Облік загальновиробничих витрат, порядок їх розподілу та списання

До собівартості готової продукції включаються, крім прямих витрат, загальновиробничі витрати.

До складу таких витрат відносяться витрати на утримання й експлуатацію обладнання та на управління й обслуговування виробництва.

Відповідно до Плану рахунків вони групуються за дебетом рахунка 91 «Загальновиробничі витрати».

Як правило, ці витрати в калькуляції показуються за окремими статтями.

До складу витрат на утримання та експлуатацію обладнання належать:

¨ витрати на утримання й експлуатацію виробничого підіймання-транспортного обладнання, цехового транспорту та інструментів, приладів зі складу основних засобів, інших малоцінних необоротних активів (амортизація, вартість енергії, вартість мастильних матеріалів, зарплата з нарахуванням робітників, які обслуговують виробниче та підіймально-транспортне обслуговування тощо);

¨ витрати на ремонти, що здійснюються підприємством для підтримання об’єкта в робочому стані та інші.

Усі ці витрати обліковуються за кожним цехом окремо в розрізі аналітичних статей (видів) витрат. Щомісячно зібрані з дебету рахунка 91 «Загальновиробничі витрати», із кредиту різних рахунків (13, 20, 65, 66 та інших) розподіляються між об’єктами обліку (видами продукції і т. д.) пропорційно вибраній базі (машино-години, пряма заробітна плата робітників, уся сума прямих витрат, обсяг перероблених основних матеріалів тощо).

Для списання витрат з рахунка 91 в дебет рахунка 23 необхідно їх розділити на змінні та постійні.

До змінних загальновиробничих витрат належать витрати, які змінюються прямо (або майже прямо) пропорційно до зміни обсягу виробництва. Ці витрати повністю відносять на собівартість виготовленої продукції записом з дебету 23 «Виробництво» і кредиту рахунка 91 «Загальновиробничі витрати».

Постійні загальновиробничі витрати — це витрати, які залишаються незмінними (або майже незмінними) при зміні обсягу виробництва. Вони поділяються на витрати, які відносять на собівартість виготовленої продукції записом з дебету рахунка 23 «Виробництво» і кредиту рахунка 91 «Загальновиробничі витрати» та на собівартість реалізованої продукції записом з дебету субрахунку 901 «Собівартість реалізованої продукції». Базою для поділу є показник нормальної потужності підприємства (машино-години, нормо-години відпрацьованого часу, обсяг виробництва тощо).

Таким чином, суму перевитрат постійних витрат відносять у дебет субрахунку 901 «Собівартість реалізованої продукції», а витрати в межах норм — у дебет рахунка 23 «Виробництво». Рахунок 91 щомісяця закривається, і сальдо немає.

 

3. Облік адміністративних витрат (92)

Адміністративними є витрати, пов’язані із обслуговуванням виробницива і управління ним в масштабі всього підприємства. До адміністративних витрат відносяться такі витрати :

Þ Загальні та корпоративні витрати;

Þ Витрати на службові відрядження і утримання апарату управління підприємством та іншого адміністративного персоналу;

Þ Витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського призначення;

Þ Винагорода за професійні послуги;

Þ Витрати на зв’язок;

Þ Амортизація нематеріальних активів загальногосподарського призначення;

Þ Витрати на врегулювання спорів у судових органах;

Þ Податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі;

Þ Плата за розрахунково – касове обслуговування та інші послуги банків;

Þ Інші витрати адміністративного призначення.

Загальна методика побудови обліку адміністративних витрат за елементами аналогічна методиці побудови витрат виробничої діяльності, або витрат на збут Загальногосподарські витрати, пов’язані з управлінням та обслуговуванням підприємства, відображаються на рахунку 92 «Адміністративні витрати». Рахунок 92 є активним, витратним.

По дебету рах. 92 «Адміністративні витрати» відображається сума визнаних адміністративних витрат, по кредиту – списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

Аналітичний облік адміністративних витрат ведеться за статтями витрат або в розрізі елементів витрат.

Первинними документами при відображенні накопичення адміністративних витрат є накладна, рахунок, авансовий звіт, ВКО, розрахунок бухгалтерії тощо.

Списання адміністративних витрат на фінансові результати оформлюється довідкою бухгалтерії.

Дані по рахунку 92 відображаються в журналі 5.

 

4. Облік витрат на збут (93)

Витрати на збут включають наступні витрати, пов’язані з реалізацією продукції(товарів, робіт, послуг):

Þ Витрати матеріалів для пакування готової продукції на складах;

Þ Витрати на ремонт тари;

Þ Оплата праці та комісійні винагороди продавцям, торговим агентам, працівникам підрозділу, що забезпечують збут;

Þ Витрати на рекламу та дослідження ринку(маркетинг);

Þ Витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом;

Þ Витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів,пов’язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг;

Þ Витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції, транспортно – експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції відповідно до умов договору поставки;

Þ Витрати на гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування;

Þ Інші витрати, пов’язані зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг.

У торгівельних організаціях до складу витрат на збут включаються частина витрат обігу, за винятком адміністративних витрат, інших операційних витрат, фінансових витрат.

У зв’язку із тим, що витрати на збут впливають на фінансовий результат, доцільно проводити розподіл цих витрат між окремими видами проданої продукції поза фінансовим обліком. У цьому випадку витрати можуть щомісячно розподілятися наступним чином:

a) витрати загального характеру – між видами реалізованої продукції пропорційно до її виробничої собівартості;

b) транспортні витрати – за видами реалізованої продукції, їх просто списують наприкінці місяця.

Для розподілу витрат на збут у бухгалтерії складають довідку – розрахунок або відомість розподілу, де вказуються види реалізованої продукції,її виробнича собівартість.

Облік витрат, пов’язаних зі збутом продукції, товарів, робіт і послуг, ведеться на рахунку 93 «Витрати на збут».Рахунок 93 є активним, витратним.

По дебету рахунку відображається сума визнаних витрат на збут, по кредиту – списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

Аналітичний облік витрат на збут ведеться у відомостях в розмірі статей витрат та за економічними елементами. При організації обліку за центрами витрат відповідні регістри ведуть в розмірі складів і служб, пов’язаних зі збутом готової продукції.

Первинними документами при відображенні накопичення витрат на збут є накладна, рахунок, ВКО, розрахунок бухгалтерії тощо. Списання витрат на збут на фінансові результати оформлюється довідкою бухгалтерії.

Дані по рахунку 93 відображаються в журналі 5.

 

5. Облік інших операційних витрат (94)

До інших операційних витрат включаються :

Þ витрати на дослідження та розробки відповідно до П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»;

Þ собівартість реалізованої іноземної валюти, яка для цілей бухгалтерського обліку визначається шляхом перерахунку іноземної валюти в грошову одиницю в еквіваленті, вираженому в грошовій одиниці України за курсом Національного банку України на дату продажу іноземної валюти, плюс витрати, пов’язані з продажем іноземної валюти;

Þ собівартість реалізованих виробничих запасів, яка для цілей бухгалтерського обліку складається з їх облікової вартості та витрат, пов’язаних з їх реалізацією;

Þ сума безнадійної дебіторської заборгованості та відрахування до резерву сумнівних боргів;

Þ втрати від операційної курсової різниці;

Þ втрати від знецінення запасів; недостачі і втрати від псування цінностей; визнані штрафи, пені, неустойка;

Þ витрати на виплати матеріальної допомоги, утримання об’єктів соціально – культурного призначення;

Þ інші витрати операційної діяльності.

Загальна методика побудови обліку інших операційних витрат за елементами аналогічна методиці побудови витрат виробничої діяльності, або витрат на збут, чи адміністративних витрат.

Для обліку інших витрат операційної діяльності використовують рахунок 94 «Інші витрати операційної діяльності».Рахунок 94 є активним, витратним. На рахунку 94 ведеться облік операційної діяльності підприємства, крім витрат, які відображаються на рахунках 90 «Собівартість реалізації», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут».

По дебету рахунку відображається сума визнаних витрат, по кредиту – списання на рахунок 79 «Фінансові результати».

Первинними документами при відображення накопичення інших витрат операційної діяльності є накладна, акт про оцінку, інвентаризаційний опис, порівняльна відомість,розрахунок бухгалтерії тощо. Списання інших витрат операційної діяльності на фінансові результати оформлюється довідкою бухгалтерії.

Дані по рахунку 94 відображаються в журналі 5.

 

6. Облік незалежної за даними бухгалтерського обліку суми податку на прибуток від звичайної діяльності (98)

Податки на прибуток визначається витратами згідно з П(С)БО 17 «Податок на прибуток».

Облік незалежної за даними бухгалтерьського обліку суми податку на прибуток від звичайної діяльності та надзвичайних подій ведеться на рахунку 98 «Податки на прибуток».

По дебету рахунку відображається нарахована сума податку на прибуток,по кредиту – включення до фінансових результатів на рахунку 79.

Рахунок 98 «Податки на прибуток» має такі субрахунки :

981 «Податки на прибуток від звичайної діяльності»;

982 «Податки на прибуток від надзвичайних подій».

На субрахунку 981 ведеться облік нарахованої суми податку на прибуток від звичайної діяльності, що визначається від прибутку, відображеного в бухгалтерському обліку.

Сума податку на прибуток від звичайної діяльності визначається й відображається на цьому субрахунку без зменшення на суму зменшення податку на прибуток, внаслідок обчислення податку на прибуток від алгебраїчної суми прибутку від звичайної діяльності та збитку від надзвичайних подій.

На субрахунку 982 ведеться облік нарахованої суми податку на прибуток від надзвичайних подій.

Первинними документами при відображенні нарахування сум податку на прибуток та при списанні витрат з нарахуванням податку на прибуток на фінансові результати є довідка бухгалтерії.

Дані по рахунку 98 «Податки на прибуток» знаходять своє відображення в журналі 3.

Як правило, податок на прибуток, розрахований за даними фінансового обліку, і податок на прибуток, визначений відповідно до податкового законодавства, є різними Для обліку різниці в сумі податку на прибуток використовують рахунок 17 «Відстрочені податкові активи» та рахунок 54 «Відстрочені податкові зобов’язання».

Виникнення відстрочених податкових активів та зобов’язань пов’язано з тим, що фінансовий і податковий облік мають різні цілі. Мета податкового обліку – визначити суми зобов’язань перед бюджетом у відповідності з діючим податковим законодавством. Метою фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої і неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності, рух грошових коштів підприємства.

Відстрочений податковий актив виникає в тому випадку, якщо податок на прибуток, визначений за даними бухгалтерського обліку, менше податку на прибуток, визначеного відповідно до податкового законодавства; різниця буде відображена по Д-т 17 рах. «Відстрочені податкові активи».

Відстрочене податкове зобов’язаннч виникає в тому випадку, якщо податок на прибуток, визначений за даними бухгалтерського обліку, більший податку на прибуток, визначеного відповідно до податкового законодавства і ця різниця буде відображена по К-т рах. 54 «Відстрочені податкові зобов’язання».