Соціологія сім’ї як галузь соціологічного знання

1. Соціологія сім’ї як спеціальна соціологічна теорія. Предмет, об’єкт і функції соціології сім’ї.

2. Категорії соціології сім’ї. Функції сім’ї в суспільстві.

3. Соціологія сім’ї в системі наукових дисциплін, що займаються вивченням сім’ї.

Ключові слова: сім’я, шлюб, соціологія сім’ї, функції сім’ї, форми сім’ї, фамілістика

 

МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ

Розпочинаючи підготовку першого питання, варто звернути увагу на те, що специфіка соціологічного підходу до вивчення сім’ї полягає в акценті на фундаментальному значенні її посередництва у взаємодії особистості та суспільства, на фокусуванні на інтересах сім’ї як автономної цілісності.

Соціологія сім'ї - це галузь соціології, що вивчає формування, розвиток та функціонування сім'ї, шлюбно-сімейних відносин у конкретних культурних та соціально-економічних умовах. Розкриваючи ці питання, перш за все необхідно з'ясувати, що розуміється під шлюбом і сім'єю, а також розглянути основні соціологічні підходи до їх дослідження.

При аналізі соціальної сутності сім’ї важливо розуміти, що вона створює базову передумову функціонування соціуму завдяки фізичному і соціокультурному заміщенню поколінь, за допомогою народження дітей і підтримки існування всіх членів родини. Без цього відтворення населення і соціалізації потомства неможливе заповнення всіх соціальних інститутів, забезпечення соціального життя.

Дослідження сім’ї є по своїй суті комплексним — воно пов'язане з фізіологічними процесами, із психологічною динамікою взаємин, з нормами і цінностями культури, з економічними умовами ринку і виробництва, з демографічними змінами, з інститутами армії, церкви, охорони здоров'я, державного управління та з історичними трансформаціями в цілому. Значимість сім’ї обумовлена її унікальною роллю у відтворенні людського роду і найважливішою роллю сімейного виробництва, сімейної економіки в забезпеченні добробуту. Доказом значимості сім’ї для суспільства є підвищена увага до проблематики соціології сім’ї на XVII Всесвітньому соціологічному конгресі, де найбільша кількість виступів (8,1%) була присвячена саме проблемам сім’ї.

Спробуйте визначити особливості соціологічного вивчення сім’ї, проаналізуйте основні проблеми та напрями цих досліджень. Ознайомтесь з двома основними рівнями вивчення сім’ї в соціології – як соціального інституту і соціальної групи.

Мільйони сімей у країні знаходяться на різних стадіях сімейного циклу життя, характеризуються різною структурою і специфікою життєдіяльності, при цьому окрема сім’я одночасно виявляє у своїй поведінці ознаки самостійної соціальної одиниці й ознаки, пов'язані з її природою як складової частини соціуму.

Розкриваючи друге питання, почніть з аналізу найважлившіх категорій соціології сім’ї - шлюбу та сім’ї. Познайомтесь з існуючими в суспільних науках визначеннями, знайдіть їх переваги та недоліки. Особливу увагу зверніть на визначення, запропоновані П.Сорокіним, Я.Щепанським, А.Харчевим, А.Антоновим. Результати своїх порівнянь оформіть у вигляді таблиці.

Розглядаючи категоріальну мову соціології сім’ї, зверніть увагу на такі її найважливіші категорії: 1) умови життя сім’ї – сукупність факторів макросередовища (соціально-економічні, соціально-політичні, культурні, екологічні і т.п.) та мікросередовища (найближче соціальне оточення); 2) структура сім’ї – сукупність відносин між її членами, що може включати в себе крім родинних відносин, систему духовних відносин, в тому числі і відносини влади та авторитету; 3) спосіб життя сім’ї – сукупність тих видів життєдіяльності, які здійснюються сумісно всіма або деякими із членів родини, або одним із них, але від імені всієї сім’ї; 4) спосіб мислення сім’ї – сукупність цінностей, норм, установок у сфері сімейного життя; 5) етапи життєвого циклу сім’ї – динаміка змін, які відбуваються в сім’ї до її розпаду; 6) функції сім’ї – спосіб виявлення активності, життєдіяльності сім’ї та її членів.

Варто також звернути увагу на те, що в соціології існує велика кількість класифікацій сім’ї. В основі цих класифікацій лежать різні критерії, пов’язані зі складністю цього соціального інституту та соціальної групи. Спробуйте проаналізувати сім’ї своїх батьків або близьких вам людей за запронованими класифікаціями.

Розглядаючи функції сім’ї, зверніть увагу на їх подвійний характер – важливість для суспільства та окремого індивіда. На сучасному етапі можна виділити такі основні функції сім'ї: репродуктивну, виховну (соціалізаційну), економічну і побутову (екзистенціальну), первинного соціального контролю, духовно-емоційну, організації та проведення дозвілля, сексуальну. Проаналізуйте їх зміст та визначте, які зміни відбувалися з ними впродовж історичного розвитку людства.

Готуючись до третього питання, врахуйте специфіку соціологічного підходу до вивчення сім’ї як автономної субсистеми соціуму, яка вимагає цілісного її аналізу. Це зумовлює тісну співпрацю соціології сім’ї з великою кількістю наук. Це, зокрема, етнографія, сімейне право, соціальна психологія, медицина і соціологія здоров'я, демографія і багато інших. Проаналізуйте, що корисного може надати соціології сім’ї вищеперераховані науки, а також які науки можна додати до цього переліку.

Отже, соціологія сім’ї – галузь соціології, яка не може існувати без досягнень багатьох наук. Міждисциплінарний характер соціології сім’ї вказує на її особливе місце в системі інших галузей соціології та інших наук, а також на важливість сім’ї в житті суспільства.