Виконання Державного бюджету України

Виконання Державного бюджету України є основною третьою статті бюджетного процесу і являє собою практичну реалізацію бюджету по всіх передбачених показниках з його дохідною і видатковою частинами.

Виконати бюджет - це зібрати доходи, мінімальна сума яких встановлена ​​в законах про державний або місцевий бюджет.

Стаття 116 Конституції України (245 к/96-ВР) встановлює, що забезпечення виконання затвердженого бюджету покладається на Кабінет Міністрів України. Щодо місцевих бюджетів, то Конституція України (245 к/96-ВР) у статті 143 записала, що сільські, селищні та міські ради затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць, як і обласні та районні ради, та контролюють їх виконання, а виконання покладене на виконавчі органи.

Обласні і районні бюджети виконують, згідно зі статтею 61 Закону України «Про місцеве самоврядування», відповідні державні адміністрації на підставі Бюджетного кодексу України

Організація виконання Державного бюджету покладено на Кабінет Міністрів України, який забезпечує виконання Державного бюджету України, а Міністерство фінансів України здійснює загальну організацію та управління виконанням Державного бюджету України, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

Виконання бюджетів здійснюється на підставі Бюджетного кодексу України та нормативно-правових актів про бюджет на певний бюджетний період і у відповідності з бюджетним розписом (стаття 49 Бюджетного кодексу України), яка затверджується Міністерством фінансів України відповідно до бюджетних призначень у місячний термін після набрання чинності закону про Державний бюджет України. До затвердження розпису Міністром фінансів затверджується тимчасовий розпис доходів і видатків бюджету на відповідний період

Примірник затвердженого бюджетного розпису передається до комітету Верховної Ради України з питань бюджету з подальшим інформуванням про внесені до нього зміни.

В Україні застосовується казначейська форма обслуговування бюджетів, яка передбачає здійснення органами Державного казначейства України:

• операцій з коштами бюджетів всіх;

• розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів;

• контролю бюджетних повноважень під час зарахування надходжень, прийняття зобов'язань, проведення платежів;

• бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання бюджетів.

Таким чином, казначейська система виконання бюджету означає зведення всіх коштів бюджетів усіх рівнів на єдиному рахунку, який відкривають на ім'я органів Державного казначейства в установах уповноважених банків.