Поняття, предмет і метод фінансового права.

Фінансове право є галуззю публічного права, оскільки предмет фінансового права обмежений сферою публічних фінансів, і при здійсненні фінансово-правового регулювання стоїть завдання задоволення перш публічного інтересу.

Специфіка відносин, що регулюються нормами фінансового права, полягає в тому, що вони складаються в особливій сфері життєдіяльності суспільства - фінансовій діяльності.

Як будь-яка інша галузь права фінансове право характеризується специфічним предметом і методом правового регулювання.

Предметом фінансового права є суспільні відносини, які виникають, змінюються і припиняються в області формування, розподілу і використання фондів грошових коштів держави та місцевого самоврядування і врегульовані фінансово-правовими нормами.

Фінансові відносини, є предметом фінансового права, мають місце при формуванні, розподілі та використанні державного та місцевих бюджетів, спеціальних цільових фондів; у сфері оподаткування, державного і муніципального кредиту, бюджетного фінансування, фінансового контролю, обов'язкового державного страхування, грошового обігу, розрахунків, банківського регулювання та нагляду, валютного регулювання.

Методом правового регулювання фінансового права є система юридичних прийомів (способів), за допомогою яких здійснюється регулювання фінансових правовідносин, юридичний вплив на учасників останніх.

Основним методом фінансово-правового регулювання є метод владних приписів (імперативний), який полягає в державно-владних вказівках одному учаснику фінансових відносин з боку іншого. Цей останній виступає від імені держави або місцевого самоврядування і наділений у зв'язку з цим відповідними повноваженнями. Для державно-владних приписів у сфері фінансової діяльності характерні такі риси, як категоричність та відсутність оперативної самостійності. У нормах фінансового права жорстко закріплюються вимоги органу державно! влади або органу місцевого самоврядування у сфері фінансової діяльності.

Крім методу владних приписів, фінансово-правовому регулюванню властиві і інші методи: узгодження, рекомендації, координації і т.п. Найчастіше ці методи застосовуються не як самостійні, а в тому чи іншому поєднанні з основним методом фінансово-правового регулювання - методом владних приписів.

Отже, фінансове право-це самостійна галузь права, яка є системою норм прав, регулюють суспільні відносини в процесі формування, розподілу і використання централізованих децентралізованих фондів грошових коштів держави та місцевого самоврядування, необхідних для реалізації їх завдань і функцій та задоволення публічного інтересу.