Тема 7. Допоміжні елементи ЕОМ

Організація спільної роботи ІМС з різним типом логіки. Перетворювачі рівнів (узгоджувачі). Передача сигналів між різними функціональними вузлами і ЦП: шинні формувачі, елементи для роботи на лінії зв’язку, тригери Шмітта. Формувачі імпульсів. Способи і особливості схемотехнічної реалізації елементів затримки. Використання логічних елементів для формування імпульсів заданої тривалості: формувачі коротких імпульсів, розширювачі імпульсів (одновібратори). Генератори імпульсів: на логічних елементах і одновібраторах, на тригерах Шмітта і компараторах з ОП, на основі цифро-аналогових схем в інтегральному виконанні. Принципи і особливості проектування. Стабільність характеристик. Кварцеві генератори. Приклади схем з використанням допоміжних елементів (формування прямокутних імпульсів з сигналів синусоідальної форми, формування поодиноких імпульсів від механічних перемикачів і кнопок: усунення дзенькіту контактів, для початкового встановлення при ввімкненні живлення, формування пачок і послідовностей імпульсів і т.д.). Приклади схем цифрових пристроїв (генератор тактових імпульсів, генератори пачок і послідовностей імпульсів, цифровий частотомір і т.д.).

 

Тема 8. Запам'ятовуючі пристрої

Призначення. Основні характеристики і класифікація запам’ятовуючих пристроїв (ЗП). Особливості схемотехнічної реалізації елементів пам’яті на біполярних і уніполярних транзисторах, а також КМОН структурах. Статичні і динамічні ЗП: принципи побудови і функціонування, структурна організація ВІС. Принципи побудови і функціонування різних типів ПЗП і ППЗП. Побудова багаторозрядних схем ОЗП і ПЗП.

 

Тема 9. Програмовані логічні інтегральні мікросхеми (ПЛІМ)

Призначення. Структура і архітектурні особливості різних типів ПЛІМ (в т.ч. і репрограмованих). Особливості реалізації комбінаційних схем на базі програмованих логічних матриць. Перспективи розвитку.