Завдання для самостійного опрацювання

1. Поясніть недоліки теорії походження шлюбу та сім’ї Л.Моргана-Ф.Енгельса.

2. У яких галузях вивчення сімейної життєдіяльності символічний інтеракціонізм найбільш плідний і застосовується найчастіше?

3. Американські соціологи Е. Берджес і X. Лок у праці «Сім’я — від інституту до співдружності», що побачила світ у 1945 р., стверджували, що в структурі й у функціонуванні сучасної сім’ї відбулися істотні зміни. «У минулому основні фактори, що об’єднують сім’ю, були зовнішніми, формальними, такі, як закон, вдача, звичаї, суспільна думка, традиції й авторитет глави родини, сувора дисципліна і розроблені ритуали. У даний час знаходиться в стані становлення нова форма сім’ї — співдружність, її єдність все менше залежить від тиску суспільства, а все більше від міжособистісних відносин, як взаємна прихильність, взаєморозуміння і товариство її членів». На основі цього твердження автори прийшли до висновку про те, що сім’я поступово трансформується від соціального інституту до співдружності. Чи можна погодитися з подібною думкою? Сформулюйте своє ставлення до зазначеного підходу. Аргументуйте свою відповідь.

4. Охарактеризуйте один-два соціальні інститути суспільства, наприклад, релігію і сім’ю, їх історичну еволюцію, функції в суспільстві, соціальну організацію, а також традиції, звичаї, статуси і ролі.

5. Чи можна за допомогою «соціометрії дії» ліквідувати розлучення або звести їх до мінімуму?

6. Чи можна застосувати теорію обміну до шлюбу по любові - що тут може і на що саме обмінюватися? Хто і якими цінностями обмінюється в рамках мікроекономічного варіанту теорії обміну, застосовуваного в сфері репродуктивних рішень щодо кількості дітей в сім’ї?

7. У якій сфері соціології сім’ї досягнуті найбільші можливості поєднання досліджень сім’ї як групи та як інституту, де реалізується принцип додатковості підходів?