А.І. Антонов, В.М. Медков

У XX ст. всі історичні тенденції, властиві модернізації суспільства, зберіг­ли свою спрямованість, поглибилися і розширилися, і на порозі XXI ст. у більшості промислово розвинутих країн певною мірою виявилися наслідком історичного відмирання норм багатодітності, зникнення сімейного виробницт­ва як домінуючого, наслідком елімінування сімейної економіки, послаблення посередницької ролі сім’ї та її становища серед соціальних інститутів і у взаємовідносинах з інститутом держави.

Дані статистики та соціологічних досліджень зафіксували такі тенденції у зміні структури сім’ї:

- масову нуклеаризацію сім’ї, зменшення кількості сімей, які складаються з трьох поколінь, зростання кількості людей похилого віку, якими опікуються не сім’ї їх дорослих дітей, а інші суспільні інститути;

- зникнення шлюбності та збільшення кількості незареєстрованого співжиття та питомої ваги позашлюбних дітей, збільшення кількості «осколко­вих» сімей з одним із батьків та дітьми, розповсюдження повторних шлюбів чоловіків та меншою мірою жінок і відповідно сімей, де один із батьків не є кровним та виховує «чужу» дитину, збільшення кількості сімей змішаного типу, де є дитина від повторного і від перших шлюбів одно­го із подружжя;

- масову малодітність і однодітність сім’ї, викликану потребою сім’ї в од­ній-двох дітях, а не якимись перешкодами у реалізації «великої» потре­би в дітях.

Більшістю вчених ці зміни у здійсненні подружжя-батьківства-спор­ідненості розглядаються як наслідок незакінченого переходу від «традицій­ної» сім’ї до «сучасної», але тим не менше як затягнутого переходу, пов’яза­ного із негативними моментами «розвитку сім’ї». Тому і висуваються пропо­зиції щодо проведення сімейної політики, яка по суті зводиться до сімейної терапії, що полегшує окремими сім’ями становлення «нового» і відживання «старого».

Голоси тих, хто вважає ці зміни виявом не просто кризи сім’ї як інститу­ту, а кризи самого суспільства, небагаточисельні.

Джерело: А.И.Антонов, В.М.Медков. Социология семьи. - М., 1996. - С. 108-109.

Запитання для роздумів

1. На прикладі сучасного українського суспільства проаналізуйте, чи збе­реглася дія вказаних тенденцій розвитку сім’ї на поч. XXI ст.? Які нові тенденції в розвитку сім’ї, можливо, з’явилися? Чи характерні вони лише для України? Появу яких нових змін в інституті сім’ї ви можете прогнозувати? На чому базуються Ваші прогнози?

2. Проаналізуйте систему сімейної політики сучасної української держа­ви. Які ще цілі, окрім «терапевтичних», за висловом А.Антонова та В.Медкова в ній ставляться?