ОЗНАКИ ПРАВ. РЕГ.

Правове регулювання — це здійснюване державою за допомогою права і сукупності правових засобів упорядкування суспільних відносин, їх юридичне закріплення, охорона і розвиток.
Ознаки правового регулювання:
1) правове регулювання — різновид соціального регулювання;
2) за допомогою правового регулювання відносини між суб'єктами набувають певної правової форми, яка має споконвіч-но державно-владний характер, тобто в юридичних нормах держава вказує міру можливої та належної поведінки;
3) правове регулювання має конкретний характер, тому що завжди пов'язане з реальними відносинами;
4) правове регулювання має цілеспрямований характер -спрямоване на задоволення законних інтересів суб'єктів права;
5) правове регулювання здійснюється за допомогою правових засобів, які забезпечують його ефективність;
6) правове регулювання гарантує доведення норм права до їх виконання.

109.ЗАОХОЧ-Я ЯК ЗАСІБ ПР. ВПЛИВУ.

Заохочення як засіб правового впливу по­лягає у стимулюванні певної поведінки особи під дією мотиву, що виникає внаслідок взає­модії потреб та інтересів цієї особи з передба­ченими у нормативно-правових приписах конкретними моральними та/або матеріаль­ними благами (із заходами правового заохо­чення), які вона потенційно може отримати. У результаті оцінки цієї поведінки компетент­ним суб’єктом приймається рішення про за­стосування чи незастосування заходів право­вого заохочення, обрання їх видів і розмірів. Таке рішення повинно ґрунтувати­ся на певних нормативних засадах: принцип законності. Правомірності. Обґрунтованості, зрозумілості, доступності, соц. корисності, доцільності, шансу, справедливості, індивідуальності, добровільності, багатоманітності тощо.

110.ОСНОВНІ НАПРЯМИ ВДОСК-Я МЕХАНІЗМУ ПР. РЕГ-Я В УКР.

Правове регулювання у суспільстві - важлива умова створення стабільного правового порядку, а також органів, інститутів і установ, здатних забезпечити захист і охорону від порушень тих прав і законних інтересів громадян та інших осіб, що закріплені діючими нормами права.

Основні напрямки правового регулювання:

1) закріплення і охорона нових суспільних відносин. Наприклад, в Україні на конституційному рівні закріплені право на свободу об'єднання в політичні партії і громадські організації, право на підприємницьку діяльність, право приватної власності; охорона довкілля, винаходу, авторства тощо;

2) заборона певних суспільних відносин і поведінки, наприклад, посягання на конституційний лад, шлюб між родичами, заснування комерційних банків посадовими особами правоохоронних органів, створення партій у військових формуваннях та ін.;

3) зміна характеру відносин у певній сфері, наприклад, розвиток фермерського господарства поряд з колгоспами і радгоспами та ін.;

4) стимулювання розвитку певних суспільних відносин, наприклад, стимулювання державою індивідуального будівництва будинків за допомогою кредитів;

5) сприяння (за допомогою нових законів) виникненню і формуванню нових відносин і суспільних явищ.Наприклад, Законом України про референдум уводиться нове суспільне явище — ініціативна група всеукраїнського референдуму. Вона створюється на зборах громадян України, в яких беруть участь не менше ніж 200 осіб, що мають право на участь у референдумі.

XX. ТЕОРІЯ ЮР. ПРОЦЕСУ

111. СУТНІСТЬ ПРАВ. Д-СТІ. СТРУКТУРА ТА Ф-Ї ПРАВ. Д-СТІ.

Прав д-сть – нормативно визначена д-сть уповнов суб, наділених відповідною компетенцією у сфері правотв-я та застосув-я н пр.

Ознаки прав д-сті:

- Д-сть, що регламентована пр. нормами;

- Здійсн-я уповнов-ми суб;

- Здійсн-я з метою урегулюв-я найважл сусп. відносин, узгоджених спірних прав ситуацій та задовол-я потреб та інтересів.

Структура прав д-сті:

- Вн будова, розподіл осн ел-ів та зв’язків, що забезп-ть її цілісність, збереж-я об’єктивно необх якостей та ф-й при впливі на неї різном-х факторів дійсності;

- Суб’єкти;

- Об’єкти (сусп. відносини, матер та нема тер блага);

- Підстави та порядок здійсн-я;

- Зміст (юр діяння, які є зв проявом пр. д-сті).

Ф-ї прав д-сті

- Регулятивна – д-сть щодо розробки, обговорення, прийняття та введення в дію н пр. тощо);

- Охоронна (правозабезп-на, перспективна, правовідн-ча, компенсаційна, каральна).

Сутність прав д-стіполягає у регламент-ї, забезп-і та охороні пр. та зак-х інтересів учасників правовідн.

Прав д-сть – вид соц. д-сті, що здійсн-ся юристами-фахівцями з метою отримання юр значущого результату для задовол-я прав потреб та інтересів соц. суб-ів.

Прав (юр) практика (у шир сенсі) – вид прав д-сті (закон-ча, суд-а, слідчо-прокур-а, адвокат-а тощо); теоретико-прав досвід, юр надбання (у вуз сенсі).

112. ЮР. ПРОЦЕС ЯК КАТЕГОРІЯ ТЕОРІЇ ПР ТА ЯК ФОРМА ОРГ-Ї І ЗДІЙСН-Я ПРАВ. Д-СТІ.

Юр процес– сист взаємопов прав стадій д-сті уповнов суб-ів, які регул-ся нормами процес пр. та виявл-ся у здійсн-і операцій, що спрямовані на виріш-я юр значущих питань.