Загальні положення

 

8.1.1. З метою підвищення відповідальності за керівництво військовим господарством і забезпечення збереження державної власності всі посадові особи при призначеннях і переведеннях зобов¢язані здавати та приймати справи і посади. Матеріальні засоби підлягають здаванню і прийманню у разі вибуття матеріальновідповідальної особи у відпустку, відрядження, на навчання і лікування, коли до виконання її обов'язків тимчасово допускаються інші особи.

Для приймання та здавання справ і посад заступниками командира, начальниками служб військової частини (з'єднання) і відповідними їм посадовими особами наказом командира військової частини (з'єднання) призначається комісія.

У роботі щодо приймання та здавання справ і посад всіма матеріальновідповідальними особами військової частини (з¢єднання) обов¢язково бере участь внутрішня перевірна комісія, до складу якої входять начальники відповідних служб військової частини (з'єднання).

 

8.1.2. Приймання та здавання справ і посад у господарському відношенні включає:

вивчення тим, хто приймає посаду, стану військового господарства (служби), а також стану природоохоронних об¢єктів, їх будівництва (реконструкції) і капітального ремонту, виділених і витрачених на це коштів;

знайомство з посадовими особами;

здавання тим, що здає посаду, і перевірка та приймання тим, що приймає, всіх матеріальних засобів, коштів і документів;

документальне оформлення приймання та здавання справ і посади.

 

8.1.3. Приймання та здавання справ і посади проводиться за календарним планом, який розробляється разом, тим, хто приймає, та тим, хто здає справи і посаду, а також головою комісії.

Цей план розробляється в довільній формі і має передбачати виконання всієї роботи у межах часу, відведеного на приймання і здавання справ і посади. Календарний план може включати такі питання:

черговість і терміни заслуховування доповідей посадових осіб, підлеглих тому, хто здає справи і посаду;

черговість і терміни перевірки служб і різних об¢єктів господарства (служби);

термін, у який мають бути проведені за книгами і картками обліку всі прибуткові та витратні операції;

окремі терміни складання відомостей наявності та якісного стану матеріальних засобів по окремих службах і об¢єктах господарства;

кінцевий термін складання відомостей наявності й якісного стану матеріальних засобів та оформлення акта.

Календарний план затверджується вищим командиром (начальником) особи, що приймає справи і посаду.

 

8.1.4. Для приймання та здавання справ і посади встановлюються такі терміни:

командира військової частини (з'єднання) - не більше 10 днів;

заступника командира військової частини (з¢єднання) з тилу, технічної частини та озброєння і їм відповідних посадових осіб - не більше 20 днів;

начальника служби військової частини (з'єднання) - не більше 15 днів;

начальника клубу військової частини (з¢єднання) - не більше 15 днів;

начальника складу, хлібозаводу (хлібопекарні) і їдальні - не більше 10 днів;

начальника майстерні військової частини (з¢єднання) - не більше 5 днів;

командира і старшини підрозділу - не більше 5 днів;

командира взводу - не більше 3 днів.

Термін приймання і здавання справ та посади відлічується з моменту прибуття у військову частину (з'єднання) призначеної для приймання справ і посади особи.

Іншим посадовим особам термін приймання та здавання справ і посади визначається старшим начальником (але не більше 10 днів).

Продовження терміну приймання та здавання справ і посади може бути дозволено старшим командиром (начальником) за поданням особи, що приймає справи і посаду, але не більше ніж на 5 днів.

 

8.1.5. Приймання та здавання справ і посади мають проходити без порушення нормальної роботи служби.

Керівництво військовим господарством у підпорядкованх службах (службі) до закінчення приймання і здавання справ та посади (до затвердження акта) здійснює особа, що здає справи і посаду.

На час приймання та здавання справ і посади поточна робота складів, як правило, припиняється.

Видача матеріальних засобів із складів у цей період проводиться тільки з відома особи, що приймає справи і посаду, а також голови комісії.

 

8.1.6. Приймання справ і посади проводиться особисто тим, хто приймає, від того, хто здає, у присутності комісії.

 

8.1.7. Комісія, призначена для приймання та здавання справ і посади, або внутрішня перевірна комісія у присутності того, хто приймає, і того, хто здає справи і посаду, проводить:

інвентаризацію матеріальних засобів, які приймаються заново призначеною посадовою особою військової частини (з¢єднання);

перевірку господарської діяльності військової частини (з'єднання), служб, складів та інших об¢єктів з моменту останньої перевірки і порівняння облікових відомостей з фактичною наявністю матеріальних засобів.

При цьому перевірка наявності та якісного стану матеріальних засобів і господарської діяльності проводиться:

при прийманні та здаванні справ і посади заступником командира і начальниками служб військової частини (з'єднання) - на складах, у майстернях, їдальні, службах по підпорядкованості і не менше ніж у половині підрозділів військової частини (з'єднання);

начальником клубу, складу, майстерні, їдальні, діловодом служб військової частини, командиром і старшиною підрозділу - у повному обсязі по відповідних об'єктах (підрозділах);

заступником командира, начальниками служб з'єднання та їм відповідними особами - у безпосередньо підпорядкованих складах, майстернях, службах і не менше ніж у двох військових частинах з'єднання з перевіркою в них складів, майстерень, їдалень та інших об'єктів у підпорядкованих службах, а також у підрозділах військової частини.

У ході перевірки комісія в присутності того, хто приймає, і того, хто здає, справи і посаду проводить перерахування (зважування) матеріальних цінностей, які знаходяться у місцях зберігання та у користуванні, і заносить в інвентаризаційні описи їх наявність із вказівкою категорійності (якісного стану). Після закінчення перевірки наявності та якісного стану матеріальних цінностей в інвентаризаційні описи діловодом служби записуються дані, які рахуються по обліку служби. У разі приймання та здавання посади заступниками командира і начальниками служб з'єднання та їм відповідними посадовими особами, командиром і старшиною підрозділу інвентаризаційні відомості складаються в двох примірниках, а іншими посадовими особами - в одному.

При розходженні наявності з обліковими даними матеріальних цінностей складається звіряльна відомість.

 

8.1.8. Приймання та здавання справ посадовими особами, які відають військовим господарством, оформляється актом (додаток 8 до цього Положення), який при прийманні та здаванні справ і посади командиром військової частини (з'єднання), його заступниками і начальниками служб, а також командиром і старшиною підрозділу складається в двох примірниках, а іншими посадовими особами - в одному.

До акта додаються інвентаризаційні відомості наявності та якісного стану матеріальних засобів, звіряльні відомості, а також пояснення того, хто здає справи і посаду, про причини виникнення недостачі або надлишків.

У тих випадках, коли той, хто здає, або заново призначена посадова особа має щодо окремих пунктів акта заперечення, він викладає їх у письмовій формі в акті під час його підписання.

Вищий начальник при затвердженні акта про приймання та здавання справ і посади зобов¢язаний розглянути заперечення. За необхідності для виявлення дійсного стану і розгляду заперечень того, хто здає (приймає) справи і посаду, за розпорядженням командира частини (з¢єднання) призначається службове розслідування, яке має бути закінчене в двотижневий термін.

Приймання та здавання справ і посади командиром військової частини (з'єднання) проводиться відповідно до статті 51 Тимчасового статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.

 

8.1.9. Акт, інвентаризаційні описи та звіряльні відомості наявності та якісного стану матеріальних засобів підписуються тим, хто приймає, і тим, хто здає справи та посаду, а також членами комісії, які проводили інвентаризацію матеріальних засобів і перевірку господарської діяльності військової частини (служби, складу, майстерні, їдальні, підрозділів). Інвентаризаційні описи та звіряльні відомості, крім вказаних осіб, підписуються також особами, які прийняли матеріальні засоби на подальше зберігання.

Акти затверджуються:

при прийманні та здаванні справ і посади заступниками командира та начальниками служб з¢єднання і їм відповідними особами - командиром з¢єднання;

при прийманні та здаванні справ і посади заступниками командира та начальниками служб військової частини і їм відповідними особами - командиром військової частини;

при прийманні та здаванні справ і посади командиром та старшиною підрозділу - вищим командиром (начальником);

при прийманні та здаванні справ і посади начальником складу, майстерні, хлібозаводу (хлібопекарні), їдальні, діловодом і їм відповідними особами - заступником командира військової частини (з'єднання) по підпорядкованих службах.

Після затвердження один примірник акта приймання і здавання справ і посади заступниками командира і начальниками служб військової частини подаються командирові з'єднання, а також надсилається до ГУВВ МВС України. Акт приймання і здавання справ і посади командиром і старшиною підрозділу подається командирові військової частини (з'єднання).

Про приймання та здавання справ і посади подається рапорт безпосередньому начальникові.

 

8.1.10. Рішення щодо усунення зазначених у акті приймання та здавання справ і посади недоліків має бути прийняте вищим начальником не пізніше 10-денного строку. У тому разі, коли за результатами недостачі проводиться службове розслідування, рішення про притягнення винного до відповідальності має бути прийняте не пізніше місячного строку з дня закінчення розслідування. Особа, яка здає справи і посаду, відбуває до нового місця служби після затвердження акта про приймання і здавання справ і посади вищим начальником, а в тому разі, коли виявлена недостача, - після прийняття щодо них відповідного рішення.

 

 

8.1.11. Безпосередні начальники несуть відповідальність за організацію та якісне проведення приймання та здавання справ і посади підлеглими їм посадовими особами.

 

8.2. Приймання та здавання справ і посади заступниками командира та начальниками служб військової частини (з'єднання)

 

8.2.1. Заново призначеному заступникові командира або начальникові служби військової частини (з'єднання) після представлення посадовим особам відповідно до статей 32 і 33 Тимчасового статуту внутрішньої служби Збройних Сил України необхідно познайомитися з посадовими особами військової частини (з'єднання), керівниками місцевих підприємств, установ і організацій, які здійснюють поставки матеріальних засобів і надають послуги військовій частині (з'єднанню).

 

8.2.2. Приймаючи справи і посаду, заступник командира (начальник служби) військової частини (з'єднання) зобов`язаний:

ознайомитись із загальними питаннями ведення військового господарства у підпорядкованих службах (службі) військової частини (з'єднання);

перевірити стан військової дисципліни, бойової, спеціальної підготовки підпорядкованих підрозділів, їх укомплектованість особовим складом і технікою та інші питання;

ознайомитися з актами останніх перевірок господарської діяльності (документальної ревізії) підпорядкованих підрозділів і військових частин (служб);

заслухати у присутності того, хто здає справи і посаду, звіти підлеглих посадових осіб про стан господарства та забезпечення військової частини (з¢єднання) матеріальними засобами по підпорядкованих службах (службі);

перевірити стан планування господарської діяльності у підпорядкованих службах (службі), а також виконання пропозицій попередніх перевірок і документальних ревізій, стан обліку і звітності по службах (службі);

перевірити забезпеченість підпорядкованих служб (служби) військової частини (з'єднання) озброєнням, технікою та іншими матеріальними засобами, їх наявність, якісний стан, облік, зберігання, оновлення, технічну готовність, організацію експлуатації та ремонту;

перевірити забезпеченість речовим майном, іншими матеріальними засобами, організацію харчування, торговельно-побутового, медичного забезпечення, лазне-прального обслуговування, організацію протипожежної охорони у підпорядкованих службах (службі), квартирно-побутові умови підлеглого особового складу, стан казармено-житлового фонду, комунальних споруд і обладнання, а також стан підсобного господарства військової частини (з¢єднання);

перевірити організацію економічної роботи і контролю господарської діяльності, стан зберігання матеріальних цінностей. Той, хто приймає справи і посаду, перевіряє також використання виділених коштів у підпорядкованих службах.

При прийманні і здаванні справ та посади заступником командира частини (з¢єднання) матеріальні засоби можуть перевірятися вибірково, а при прийманні і здаванні справ та посади начальником служби і відповідними йому особами проводиться повна інвентаризація матеріальних засобів по службі.

 

8.2.3. Під час ознайомлення з загальними питаннями ведення військового господарства (стану служби) той, хто приймає справи і посаду, вивчає умови розквартирування військової частини (з¢єднання), розміщення складів, парків, майстерень, медичних пунктів та інших об¢єктів, їх упорядкованість і стан, установлений порядок забезпечення матеріальними засобами та організацію доставки, розміщення підприємств, установ і організацій місцевих постачальників, організацію торговельно-побутового забезпечення, лазне-прального обслуговування та інші питання.

 

8.2.4. Укомплектованість підрозділів і військових частин (служб) вивчається шляхом порівняння штатної та облікової чисельності особового складу та наявності техніки. Стан військової дисципліни особового складу попередньо може бути вивчений за особовими справам та службовими картками.

Під час ознайомлення з особовим складом той, хто приймає посаду, заслуховує відгуки того, хто здає справи і посаду, про ділові та моральні якості підлеглих військовослужбовців і їх подальшу службову перспективу.

 

8.2.5. Стан бойової і спеціальної підготовки особового складу визначається за результатами останніх інспекторських (підсумкових) перевірок, виконання навчальних планів та функціональних обов¢язків посадовими особами у ході роботи.

Перевірка бойової і мобілізаційної готовності підпорядкованих підрозділів і частин (служб) здійснюється шляхом ознайомлення з відповідними документами (планом приведення військової частини і з`єднання у встановлені ступені бойової готовності, мобілізаційним планом тощо), районами зосередження по бойовій тривозі підпорядкованих підрозділів і частин та збору їх для виходу на навчання, для гасіння пожежі, ліквідації наслідків стихійного лиха та вирішення інших завдань.

 

8.2.6. Ознайомлення з результатами раніше проведених перевірок має розпочинатися з актів документальної ревізії (перевірки господарської діяльності, інспекторської перевірки), висновків вищих органів і наказів командира військової частини (з`єднання) за результатами цих перевірок.

 

8.2.7. Під час перевірки річних та місячних планів встановлюється, які заходи передбачені з питань ведення військового господарства (служби) військової частини (з`єднання) і як вони виконані.

 

8.2.8. Забезпеченість озброєнням, технікою та іншими матеріальними засобами військових частин і підрозділів вивчається шляхом звірення їх належності за нормами, штатами і табелями з наявністю і обліковими даними військової частини (підрозділу).

 

8.2.9. Під час перевірки стану обліку і звітності, законності господарських операцій, перш за все, слід встановити відповідність заведеного обліку і звітності законодавству.

Перевірка прибутково-видаткових операцій та їх документальне обгрунтування проводиться вибірково, але не менш ніж за 6 місяців з часу останньої ревізії (перевірки).

У ході роботи встановлюється правильність проведених записів у книгах обліку матеріальних засобів та виведених у них залишків на день приймання і здавання справ і посади.

Після закінчення перевірки той, хто приймає справи і посаду, разом з комісією визначає стан обліку і звітності, а також законність оформлення господарських операцій.

 

8.2.10. Наявність, якісний стан, умови зберігання матеріальних засобів, експлуатації і ремонту техніки встановлюються тим, хто приймає справи і посаду. При цьому послідовно перевіряються: записи в книгах і картках обліку з часу останньої перевірки; кількісний та якісний стан усіх видів матеріальних засобів на складах і в підрозділах і стан забезпеченості; комплектність і умови зберігання матеріальних засобів недоторканого запасу.

 

8.2.11. Під час перевірки наявності, якісного (технічного) стану, умов зберігання, експлуатації, ремонту матеріальних засобів (на складах, у парках і підрозділах) встановлюється відповідність їх наявності обліковим даним, а організації зберігання, експлуатації (використання), ремонту - вимогам керівництв і інструкцій; визначається технічна готовність бойової техніки і транспортних засобів.

Перевірка наявності та якісного стану матеріальних засобів проводиться: при прийманні і здаванні справ і посади заступником командира військової частини - в обсязі, встановленому в пункті 10.2.10. цього Положення; начальниками служб військової частини в безпосередньо підпорядкованих складах, майстернях, їдальнях - у повному обсязі, а в підрозділах - вибірково, але не менше половини найменувань матеріальних засобів по підпорядкованій службі; заступником командира з'єднання - вибірково; начальниками служб з'єднання і відповідними їм посадовими особами в безпосередньо підпорядкованих складах - у повному обсязі, у військових частинах - вибірково.

Під час перевірки наявності і стану матеріальних засобів у підрозділах (військових частинах, з'єднаннях) і на складах поточного забезпечення особлива увага приділяється тому майну, яке найчастіше втрачається, а на складах недоторканого запасу, крім цього, умовам зберігання, оновленню запасів і дотриманню встановленої комплектності.

Той, хто приймає справи і посаду, перевіряє також використання виділених коштів у підпорядкованих службах.

 

8.2.12. Забезпеченість особового складу належними видами забезпечення встановлюється шляхом опитування військовослужбовців, перевірки облікових даних, наявності та якісного стану речового та господарського майна, яке знаходиться у користуванні, а також дотримання строків миття військовослужбовців у лазні і забезпечення регулярної заміни натільної та постільної білизни, повноти видачі продовольства за обліковими документами, фактичної закладки їх у котел, вихід страв і якість приготовленої їжі. Особлива увага приділяється питанням організації харчування варт, військових нарядів, вживанню їжі в стаціонарних їдальнях, стану крамниць, солдатських чайних і наявність у них асортименту товарів, а також організації торговельно-побутового забезпечення окремо дислокованих підрозділів.

 

8.2.13. Під час перевірки підсобного господарства звертається увага на дотримання вимог до його організації та ведення, на відповідність наявності тварин обліковим даним, встановлюється повнота виконання нормативів виробництва продукції і документальна обгрунтованість її витрачання, а також правильність використання коштів згідно з кошторисом військової частини (з'єднання), визначається стан тваринницьких приміщень і дотримання правил утримання і годування тварин.

 

8.2.14. Під час перевірки стану економічної роботи визначається ступінь виконання вимог наказів і вказівок щодо її організації і ведення по службах військової частини (з'єднання), стан обліку економічних показників, а також проведення заходів, спрямованих на посилення режиму економії і боротьби з безгосподарністю, недостачами і незаконним витрачанням матеріальних засобів і коштів, встановлюються суми і причини їх втрат.

 

8.2.15. У разі приймання посади заступника командира (начальника служби) для тимчасового виконання (на період відпустки, хвороби, відрядження штатно-посадової особи тощо) час на приймання-здавання посади відводиться обмежений. При цьому наявність матеріальних засобів підтверджується матеріально відповідальними особами, безпосередньо підпорядкованими заступникам командира (начальникам служб).

Усі термінові справи мають бути вирішені тим, хто здає посаду. Про приймання-здавання посади доповідається командирові військової частини (з¢єднання).

Особа, допущена до тимчасового виконання обов`язків, віддається наказом командира військової частини (з`єднання) і несе відповідальність згідно з законодавством України.

 

8.2.16. У разі виявлення недостач, зловживань, занедбаності обліку при прийманні справ і посади заступника командира (начальника служби) військової частини (з`єднання) і йому відповідних той, хто приймає справи і посаду, і голова комісії доповідають командирові військової частини (з¢єднання) для прийняття необхідного рішення.

 

8.2.17. Під час перевірки комісією наявності матеріальних засобів на складі мають бути присутні той, хто здає, і хто приймає справи та посаду заступника командира (начальника служби).

 

8.2.18. Результати приймання і здавання справ та посади заступника командира, начальників служб і їм відповідних посадових осіб військової частини (з¢єднання) оголошуються в наказі командира військової частини (з¢єднання).