Організація, планування та управління

виробництвом

1. Предмет, сутність, зміст і метод науки. Зв’язок її з іншими науками.

2. Задачі та роль курсу у підготовці бакалавра.

 

1. Предмет, сутність, зміст і метод науки. Зв’язок її з іншими науками.

Наука Організація, планування та управління виробництвом є соціально-економічною, тому що пов’язана з організацією діяльності людей, з управлінням трудовим колективом.

Предметом вивчення даної дисципліни є дії економічних законів в умовах виробничо-господарчої діяльності підприємства.

Об’єктом вивчення є підприємство, комбінат або фірма.

Зміст предмету ОПУВ визначається його складовими частинами:

1. Організація виробництва.

2. Планування виробництва.

3. Управління виробництвом.

 

Для того, щоб досягти ефективної роботи підприємства, необхідно застосувати найбільш оптимальні форми діяльності трудового колективу, використання яких, разом з матеріальними елементами виробництва, забезпечують злагоджену високопродуктивну роботу усіх виробничих ланок. Для досягнення цього необхідна певна організація виробництва.

Організація виробництва на промислових підприємствах – це комплекс засобів по найбільш раціональному сполученню у процесі виробництва робочої сили з матеріально-речовими елементами виробництва, забезпеченню найбільш повного використання виробничих ресурсів та внутрішньовиробничих резервів.

Перехід на ринкові відносини суттєво змінює погляд на організацію виробництва, яка створює умови для найефективнішого використання техніки, предметів праці та людей у процесі виробництва і тим самим сприяє підвищенню його результативності.

Під організацією виробництва розуміється координація й оптимізація в часі та просторі всіх матеріальних, трудових елементів виробництва з метою випуску в певні строки необхідної споживачам продукції з найменшими витратами за умови належ­ної якості й отримання достатнього прибутку від її реалізації для подальшої продуктивної діяльності.

У сучасній економічної літературі термін «організація виробництва» трактується як «способи вибору, розподілу і кооперування елементів виробництва для досягнення поставлених цілей при мінімальних затратах ресурсів».

У подальшому при розгляді матеріалу посібника будемо розуміти під організацією виробництва сукупність правил, процесів, дій, що забезпечують форму та порядок поєднання праці і речових елементів виробництва з метою підвищення ефективності виробництва та збільшення прибутку.

Різноманітність визначень організації виробництва свідчить про досить коротку історію розвитку науки, якій менше ста років і яка переживала стрімкі підйоми та десятиріччя застою. Історія розвитку наведена у таблиці 1.

 

Планування – це визначення заздалегідь наміченої системи заходів, що передбачає правила, послідовність та терміни виконання робіт. Результати планування знаходять відображення у системі техніко-економічних показників (ТЕП) на плановий період, які визначають напрямок розвитку підприємства.

Управління підприємством – це здійснення впливу органів й кадрів управління на об’єкт управління за для його упорядкування, якісного збереження, удосконалення та розвитку.

Управління спрямовано на забезпечення узгодженої роботи всіх ланок підприємства та окремих його працівників з метою виконання виробничих завдань.

 

 

Таблиця 1