рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Прийоми запамятовування

Прийоми запамятовування - раздел Психология, Розвиток процесів памiяті в молодшому шкільному віці Прийоми Запамятовування. Проблема Памят Разом З Проблемами Мотивац Та Мисленн...

Прийоми запамятовування. Проблема памят разом з проблемами мотивац та мислення одню з центральних в навчанн.

В учбовй дяльност школяра память також результатом процесу засвоння матералу матерал проробляться для того, щоб бути запамятованим як умовою для наступно переробки нового матералу осмислення нового спираться на актуалзацю та використання збережених в памят знань. Часто саме погана память причиною неуспшност школярв вивчамий матерал погано запамятовуться, це заважа повноцнному засвонню. Дослдження невстигаючих школярв показу, що багато з них просто не володють або недостатньо володють основними способами смислового запамятовування матералу, у них вдсутн вмння та навички х використання в учбово-пзнавальнй дяльност.

Таким чином, саме способи запамятовування частше за все виявляються найбльш слабкою ланкою памят. 9, с.20 Будь-яка розумова дяльнсть, крм формування способв, прийомв, навичок та вмнь великою мрою зумовлена розвитком памят. Продуктивнсть памят запамятовування, в свою чергу повязана з способами переробки матералу, призначеного для запамятовування, в тому числ з логчними.

Тому, вивчаючи особливост розвитку памят школярв, необхдно звертати увагу на формування логчного смислового запамятовування, бо саме воно забезпечу найбльшу ефективнсть мнемчно дяльност. 16, с. 41 Як вдомо, память школяра формуться пд впливом необхдност систематичного та свдомого засвоння учбового матералу, що зумовлю, в свою чергу, розвиток довльного запамятовування. Вмння запамятати свдомо, використовуючи для цього рзн прийоми, повязан з розумовими операцями, важливий показник такого виду мнемчно дяльност, як логчна память. 16, с. 25 Складання плана якщо запамятовуваний матерал ма певний логчний порядок головний прийом логчного запамятовування.

В школ при пдготовц домашнх завдань цей прийом потрбний найчастше. Всюди, де треба запамятати звязний текст, виклад подй чи логчн розмрковування де неможливо сортувати так, як сортують списки ншомовних слв, або ряди географчних назв, або властивост хмчних речовин, в усх таких випадках найголовнше - зясувати план тексту.

Вдразу ж домовимось, що слово текст треба розумти якнайширше це не тльки параграф пдручника, але й, скажмо, доведення теореми. Те, що складання плану допомага запамятати матерал, бльшост дорослих вдомо. Але в якому вц це усвдомлються на власному досвд Як специфчн труднощ тут зустрчаються На що натикаються дти та пдлтки, коли вдкриваться х невмння користуватися планом як мнемчною дю В однй кран педагоги провели дослдження брали на олвець тих дтей та пдлткв, як вголос заявляли про сво намри погано вивчити урок. Що це означало Наприклад, де-небудь в нтернат хлопц звали приятеля пдем погулямо, а той вдповдав не можу, мене завтра спитають.

Тож я зараз хоч на трйку подивлюся тод вийду. Так в рзних школах та нтернатах збрали багато рзних випадкв. Як може здогадатися читач-педагог, це було дослдження на тему значення мотивац при навчанн. Збрали клькасот вдмток, одержаних при висловленн бажання вивчити урок абияк та порвняли х з вдмтками, одержаними тими ж учнями в нших випадках.

Дослдники сподвалися, що експериментальний середнй бал виявиться помтно нижчим, нж звичайний середнй бал адже учн вчили уроки так-сяк коли був отриманий протилежний результат, його сприйняли здивовано. Мж ншим, як стало скоро зрозумло, все це вдбулося згдно законв памят. Адже школяр, свдомо намагавшись вивчити якнайскорше, але все ж таки забезпечити соб позитивну вдмтку, неминуче повинен був розбратися, що в завданн головним, а що можна пропустити, якщо не гнатися за пятркою.

Але ж такий розбр, свдомий чи пдсвдомий, це самостйна логчна обробка запамятовумого матералу. Природньо, що учн отримували в таких випадках скорше четврки, нж трйки. Згадамо тепер звичайну в школ картину. Ось вчителька виклика учня до дошки вдповдати минулий урок. вдразу ж питання до класу Чи все вн вдповв Хто додасть Явне орнтування на якнайповнше, загальне, безпомилкове запамятовування. Саме так. Кожного дня в школ та вдома учень чу Ти все вивчив Нчого не забув Нчого не пропустив Все зможеш розповсти Нам можуть заперечити учнв початково школи неможливо накше перевряти та орнтувати Тльки так Намагайся вивчити все-все, Давайте, дти, перевримо, чи вивчив вн все-все А якщо, задаючи домашн завдання, пропонувати вибирати звдти головне та вчити тльки це, тод бльшсть просто нчого не стане вчити Та все ж таки вихд тут тльки один вд молодших класв до старших вчити дтей користуватися розумовою дяльнстю при запамятовуванн та як засобом запамятовування. 12, с.41-42 Навть робота, протилежна запамятовуванню записування для розвантаження памят, виявляться корисною саме для запамятовування.

Це вдомий ефект шпаргалки, про який писали ще в 19 столтт.

Добре зроблена шпаргалка незмнно призводить до непомтного запамятовування частини записаного матералу та до впорядкування того матерала, який до шпаргалки не потрапив. 12, с.42 То чи ключ до развитку логчно памят Так. Поляга вн у наступному щоб розвинути логчну память, треба частше змушувати працювати.

Це загальне правило для дорослих та дтей. Якими засобами, згдно яко методики це робити Тут, напевно, два ключ систематичнсть та рзномантнсть використовумих прийомв. 12, с.45 При заучуванн напамять поста друге питання читати текст цлком з початку до кнця чи заучувати частинами Експеримент та практика показують доцльнсть поднання обох цих способв. Псля того, як врш або уривок прочитано повнстю з початку до кнця, слд вдуматися в його змст, скласти план, подлити на логчно закнчен уривки.

Дал кожен уривок один за одним повторювати до твердого засвоння, поднуя в подальшому пдряд дв, три, чотири частини, а потм вдтворити весь врш повнстю. Корисно в процес заучування час вд часу знову перечитувати весь врш. Треба звертати увагу на звязки мж строфами. При повторенн х кожну окремо може утворитися кругова асоцаця останн слова строфи звязуються в памят з ж першими словами або ж з початком врша, а перехд до наступно строфи утруднений. Тому потрбно звязувати останн слова строфи з початком наступно. 8, с.28 Не секретом, що до першого класу сьогодн все частше приходять дти з поганим словниковим запасом та послабленою памяттю.

Найбльш катастрофчне становище склалося у сльських школах, де бльше 50 дтей мають потребу в спецальних вправах. Запропонована В. Зайцевим технологя да змогу за два мсяц розвинути асоцативну та зорову память дтей, розширити х словниковий запас. Теоретичну основу технолог складають експериментально виявлена сукупнсть необхдних якостей та умнь дтей, а також закономрнсть снування оптимально послдовност х формування. 10, с.8 2.2. Закони памят За бажанням, память будь-якого типу можна полпшити. Адже головна вдмннсть мж людьми з доброю памяттю та з поганою в тому, що одн вмють нею послуговуватися, тренують, а нш н. За визначенням Е. Канта, в памят важлив три якост швидксть запамятовування, його мцнсть оперативнсть пд час вдтворення.

Саме над цим давайте й попрацюмо. Передусм треба запамятати Закони памят х усього лише см. 1. Думайте.

На думку нмецького письменника. Лхтенберга, люди мало запамятовують через те, що сам дуже мало думають. Отож обовязково намагайтеся в усьому вднаходити змст. Не варто затуляти вуха руками й утуплюватися поглядом у текст, повторюючи подумки рядок за рядком. Ц титанчн зусилля не зарахуються, бо в даному раз важливим не процес, а результат. Останнй буде значно кращим, якщо ви спробуте знайти в текст провдну думку, видлити аргументацю, вдмтити перехд до наступно тобто попрацюте в книжц з олвцем, зробите конспект. Вчться не лише вдповдати на запитання, а й ставити х. Спробуйте посперечатися з автором, висуваючи при цьому сво аргументи.

Якщо в книжц вдповд на ваш заперечення то проконтролюйте себе, якщо нема намагайтеся вдповдати сам, одночасно перевряючи переконливсть авторсько позиц. Памятайте, що порвняно з автором ви займате вигдншу позицю можете будь-яко мит його зупинити, запитати, можете скльки завгодно повертатися до обговорення одн й т ж думки. А от автор ма все це терпти й думати про переваги свого викладу. 2. Цкавтесь.

Якщо мова йде не про дозвльне читання, аби витратити час у дороз, то, напевне, прочитане вам для чогось-таки потрбне. Орнтуйтесь на поставлену мету, адже ваш зусилля заради не. Оцнть, що ви матимете з ц нформац, якщо користь дйсно очкуться, то читати стане набагато цкавше. Якщо ж н, то помркуйте над словами англйського флософа Б. Стюарда Не читай того, чого не хочеш запамятати, не запамятовуй того, чого не маш на мет застосовувати. ншими словами щоб жа була корисна жте з апетитом.

Ця гастрономчна аналогя пдводить нас до наступного закону. 3. жте слона частинами. Завтра екзамени, але ви налаштован ршуче, тому що попереду цлий день та ще й нч. Вддаючи належне вашим здбностям, ми готов припустити, що до ранку ви опрацюте-таки пдручник навть будете памятати його змст десь до обдньо пори рвно стльки, щоб успшно вдповсти на клька запитань екзаменатора. Та майте на уваз, що до книги рекордв Гннеса та до мцних знань ведуть рзн шляхи.

Аби не наркати потм на дряву память, подумайте чому, примром, см раз вдмряй а раз вдрж А не пять чи десять Чому перш нж вдрзати, треба см раз вдмряти, чому саме семеро одного не чекають А ще були см давньогрецьких мудрецв, см чудес свту. Та й см днв тижня навряд чи випадковсть Психологи розшифрували секрет магчно смки. Виявляться, таким середнй обм нашо оперативно памят за одночасного сприйняття вона здатна втримати близько семи обктв. Облич, предметв, слв, фраз, параграфв будь-чого. Причому легше запамятовуються перший та останнй елементи ряду. Недарма останн слово в суперечц кожний намагаться залишити за собою бо швидше за все в памят залишиться саме воно, а не попередн тривал дебати.

Якщо ж порця для запамятовування виявиться бльше ц норми, тод на не ви витратите набагато бльше часу, анж пд час посильно ритмчно роботи. 4. Будьте готов. Всм вдомо, як важко змнювати плани, якщо вже на щось налаштувався. Певного настроювання на роботу вимага й книжка.

Крм того, не лише настроювання, а й готовност до справи, яка багато в чому залежить вд вашо ерудиц. Адже нове легше вкладаться на вже готов полиц, мцнше триматься купи завдяки звязкам з попередньою нформацю. Помркуйте про те, що ви знате на запропоновану тему оцнть, наскльки нова нформаця доповнить ваш знання. До роботи з складним матералом корисно зазадалегдь пдготуватися перечитати що-небудь з т само теми, може, популярншого характеру. 5. Не затоптуйте слди. Давно помчено, що найлегше забути тльки-но вивчене це спробувати тут-таки запамятати дещо подбне.

Знаючи про це, не вчть фзику одразу псля математики, а сторю псля лтератури. 6. Озирнться навкруги. Це найдйовший спосб упоратися з забудькуватстю. Уявивши обставини, за яких вдбувалась подя, ви зможете згадати, тому що одночасн враження мають властивсть викликати одне одного. Наприклад, вузлик на память, завязаний за певно ситуац, потм допоможе згадати причину, за яко ви його зробили. 7. Учть вд А до Я. Суть цього закону в тому, що вся нформаця повинна сприйматися як закнчена цлсть, а не як розрзнен скалки невдомого чого. Якщо ви будете заучувати врш частинами, то потм бля дошки псля кожного рядка довго пригадуватимете початок наступного.

Вчть усе вдразу. Такий принцип сприятиме швидко пригадувати потрбне. Для цього почнть пригадувати спочатку. Цей закон не суперечить третьому, як може здатися. Варто лише збльшити вихдн нформацйн одиниц, а вдтак розбити х на дрбнш групи. Проте не намагайтеся хутенько опрацювати щонайбльше матералу, бо це марна спроба.

Лпше повторювати його протягом клькох днв, анж у погон за швидкими результатами, забути геть усе до наступного ранку. Загалом, тут говориться про довльне запамятовування, тобто про те, коли щось необхдно вивчити. Але не варто нехтувати запамятовуванням несамохть. Воно д, якщо нформаця повязана з яскравими враженнями. Отож, треба зробити такою. Понуре роздивляння географчно мапи можна перетворити на цкаву гру-ознайомлення з материками.

Примром, прокласти маршрут навколосвтньо подорож, дотримуючись при цьому певних умов, наприклад, вдвдати якомога бльше кран, максимально наблизити маршрут до прямо, триматися якнайближче до суш тому подбне. Одночасно можна використати мапу й для тренування уваги подивившись клька секунд на якийсь район, намагайтеся пригадати якомога бльше деталей. Тобто спробуйте поднати навчання гру. Хоб чудовий спосб переконатися в можливостях власно памят, поднуючи примне з корисним. Чимало колекцонерв наприклад, флателств, нумзматв мають солдну обзнансть з стор, а любитель збирання гербарю, напевне, не буде плавати в ботанц.

Бльшсть знань вони засвоюють, як-то кажуть, граючись. Якщо ви хочете щось добре запамятати, то спочатку чтко усвдомте наступне навщо запамятовувати, що запамятавовувати. Вдтак видлть суть, узагальнть змст запамятайте це узагальнення. 3 3.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розвиток процесів памiяті в молодшому шкільному віці

Якби людина не запамятовувала те, що сприймала, переживала, робила, психчний розвиток був би неможливий.Память у дтей молодшого шкльного вку… Як вс психчн процеси, память дитини тсно повязана з усм розвитком. Можна було… Ця глина ма, вдповдно, властивсть впродовж певного часу збергати слд вд фзичного впливу так, що при певних умовах вн…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Прийоми запамятовування

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Визначення поняття памят
Визначення поняття памят. Памяттю з давнх-давен цкавилися флософи, психологи та фзологи, але про явища памят складн, феноменальн ще багато потрбно дзнатися. А поки що уточнимо вдоме почнемо

Типи памят
Типи памят. Людина з дитинства запамятову, зберга, а в потрбний час згаду використову засвон знання. З якою ж вдповдальнстю повинн ми вдноситись до вдбору то нформац, як по сут, так по клько

Педагогчн аспекти дослдження памят
Педагогчн аспекти дослдження памят. Про серйозн недолки в робот над розвитком памят школярв пише вдомий психолог А. В. Петровський Неважко вдповсти на питання, коли на яких уроках школяр одержу вдо

Дослдження способв запамятовування та пригадування у молодшому шкльному вц на приклад учнв другого класу
Дослдження способв запамятовування та пригадування у молодшому шкльному вц на приклад учнв другого класу. Матерал, що був запропонований для запамятовування, виявився, за свдченням тих, кого дослдж

Список основно використано лтератури
Список основно використано лтератури. Добровольська Л. Розвиток памят та уяви Початкова освта. 1999. 11. 2. Дрозденко К. С Чернецька Л. В Дрозденко О. В. Память важливий психологчний компонент засв

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги