Акцизний податок.

Акцизному податку в Податковому кодексі України присвячено IV розділ. Він містить діючі на сьогодні норми щодо оподаткування підакцизних товарів (продукції), ставки акцизного податку, в ньому визначено особливості оподаткування підакцизних товарів, що використовуються в якості сировини.

У п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - Кодекс) визначено перелік платників акцизного податку. Так, крім осіб, які виробляють і реалізують підакцизні товари (продукцію) і осіб ввозять такі товари на територію України, платником акцизного податку також є:

-Особи, що реалізують конфісковані підакцизні товари (продукцію), підакцизні товари (продукцію), визнані безхазяйними, підакцизні товари (продукцію), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизні товари (продукцію), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави;

- Особи, які використовують підакцизні товари (продукцію), ввезені або отримані за нульовою ставкою акцизного податку (спирт, нафтопродукти), не за цільовим призначенням;

- Особи, які отримують або ввозять підакцизні товари (продукцію) в режимі звільнення від оподаткування, при порушенні такого режиму;

- Особи, які ввезли або отримали підакцизну продукцію із звільненням від оподаткування як сировину для виробництва інших підакцизних товарів та використали її не за призначенням.

Згідно з п. 212.2 ст. 212 Кодексу замовники, за дорученням яких виробляються підакцизні товари (продукція) з давальницької сировини, сплачують податок виробнику.

До підакцизної групи товарів відповідно до п. 215.1 ст. 215 Кодексу відносяться: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, зріджений газ; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Положеннями п. 212.3 ст. 212 Кодексу передбачена автоматична реєстрація платників акцизного податку на підставі наданої до органів ДПС інформації органами ліцензування.

Об'єктами оподаткування акцизним податком згідно зі ст. 213 Кодексу нарівні з операціями по реалізації вироблених в Україні та ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції) є:

- Реалізація конфіскованих підакцизних товарів (продукції), підакцизних товарів (продукції), визнаних безхазяйними, а також підакцизних товарів (продукції), за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та підакцизних товарів (продукції), що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави;

- Реалізації або передачі у володіння, користування або розпорядження підакцизними товарами (продукцією), які були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування до закінчення строку, визначеного законодавством, відповідно до пункту 213.3 статті 213 Кодексу.

Базою ж оподаткування акцизним податком у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок (у відсотках до обороту) податку є вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України, за встановленими виробником максимальними роздрібними цінами без податку на додану вартість, але з урахуванням акцизного податку; вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, без податку на додану вартість та з урахуванням акцизного податку. При визначенні бази оподаткування перерахунок іноземної валюти на національну валюту здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на дату подання митному органу митної декларації. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України, визначається відповідно до Митного кодексу України.

У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок податку (у твердих сумах з одиниці реалізованого товару (продукції)) базою оподаткування є величина, визначена в одиницях виміру ваги, об'єму, кількості товару (продукції), об'єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках.

У разі псування, знищення, втрати підакцизних товарів з вини платника податків базою оподаткування є кількість (вартість) цих товарів, які можна було б виробити з втраченого сировини.

Перелік товарів та ставки акцизного податку визначені ст.215 Кодексу. 13.01.2012 року набрав чинності Закон України від 22.12.2011 року № 4235-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок податків і зборів" (далі - Закон № 4235). Згідно з нормами цього Закону підвищилися розміри ставок акцизного податку на: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (пп. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну (пп. 215.3.2 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

мінімальне акцизне податкове зобов'язання зі сплати акцизного податку на тютюнові вироби (пп. 215.3.3 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

нафтопродукти, скраплений газ (пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції згідно з УКТ ЗЕД 8702), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі (пп. 215.3.5 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

кузови для автомобілів, зазначених у товарній позиції згідно з УКТ ЗЕД 8703 (пп. 215.3.6 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним мотором, з колясками або без них (пп. 215.3.7 п. 215.3 ст. 215 Кодексу);

причепи та напівпричепи для тимчасового проживання у кемпінгах, типу причіпних будиночків (пп. 215.3.8 п. 215.3 ст. 215 Кодексу).

Слід звернути увагу на те, що збільшення розміру ставок акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої набули чинності з 1 числа третього місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано цей Закон № 4235, тобто з 01.04.2012 року.

Згідно ст.216 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 і 229 Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта (п. 216.2 ст. 216). Під втраченим розуміють товар (продукцію), місцезнаходження якого платник податку не може встановити.

При ввезенні підакцизних товарів (продукції) на митну територію України датою виникнення податкових зобов'язань є дата подання митному органу декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у визначених законодавством випадках.

Статтями 217-221 Кодексу уніфікований загальний порядок обчислення акцизного податку з підакцизних товарів як вироблених на митній території України, так і тих, що ввозяться в Україну.