Тема 3. Регістри

Призначення і класифікація. Паралельні регістри: організація прийому та видачі інформації. Послідовні (здвигові) регістри (SRG). Особливості схемотехнічної реалізації та функціонування різних типів SRG. Побудова багаторозрядних регістрів на основі базових малорозрядних мікросхем (СІС). Побудова схем з використанням регістрів (здвигачів, перетворювачів паралельних кодів чисел в послідовні і навпаки, мультиплексорів шин даних і т.д.).

 

Тема 4. Лічильники

Призначення, класифікація і основні характеристики. Асинхронні підсумовуючі та віднімаючі двійкові лічильники. Способи підвищення їх швидкодії. Реверсивні лічильники. Синхронні двійкові лічильники: особливості схемотехнічної реалізації і функціонування. Лічильники з довільним модулем рахування: способи побудови, особливості схемотехнічної реалізації і функціонування. Побудова багаторозрядних лічильників різного типу на базі СІС-мікросхем. Побудова схем з використанням лічильників (дільники частоти і таймери, перетворювачі число-імпульсних послідовностей в паралельні коди і т.д.).

 

Тема 5. Функціональні вузли комбінаційного типу

5.1. Дешифратори (DC)

Призначення, класифікація і основні характеристики. Основні принципи побудови лінійних одноступеневих і багатоступеневих DC. Особливості схемотехнічної реалізації неповних дешифраторів. Побудова багаторозрядних дешифраторів на основі базових малорозрядних мікросхем (СІС). Побудова схем з використанням дешифраторів (розподілювачі імпульсів і синхронізатори, дешифратори адреси і т.д.).

 

5.2. Шифратори (CD)

Призначення, класифікація, основні характеристики і принципи побудови шифраторів. Повні та неповні CD. Пріоритетні шифратори (PRCD): принципи побудови, особливості схемотехнічної реалізації і функціонування. Побудова PRCD великої розрядності на основі малорозрядних мікросхем (СІС). Побудова схем з використанням шифраторів (вузлів пріоритету та переривання, перетворювачі кодів, шифратори клавіатури і т.д.).

 

5.3. Мультиплексори і демультиплексори

Призначення, основні поняття і характеристики. Принципи побудови мультиплексорів (MUX) і демультиплексорів (DMX) з різними способами керування (двійковими та унітарними кодами ‘1 із N’). Робота дешифратора в режимі DMX. Побудова мультиплексорів і демультиплексорів великої розмірності на основі базових мікросхем (СІС), що містять MUX і DMX малої розмірності: одноступеневі та багатоступеневі структури. Побудова схем з використанням MUX і DMX (багатоканальні комутатори, мультиплексування багаторозрядних шин адреси / даних і т.д.).

 

5.4. Перетворювачі кодів

Призначення. Основні принципи побудови. Приклади різних типів перетворювачів.

 

5.5. Схеми порівняння кодів

Призначення. Відношення між числами. Основні принципи побудови схем порівняння на рівність, більше і менше. Принципи побудови багаторозрядних схем порівняння на базі малорозрядних мікросхем (СІС): послідовне і паралельне з'еднання базових схем. Побудова схем з використанням схем порівняння (цифрові компаратори і т.д.).

 

5.6. Суматори

Призначення і класифікація. Принципи побудови напівсуматорів і повних однорозрядних суматорів (SM). Основні способи і особливості схемотехнічної реалізації багаторозрядних послідовних та паралельних SM. Підвищення швидкодії паралельних SM: паралельний та груповий перенос. Накопичувальні суматори. Побудова багаторозрядних суматорів на основі малорозрядних SM, що містяться в базових мікросхемах (СІС). Приклади схем з використанням SM (арифметико-логічні пристрої і т.д.).

 

5.7. Схеми контролю

Основні принципи побудови схем контролю по модулю 2 при передачі даних. Особливості схемотехнічної реалізації базових схем згортки по модулю 2 (М2). Побудова багаторозрядних схем контролю на основі базових малорозрядних схем М2, що містяться в СІС-мікросхемах. Інші способи контролю (по модулю 3 і т.д.).