Завдання для самостійної роботи

1. Зверніться до «Национальной социологической энциклопедии» (http://voluntary.ru) та порівняйте визначення сім’ї різних соціологів, що наведені в ній.

2. Побудуйте схему трьох нуклеарних сімей, враховуючи таке: сім’я з обома батьками, які знаходяться у повторному шлюбі, де у них двоє дітей і у кожного із подружжів є дитина від першого шлюбу (при цьому син дружини вже одружений і живе окремо із своєю родиною, а син чоловіка виховується вітчимом, у якого дві доньки і одна з них - від його першого шлюбу з жінкою, що померла).

3. Специфіка соціологічного підходу до вивчення сім'ї полягає в тому, що сім'я розглядається як посередник між особою та суспільством. У зв'язку з цим американський соціолог У. Гуд зазначав, що «суспільство може існувати лише тоді, коли індивіди через посередництво сім'ї мотивуються до задоволення суспільних потреб». Як ви розумієте це висловлювання? Чи згодні Ви з ним? Наведіть свої аргументи.

4. Однією з категорій соціології сім'ї як спеціальної соціологічної теорії є категорія «умови життя сім'ї». Умови життя сім'ї складаються з дії факторів макросередовища (загальні соціальні умови) та мікросередовища (найближче соціальне оточення). На Ваш погляд, які фактори макро- та мікросередовища здійснюють найбільший вплив на умови життя пересічної української сім’ї в наш час?

5. На прикладі одного з близьких простежте структуру його сімейної кар'єри.

6. Проаналізуйте життєвий цикл сім'ї батьків і складіть динаміку зміни ролей в ній.

7. Нижче наведено назви шлюбів. Перегляньте спеціальну літературу, словники, енциклопедії і спробуйте дати кожному поняттю хоча б коротке визначення: традиційна моногамія; бездітний шлюб; самотнє материнство; холостячество; комуни; співжиття; другий шлюб (після розлучення); свінінг і груповий секс; груповий шлюб.