Організація зберігання озброєння, військової техніки, транспорту та майна роти

 

5.21.24. У роті зберігаються тільки справні озброєння, бойова техніка, транспорт та майно у кількості, передбаченій табелями та нормами забезпечення. Всі несправні та зайві зброя, техніка, транспорт та інше майно здаються на склад військової частини (з'єднання).

 

5.21.25. Військова техніка, озброєння, транспорт та майно роти залежно від їх виду та призначення зберігаються у закритих або відкритих парках (під навісом), на складі роти, в шафах або ящиках.

 

5.21.26. Порядок зберігання озброєння та боєприпасів, засобів РХБ захисту у роті визначається відповідними настановами щодо їх зберігання.

Засоби зв¢язку, інженерне майно зберігаються у кімнаті для зберігання майна роти та особистих речей військовослужбовців на полицях або підставках. Зберігання озброєння, засобів РХБ захисту та засобів зв`язку на землі (підлозі), навіть тимчасово, забороняється.

 

5.21.27. Речове майно, крім спецодягу, що не знаходиться у користуванні, зберігається у кімнаті для зберігання майна роти та особистих речей військовослужбовців. На полицях акуратно складається окремо по групах: білизна, постільні речі, спорядження, теплі речі тощо. Нові предмети зберігаються окремо від предметів, які були у користуванні. Місце зберігання підмінного фонду обмундирування та взуття визначається написом "Підмінний фонд". Кожухи в літній період складаються на полиці хутром назовні з вивернутими рукавами, а шапки-вушанки - в ящики або на полиці. На хутряні (з натурального хутра) та повстяні речі кладеться антиміль.

Спецодяг зберігається в шафах, обладнаних за місцем роботи особового складу.

 

5.21.28. У військовослужбовців строкової служби постійно має знаходитися тільки один комплект обмундирування, який використовується. Інше обмундирування, яке не знаходиться у використанні, зберігається у кімнаті для зберігання майна роти та особистих речей військовослужбовців на вішалках, при цьому куртки польові (крім підмінного фонду ) мають бути з чистими підшитими комірцями, а краватки - приколоті до комірця сорочки. Кашкети та черевики розміщуються в гніздах на полицях.

 

5.21.29. Для забезпечення порядку і зручності зберігання одягу та особистих речей у кімнаті для зберігання майна роти за кожним військовослужбовцем строкової служби закріплюється місце, яке позначається порядковим номером іменного списку роти. Майно розміщується по взводах, над вішалками ставляться їх номери. Зберігати обмундирування у згорнутому стані на полицях або у речових мішках заборонено.

 

5.21.30. Обмундирування видається (приймається) із кімнати для зберігання майна роти та особистих речей військовослужбовців старшиною роти. Видача (приймання) обмундирування проводиться згідно зі списком його закріплення.

Приймати на зберігання в кімнату для зберігання майна роти предмети обмундирування, які не закріплені за даним військовослужбовцем, забороняється. У разі самостійної заміни військовослужбовцем обмундирування старшина роти вживає заходів щодо їх повернення та доповідає командирові роти. При здаванні обмундирування (майна) у кімнату для зберігання майна роти та особистих речей військовослужбовців воно лагодиться солдатами та сержантами, відчищається від бруду та пилу, прасується, всі речі з кишень вилучаються. Взуття має бути вичищене та трохи змащене взуттєвим кремом.

 

5.21.31. Усі власні речі військовослужбовців (у тому числі фотоапарати та радіоприймачі) зберігаються в кімнаті для зберігання майна роти та особистих речей військовослужбовців. На прийняті речі складається опис у двох примірниках встановленої форми. Перший з них зберігається у старшини роти, другий з підписом про приймання - у власника майна. Видача власних речей військовослужбовців проводиться під розписку.

 

5.21.32. Предмети обмундирування, які знаходяться у повсякденному носінні, зберігаються на вішалках, місця їх зберігання закріплюються за військовослужбовцями і позначаються ярликами з зазначенням прізвища військовослужбовця.

 

5.21.33. Постовий одяг (кожухи, валянки, плащі брезентові, чоботи гумові) видає в користування кожному військовослужбовцю (приймає) старшина підрозділу, ротний писар або особа, яка призначена командиром підрозділу, під розписку в книзі обліку речового майна, що видається у тимчасове користування.

 

5.21.34. Під час розміщення солдатів та сержантів у казармах в їхніх речових мішках постійно знаходяться: казанок, кухоль, ложка, фляга, одна пара натільної білизни і онуч, комплект фурнітури, нитки з голкою, туалетне приладдя, індивідуальний перев'язочний пакет. При зборі особового складу по тривозі або виході на навчання в речовий мішок додатково складаються сухий пайок на одну добу, плащ-намет, шолом сталевий, рушник, пара запасних онуч, туалетні речі, речі для догляду за обмундируванням і взуттям, пара натільної білизни.

 

5.21.35. Повсякденне обмундирування, взуття і ремінь поясний, які знімаються на ніч, складаються на стілець у такій послідовності: ремінь поясний, обмундирування. Чоботи ставляться в ногах біля стільця, а онучі розвішуються на перекладках стільця.

Лижі зберігаються в окремій коморі, обладнаній спеціальними ставницями. Зберігання їх у спальному приміщенні забороняється.

 

5.21.36. Збереження майна досягається шляхом його правильного припасування, закріплення кожного предмета за військовослужбовцем з метою попередження знеосібки в користуванні, постійного і ретельного догляду за ним (чищення, змащення, сушіння), бережливого носіння (експлуатації), проведення своєчасного ремонту, періодичних оглядів майна, що знаходиться у користуванні, постійного контролю посадовими особами за його наявністю, зберіганням, закріпленням і експлуатацією.

Стан зберігання обмундирування, його закріплення за військовослужбовцями строкової служби перевіряються на ранкових оглядах та стройових оглядах з'єднань, військових частин і підрозділів.

5.21.37. Звільнення з розташування з'єднання, військової частини (окремо дислокованого підрозділу) військовослужбовців строкової служби в незакріпленому за ними обмундируванні забороняється.

 

5.21.38. При звільненні військовослужбовців строкової служби в запас або відрядженні їх із військової частини (підрозділу) перевіряється їх забезпеченість речовим майном, його якісний стан і належність його військовослужбовцям (відповідність тавр на предметах обмундирування строкам його видачі та часу призову особового складу на службу).

Самовільна заміна (обмін) речового майна військовослужбовцями забороняється. По кожному такому випадку проводиться розслідування і винні притягуються до відповідальності.

Предмети речового майна, які знаходяться у військовослужбовців строкової служби у користуванні і не належать їм (тобто самовільно замінені), повертаються власникам, а замість них видаються предмети, що були в користуванні і придатні для носіння.

 

5.21.39. У спальних приміщеннях постелі мають бути однаково застелені. Краї нижнього простирадла заправляють під матрац. Верхнє простирадло, складене удвоє удовжки, настиляється на нижнє. Ковдра застиляється з підгортанням під матрац країв з трьох боків.

Для уникнення пошкодження матраца на металеву сітку ліжка настиляється простілка з тканини, яка по кутках і з боків прив'язується до сітки.

Ковдри мають бути одного кольору. На одному з кутків, у ногах, настрочується трикутник з білої тканини, на який наноситься тавро: місяць, рік видачі, умовний номер військової частини (з'єднання). З обох боків ковдра підгортається і прострочується. Ця робота виконується у майстерні частини. Подушка підбивається та кладеться з розправленими кутками. Всі подушки мають бути одного розміру. Рушники для обличчя, складені удвоє удовжки, вішаються на спинку ліжка в головах, а рушники для ніг - на нижню перекладку ліжка в ногах і підгортаються під матрац.

Тапочки зберігаються під ліжком у ногах, а приліжковий килимок (скручений) вдень зберігається під ліжком на спеціально виготовлених металевих гачках, прикріплених до сітки ліжка у ногах. Занавіски на вікнах у спальному приміщенні закріплюються на карнизі і мають бути одного кольору, довжиною 40-50 см.

 

5.21.40. Поточний ремонт обмундирування (зашивання швів, що розпоролися, пришивання гудзиків, гапликів, петель, пряжок, вішалок, заміну погонів тощо) виконують солдати та сержанти. Дрібний ремонт взуття (набивання та заміна металевих косяків, прибивання підошов, зашивання швів, накладання латок на протерті місця, набивання рубчиків на зношені місця підметок та підбор) виконується в майстерні військової частини (з'єднання) або самими військовослужбовцями сторокової служби.

 

5.21.41. Середній і капітальний ремонт речового майна проводиться, як правило речовою майстернею військової частини (з'єднання), а у разі неможливості - в міських майстернях побутового обслуговування.

Речове майно, яке потребує хімічної чистки, здається підрозділом на склад військової частини (з'єднання): теплі речі - у період, коли їх носіння не викликане необхідністю, а предмети обмундирування - у міру забруднення.

 

Примітка. Вимоги, викладені в розділі "Ротне господарство" з питань розміщення військовослужбовців, обладнання і утримання приміщень, забезпечення особового складу речовим майном, організації збереження, видачі і зберігання матеріальних цінностей роти, розповсюджуються і на окремо дислоковані підрозділи військової частини (з'єднання).

 

 

6. Особливості організації та ведення військового господарства у військових частинах (з’єднаннях) під час перебування в навчальних центрах, на польових виходах і навчаннях (заняттях)