна
Антонов А. Микросоциология семьи (Методология исследования структур и процессов): Учебн. пособие для вузов. - М.: Издательский Дом “Nota Bene”, 1998. - 360 с. Анурин В. Сексуальная революц

Додаткова
Багирова А.П., Илышев А.М. Факторы репродуктивного поведения населения (Анализ межстрановых и межрегиональных различий) // Социологические исследования. - 2009. - № 2. Балабанов С.С., Наук

Сімейно-шлюбні відносини в сучасному суспільстві
1. Основні причини та тенденції змін сімейно-шлюбних відносин. Вплив макросоціальних явищ на розвиток сім’ї. 2. Найважливіші тенденції змін інституту сім’ї в Україні. 3. Методи со

Основна
Антонов А. И. Микросоциология семьи (методология исследования структур и процесов): Учебн. пособие для вузов. - М.: Издательский Дом “Nota bene”, 1998. Бергер Б. Нуклеарная семья как перво

Додаткова
Медіна Т.В. Деякі тенденції функціонування сім’ї в Україні // Сборник научных трудов по материалам международной научно-практической конференции «Современные проблемы и пути их решения в науке, тра

Структура есе
Побудова есе — це відповідь на питання або розкриття теми, що засновано на класичній системі доказів. 1. Титульний аркуш (заповнюється за рекомендованим зразком);

Соціологія сім’ї як спеціальна соціологічна теорія
(10 годин) Знати: типології сімейних структур, історичний характер функцій сім’ї Вміти: розкрити етапи розвитку соціології сім’ї

Батьківство як предмет вивчення соціології сім’ї
(10 годин) Знати:Особливості функціонування сім’ї на різних етапах життєвого циклу сім’ї Вміти:Аналізувати результати досліджень

Сім’ї з одним з батьків. Зведені сім’ї
(8 годин) Знати: особливості функціонування сімей з одним з батьків. Вміти: визначити специфіку проблем у зведених сім’ях. 1

Основні методичні принципи в дослідженнях сім’ї
(10 годин) Знати:основні методичні принципи у дослідженнях сім’ї. Вміти:побудувати програму соціологічного дослідження

О.Тоффлер
Виникаюча в інформаційному суспільстві система сім’ї настільки складна і різноманітна, що надає кожному з нас можливість знайти власну родинну нішу, вибрати стиль сім’ї або визначити шлюбну траєкто

А.І. Антонов, В.М. Медков
У XX ст. всі історичні тенденції, властиві модернізації суспільства, зберіг­ли свою спрямованість, поглибилися і розширилися, і на порозі XXI ст. у більшості промислово розвинутих країн певною міро

Е.Гідденс
Соціологія — за умови, що нею займаються належним чином, — приречена в деякому відношенні завжди залишатися наукою, що вносить сумніви в розум. Вона не годиться для потурання забобонам, що інтуїтив

П.Сорокін
Легко сказати, що в сучасному суспільстві всі його члени повинні займати позиції, що відповідають їх здібностям. Але важко визначити, чи є в людини та чи інша здібність, чи виявляється вона в неї в

М.Бердяєв
Сім’я по своїй сутності завжди була, є і буде мирським інститутом благоустрою, біологічним і соціологічним упорядкуванням життя роду. Форми сім’ї настільки плинні протягом людської історії, завжди

Запитання для роздумів
У вищенаведених судженнях релігійного мислителя, що бачив у сім’ї і дітонародженні лише побут, а в любові — буття, що завжди викривали низькість буденності і цінували більше за все волю, проте, чіт

С.И.Голод
Багато фахівців (У. Гуд, А. Мішель, Р. Рапопорт, Л. Руссель, Р.Флетчер, А. Харчев, М. Шимін) схильні пов’язувати зміни, що відбувалися з сім’єю (і в сім’ї) в ХХ сторіччі, в більшій мірі з змінювани

Американська сім’я: її стосунки з особистістю та соціальною структурою
Американська сім'я впродовж життя останнього покоління, якщо не раніше, переживає процес глибоких змін. Серед соціальних вчених, а також інших спеціалістів, що займаються колом цих проблем, існує в

Американська сім’я: її стосунки з особистістю та соціальною структурою
Американська сім'я впродовж життя останнього покоління, якщо не раніше, переживає процес глибоких змін. Серед соціальних вчених, а також інших спеціалістів, що займаються колом цих проблем, існує в

За період 1990-2007 рр
Таблиця № 1   Кількість народжених, тис. осіб Частка дітей народжених жінками, які не перебували у зареєстрованому шлюбі, %

Число народжених на 1000 жінок відповідного віку
  Коефіцієнти народжуваності за віком матері Сумарний коефіцієнт народжуваності** 15-49* 15-19*

ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДО ІСПИТУ
1. Предмет соціології сім’ї. 2. Критерії визначення сім’ї як соціального інституту та малої групи. 3. Дискусійність підходів до трактування сім’ї. 4. Соціологія сім’ї в с

ЗРАЗКИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
1. Соціологія вивчає сім'ю як: a) соціальний інститут; b) сферу відносин між чоловіком і жінкою; c) малу соціальну групу; d) соціологічну категорію. 2.

ГЛОСАРІЙ
Амбілокальність (від лат. Ambo - обидва і locus - місце), норма шлюбного поселення, при якій молоді за вибором (визначеного самими різними обставинами) поселяються або там, де до ш

Інфертильність – відсутність народжень у шлюбної пари.
Інцест (від лат. Incestum - злочинний зв'язок, інцест), 1) у римському релігійному праві - ритуальна нечистота взагалі, пізніше - в більш вузькому сенсі - злочин, що порушує релігі

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги