рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сучасні проблеми психофізіології діяльності

Сучасні проблеми психофізіології діяльності - раздел Психология, МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ Опанування Людиною Нових Технічних Систем На Землі, У Повітрі Та Морських Про...

Опанування людиною нових технічних систем на землі, у повітрі та морських просторах — багатообіцяльні справи сучасності, котрі мають велике загальнодержавне і наукове значення.

Обслуговування і використання сучасної техніки поєднане зі знач­ним зростанням тривалості та інтенсивності трудової діяльності. Праця супроводжується високими фізичними та нервово-психічними наванта­женнями, іншими особливостями, що пред'являє підвищені вимоги до особи і колективу та надає окрему актуальність проблемі охорони пра­цездатності й надійності діяльності спеціалістів.

Прогрес науки і техніки дозволяє створити технічно складні систе­ми з високим ступенем надійності і практично необмеженими строками роботи, а можливості людини, які забезпечують надійне і ефективне ви­користання, обмежені.

Включаючись у систему «людина — машина», вони відповідають і за себе, і за машину. Власне людина є ненадійним людським фактором, але без цього слабкого і ненадійного фактора не можуть обійтися навіть нас­правді надійні системи.

Людство впоралося з багатьма епідеміями, підкорило космос і мор­ські глибини, вишукує засоби продовження життя і шляхи запобігання війн, але до цього часу не навчилося надійно захищати людину, її здо­ров'я в процесі повсякденної праці.

Для того щоб успішно справлятися зі своїми обов'язками, ефектив­но та надійно обслуговувати сучасну техніку, недостатньо бути тільки здоровим і фізично сильним. Праця потребує значної напруги уваги, пам'яті, мислення, складної роботи аналізаторних систем, швидкості й точності рухових реакцій на зовнішні подразники, рівноваги нервових процесів у центральній нервовій системі.

Разом з тим під впливом умов придатності до життєдіяльності: фак­торів мешкання (технічних), гідрометеофакторів (природних), соціально-психологічних (особливостей і характеру праці) і медико-біологічних факторів у трудовій діяльності спеціалістів відбуваються різноманіт­ні зміни з боку функцій організму, знижується ефективність і надійність виконання професійних обов'язків внаслідок розвитку вираженого сто­млення та перевтоми. Такі зміни функцій організму та працездатності людини потребують практичних заходів, спрямованих на забезпечення та підвищення ефективності праці в специфічних умовах.

Об'єкт, предмет, методи й завдання психофізіології працездатності та безпечної діяльності спеціалістів

Донедавна під впливом специфічних умов зовнішнього середовища перебували відносно невеликі групи людей — космонавти, моряки, льот­чики, водолази. Тепер же поряд зі збільшенням цього контингенту з'явився нова низка спеціалістів колективів Міністерства з надзвичай­них ситуацій, акванавти, аквалангісти, спеціалісти-оператори, дослід­ники, лікарі-спецфізіологи, практичні психологи.

Забезпечення діяльності всіх контингентів відповідно до особливо­стей кожного з них грунтується на знанні психофізіології працездатно­сті та безпечної діяльності спеціалістів. Тому основи цієї науки мають бути відомі кожному фахівцю в галузі психології праці, практичної та експериментальної психології, які мають потребу в систематичних і гли­боких знаннях у цій галузі. Досвід роботи психологів і лікарів показує, що такі знання потрібні їм уже з перших днів протягом всієї професійної діяльності. Використовуючи його, керівники якнайкраще сприяють створенню умов безпечної роботи та підвищенню ефективності та на­дійності спеціалістів, збереженню їхнього здоров'я, витривалості та пра­цездатності в повсякденній трудовій діяльності.

Україна — молода держава й одна з небагатьох країн світу, в котрій психофізіологія працездатності й безпечної діяльності стає самостійною науковою та учбовою дисципліною. Виділення останньої зумовлено практичною необхідністю, господарсько-економічними потребами в попередженні аварій і нещасних випадків.

Саме тут проявляються елементи соціального захисту спеціалістів, конкретна турбота про них, забезпечення безпеки їхньої діяльності, збе­реження здоров'я та підвищення працездатності.

Психофізіологія працездатності та безпечної діяльності спеціалістів є однією з головних теоретико-прикладних наук, які розробляють прак­тичні заходи соціально-психологічного забезпечення працездатності, ефективної безпечної професійної діяльності.

Треба зазначити, що психофізіологія праці є спеціальним розділом фізіології людини, яка вивчає закономірність регуляції функцій в умовах професійної, навчальної діяльності та екстремальних обставин і розро­бляє заходи, які спрямовані на підвищення працездатності й ефективної діяльності спеціалістів.

Соціально-психологічні питання безпеки за традицією порівнюють із психологією праці, яка вивчає психологічні фактори, що впливають на трудову діяльність і наслідки. За багатьма поширеними видами трудо­вої діяльності з'явилися самостійні галузі психологічної науки, а саме: інженерна, медична, педагогічна, авіаційна, космічна, морська та ін. Вста­новлено, що соціально-психологічні аспекти безпеки праці спеціаліста також актуальні й у праці операторів атомних електростанцій. Тому в кожній галузі психології були виділені та вивчаються питання безпеки.

Проблеми безпеки властиві не тільки професіям, де є екстремальні умови діяльності або зв'язок із технікою. Праця лікаря, психолога також часто пов'язана з високою небезпекою і спрямована нате, щоб не чини­ти шкоду людині, колективу. Притому ненавмисне нанесення шкоди ін­шій людині, колективу суб'єктивно переживається значно більше, ніж тоді, коли таке ушкодження учиняється собі.

Таким чином, психофізіологічні проблеми працездатності й безпе­ки властиві цілій низці надто різноманітних видів діяльності. Тому пси­хофізіологію працездатності й безпечної діяльності (ПФБД) спеціалістів логічно розглядати як галузь науки, яка вивчає проблеми працездатно­сті, психофізіологічні аспекти ефективної, надійної та безпечної діяль­ності спеціалістів.

Отже, психофізіологія професійної діяльності — це напрям психо­фізіології, який вивчає динаміку психічних пізнавальних процесів, ста­нів, утворень, якостей та функцій, їх вплив на працездатність людини під час взаємодії умов і факторів у системі «техніка — людина — середо­вище» й визначає шляхи та засоби підтримки, збереження, відновлення ефективної та безпечної професійної діяльності.

Об'єктом дослідження ПФПД є ефективна та безпечна професійна діяльність спеціалістів.

Предметом вивчення цієї галузі вважаються:

♦ психічні та фізіологічні функції організму в умовах професійної діяльності;

♦ закономірності та особливості діяльності спеціалістів;

♦ умови придатності до життєдіяльності;

♦ соціально-психологічні, гідрометеофакгори і медико-біологічні фак­тори та їх вплив на працездатність і безпечну діяльність фахівців;

♦ психофізіологічна характеристика праці в системах управління;

♦ індивідуальні особливості та функціональний стан, які впливають на ефективну та безпечну діяльність;

♦ засоби і методи збереження та підтримання працездатності й без­печної діяльності спеціалістів у звичайних та екстремальних умовах.

Методи та методики дослідження

ПФБД як галузь науки, що базується на психології та фізіології, ви­користовує в своїх цілях такі методи дослідження:

а) метод спостереження (зовнішнє, внутрішнє, вільне, стандартизо­ване, включене, стороннє);

б) опитування (усне, письмове, вільне, стандартизоване);

в) тести (тест-опитувальник, тест-завдання, проективний;

г) експеримент (природний, лабораторний).

Зміна функцій організму і працездатності спеціалістів під впливом характеру та умов трудової діяльності вивчаються за допомогою спе­ціальних методик.

Фізична працездатність вивчається за допомогою комплексу клініко-фізіологічних методик (визначення енерговитрат, фізичної працез­датності, показників кровообігу, дихання, обміну речовин та ін). Розу­мова праця досліджується з застосуванням психофізіологічних методик (пам'яті, уваги, мислення, сенсомоторики, дослідження функцій аналі­заторів).

Показники зміни функцій організму при дослідженні цими методи­ками (розумової та фізичної праці) розцінюються як непрямі показники працездатності.

Прямі показники працездатності безпосередньо характеризують її кількість і якість та мають істотне значення для оцінки рівня працездат­ності й надійності діяльності спеціалістів операторського профілю. Най­більш поширеними методиками і робочими тестами для оцінки прямих показників працездатності й надійності спеціалістів різноманітного профілю вважаються: професіографія, хронометраж, оцінка продуктив­ності праці, аналіз помилок у роботі, алгоритмічний аналіз праці, оцінка фактичної зайнятості під час вахти і протягом доби, робочі тести тощо.

Ефективність і надійність діяльності спеціалістів тісно пов'язані з наукою про придатність до життя людини в технічних системах (пульта управління, човна, літака) і тому ми використовуємо кілька методів, які має у своєму розпорядженні ця галузь науки:

а) метод натуральних випробувань — дослідження функцій організ­му в процесі професійної діяльності спеціалістів (за пультом керування, на ОП, ПУ в польоті);

б) метод стендових випробувань — дослідження впливу на функції організму окремо одного, кількох або багатьох факторів, які впливають на надійність і ефективність праці спеціаліста на стаціонарних стендах (спеціальні тренажери, водолазні комплекси та ін.).

Крім цього, для прогнозу успішності професійної діяльності слід вивчити особистісні якості спеціаліста. Для цього на основі вивчення лі­тератури та особистих досліджень пропонуються такі методики:

♦ оцінка прихильності до ризику;

♦ визначення нервово-психічної стійкості («Прогноз»);

♦ оцінка рівня особистого занепокоєння;

♦ вивчення акцентуйованих рис особистості;

♦ оцінка властивостей нервової системи.

При цьому важливо знати рівень згуртованості колективу та ро­левий статус особистості в колективі, для чого широко застосовується метод соціометрії.

У зв'язку зі спрямованим процесом дослідження на виявлення ін­дивідуальних психологічних, соціальних якостей і фізіологічних можли­востей людини в професійній діяльності у нас є можливість застосуван­ня традиційних психодіагностичних методів:

♦ психологічний аналіз документів;

♦ психофізіологічне спостереження та обстеження;

♦ анкетування;

♦ тестування;

♦ біполярна оцінка здібностей до лідерства;

♦ психологічний експеримент;

♦ діагностична бесіда.

Таким чином, вибір методів для дослідження працездатності й без­печної діяльності спеціалістів має бути комплексним, спрямованим на виявлення професійно значимих властивостей особистості. При цьому будь-які якості спеціаліста треба розглядати, виходячи із загальної структури особистості та її взаємовідносин з навколишнім середови­щем, не забуваючи про головну мету — прогноз надійності й безпечної діяльності спеціаліста.

Комплекс методик, які застосовуються при контролі за функціо­нальним станом, динамікою працездатності й безпечної діяльності спе­ціалістів, має визначатися диференційовано залежно від специфіки про­фесійної діяльності.

Основні критерії вибору методик такі:

♦ достатня інформативність (валідність);

♦ надійність (стабільність);

♦ короткочасність;

♦ адекватність;

♦ доступність;

♦ можливість проведення дослідження на робочому місці (ОП, ПУ).

Таким чином, психофізіологія працездатності та безпечної діяльно­сті — це напрям у психофізіології праці, який розглядає психофізіологіч­ні функції організму людини, яка працює в специфічних умовах, і роз­робляє практичні заходи підвищення ефективності та безпечної діяль­ності.

Зміст і завдання. Психофізіологія працездатності та безпечної діяль­ності спеціалістів містить дві відносно самостійні й разом з тим пов'яза­ні між собою частини. Перша з них — психофізіологія праці. В зміст ці­єї частини входять психофізіологічні особливості діяльності спеціалі­стів, характеристика умов праці в системі управління технікою, дослі­дження функцій організму людини під час виконання професійної діяльності, психофізіологічна класифікація діяльності спеціалістів, ос­нови профвідбору спеціалістів, контроль і прогноз працездатності та безпечної діяльності, засоби і методи збереження, підвищення працез­датності та надійної діяльності спеціалістів у звичайних та екстремаль­них умовах.

Друга частина — психофізіологічні основи безпечної діяльності спе­ціалістів. Тут частково розглядаються основні положення безпеки праці, фактори безпечної праці та їх взаємини, особистість та її безпека, вико­ристання психофізіологічних факторів з метою підвищення безпеки, методики вивчення якостей особистості, які впливають на працездат­ність і безпечну діяльність спеціалістів.

Головне завдання психофізіології працездатності і безпечної діяль­ності спеціалістів міститься в науковій розробці, обгрунтуванні та здій­сненні заходів, які підвищують ефективність і забезпечують безпеку ро­боти людини в зв'язку з особливостями професійної діяльності та спе­цифічними умовами природного середовища. Отже, психофізіологі


працездатності та безпечної діяльності — наука прикладна, профілак­тична, оскільки досліджуючи і маючи на увазі психофізіологічні можли­вості організму людини, вона забезпечує шляхи та методи підвищення працездатності й надійної діяльності спеціалістів, попереджуючи перев­томлення, патологічні зрушення функцій і професійні захворювання.

Відповідно до головного завдання ПФПД розробляє та обґрунтовує заходи, які мають своєю метою:

♦ зберігання і відновлення працездатності спеціалістів;

♦ регуляцію психофізіологічного стану;

♦ підвищення ефективності та надійності використання технічних систем;

♦ забезпечення пошуково-рятувальних робіт, ефективної та безпеч­ної діяльності;

♦ попередження дії несприятливих факторів на організм;

♦ продовження професійного довголіття і попередження передча­сного професійного старіння.

Використана і рекомендована література

1. Ильин Е.П. Дифференциальная психофизиология. — СПБ.: Питер, 2001. — 464 с.

2. Керівні документи щодо професійного відбору України (Наказ міністер­ства охорони здоров'я України та державного комітету України по нагляду за охороною праці № 263/121 від 23.09.1994 р. Про затвердження переліку робіт, де є потреба у професійному доборі).

3. Кокун О.М. Оптимізація адаптаційних можливостей людини: психофізіо­логічний аспект забезпечення діяльності: Монографія. — К.: Міленіум, 2004. - 265 с.

4. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга; Ніка-Центр, 2004. — 400 с.

5. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Теорія і практика професійного відбору. — К.: Ніка-Центр, 2006. - 536 с.

6. Макаренко М.В. Основи професійного відбору військових спеціалістів та методики вивчення індивідуальних психофізіологічних відмінностей між людьми / Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України; Наук.-дослід. центр гуманітарних проблем Збройних сил України. — К., 2006. — 395 с.


Тема 9

Психофізіологічна характеристика вищої нервової діяльності

Логіка викладу: принципи і закони вищої нервової діяльності. Поняття психіки і темпераменту. Психологічна характеристика видів темпераменту.

♦ ♦ ♦

Принципи і закони вищої нервової діяльності

Діяльність кори головного мозку підлегла рядові принципів і зако­нів. Основні з них уперше встановлені І.П. Павловим. На сьогодні деякі положення його вчення уточнені, розвинуті, а окремі з них переглянуті. Однак для оволодіння основами сучасної нейрофізіології слід ознай­омитися з фундаментальними положеннями вчення Павлова.

Аналітико-синтетичний принцип вищої нервової діяльності. Як уста­новлено І.П. Павловим, основним фундаментальним принципом робо­ти кори великих півкуль головного мозку є аналітико-синтетичний принцип. Орієнтація у навколишньому середовищі пов'язана з вичленовуванням окремих її властивостей - сторін, ознак (аналіз) - і об'єднан­ням, зв'язком цих ознак з тим, що корисно або шкідливо для організму (синтез). Синтез, як відзначав І.П. Павлов, - замикання зв'язків, а ана­ліз — більш тонке відокремлення одного подразника від іншого.

Аналітико-синтетична діяльність кори головного мозку здійсню­ється взаємодією двох нервових процесів — збудження і гальмування. В цілому діяльність ВНД підлягає таким законам:

1. Закон утворення тимчасового нервового зв'язку, при багаторазово­му підкріпленні нейтрального подразника безумовним (життєво значи­мим) подразником між корковими центрами цих впливів утвориться тимчасовий нервовий зв'язок.

2. Закон згасання тимчасового нервового зв'язку: при багаторазовому непідкріпленні умовного подразника безумовним тимчасовий нервовий зв'язок між ними вгасає.

3. Закон іррадіації збудження: дуже сильні (як і дуже слабкі) подраз­ники при тривалому впливі на організм викликають іррадіацію - поши­рення збудження по значній частині кори великих півкуль. (Так, спосте­рігаючи за суперечкою двох людей, ми можемо помітити зовнішній про­яв того, як збудження їх мовнорухових зон поступово захоплює й інші рухові зони. Люди нерідко починають посилено жестикулювати, швид­ко пересуватися з місця на місце, а при недоліку виховання і волі деякі переходять і до більш «енергійних» дій.)

Іррадіація збудження викликає значне підвищення тонусу кори мозку. В результаті навіть незначні подразники викликають підвищену реакцію; нормальний плин мислення змінюється «вихором думок».

Тільки оптимальні подразники середньої сили викликають строго локалізовані осередки збудження, що і є найважливішою умовою успіш­ної діяльності.

4. Закон взаємної індукції нервових процесів: на периферії вогнища од­ного процесу завжди виникає процес зі зворотним знаком.

Якщо в одній ділянці кори головного мозку сконцентрований про­цес збудження, то довкола нього індуктивно виникає процес гальмуван­ня. Чим інтенсивніше збудження, тим інтенсивніше й ширше розповсю­джений довкола нього процес гальмування.

Поряд з одночасною індукцією існує послідовна індукція нервових процесів — послідовна зміна нервових процесів у тих самих ділянках мозку.

Тільки оптимальне співвідношення процесів збудження і гальму­вання забезпечує поведінку, адекватну (відповідну) навколишньому се­редовищу. Баланс між цими процесами або перевага одного з них ви­кликає значні збудження в психічній регуляції поведінки. Так, перевага гальмування, недостатня взаємодія його зі збудженням призводить до зниження активності організму (аж до вираженої сонливості). Перевага збудження може виражатися в безладній активності, непотрібній мету­шливості, що знижує результативність діяльності. Процес гальмування обмежує і спрямовує у визначене русло процес збудження, сприяє зосе­редженню, концентрації збудження.

Гальмування буває зовнішнім і внутрішнім. Якщо раптово подіє який-небудь новий сильний подразник, то попередня діяльність загаль­мується. Це — зовнішнє (безумовне) гальмування. У цьому випадку ви­никнення вогнища збудження за законом негативної індукції викликає гальмування інших ділянок кори.

Одним з видів внутрішнього, або умовного, гальмування є вгасання умовного рефлексу, якщо він не підкріплюється безумовним подразни­ком (згасаюче гальмування). Цей вид гальмування викликає припинен­ня раніше вироблених реакцій, якщо вони в нових умовах стають мар­ними.

Гальмування виникає і при надмірному збудженні мозку. Воно за­хищає нервові клітини від виснаження. Цей вид гальмування називаєть­ся охоронним. Гальмування, що лежить в основі аналізу, називається ди- ференційним. Воно уточнює дії, робить їх пристосованішими до навко­лишнього середовища.

5. Закон системності в роботі кори головного мозку (динамічний сте­реотип). реакція організму на той або інший подразник залежить від сформованої в корі системи зв'язків (зовнішнє опосередковане вну­трішнім). Досліди показують, що якщо виробити низку рефлексів на різні подразники, що повторюються у визначеній послідовності, то зго­дом організм відтворює всю систему відповідних реакцій при впливі ли­ше одного первісного подразника. Стійке закріплення визначеної послі­довності реакцій Павлов називав динамічним стереотипом. (Термін «сте­реотип» походить від двох грецьких слів: stereos — твердий; typos — відби­ток.)

До стереотипно повторюваних зовнішніх впливів організм присто­совується виробленням стійкої системи реакцій. Динамічний стереотип — фізіологічна основа навичок і звичок, придбаних потреб - звичок. Ком­плекс динамічних стереотипів являє собою фізіологічну основу стійких особливостей поводження особистості.

Динамічний стереотип — вираження особливого принципу роботи мозку — системності. Цей принцип полягає в тому, що на складні ком­плексні впливи середовища мозок реагує не як на низку окремих ізольо­ваних подразників, а як на цілісну систему, в якій окремі подразники знаходяться у визначених взаєминах. Зовнішній стереотип — послідов­ність впливів відбивається у внутрішньому нейродинамічному стереотипі.

До зовнішніх стереотипів відносяться всі цілісні предмети та явища (вони завжди представляють визначену сукупність ознак), звична обста­новка, стійка послідовність подій, уклад життя тощо.

Ламання звичного стереотипу — велика нервова напруга (суб'єктив­но це виражається в смутку, зневірі, дратівливості тощо). Хоч яким складним було б ламання старого стереотипу, нові умови формують но­вий стереотип (тому він названий динамічним). У результаті багаторазо­вого функціонування він усе більше закріплюється й своєю чергою стає важкозамінним. Динамічні стереотипи особливо стійкі у людей похило­го віку та в осіб зі слабким типом нервової діяльності, зі зниженою рух­ливістю нервових процесів.

Розглянуті вище основні положення вчення І.П. Павлова про вищу нервову діяльність не втратили значимості й донині. Однак деякі з них були уточнені й розвинуті учнями та послідовниками великого фізіолога.

Один із найперспективніших напрямів розвитку вчення І.П. Павло­ва очолив його учень академік П.К. Анохін.

Механізм умовних рефлексів - фундаментальна, але не єдина основа роботи головного мозку. Сам І.П. Павлов відзначав, що коли мавпа будує вишку, щоб дістати плід, то це не можна назвати умовним рефлексом.

Сучасна наука про мозок - нейрофізіологія — базується на концеп­ції функціонального об'єднання механізмів мозку для здійснення різних поведінкових актів (Анохін П.К., 1968).

Функціональною системою П.К.Анохін назвав єдність центральних і периферичних нейрофізіологічних механізмів, що у сукупності забез­печують результативність того чи іншого поведінкового акту.

Первісна стадія формування будь-якого поведінкового акту названа П.К.Анохіним аферентним синтезом (у перекладі з латинської — з'єднан­ня принесеного).

У процесі аферентного синтезу з численних утворень мозку витяга­ється все те, що було пов'язано в минулому з задоволенням даної потре­би, тобто вирішується питання: який корисний результат має бути отри­маний у даній ситуації, при даній комбінації вихідних збуджень. У ре­зультаті аферентного синтезу приймається рішення: вибирається один з можливих варіантів дії, що найбільше задовольняє вимогам ситуації.

Нейрофізіологічний механізм ухвалення рішення заснований на здатності мозку прогнозувати параметри майбутнього результату дії. Цей механізм названий П.К. Анохіним акцептором результатів дії. Ак­цептор результатів дії (від латинського acceptor — приймаючий) — нейро­фізіологічний механізм передбачення результатів майбутньої дії на ос­нові узагальнення раніше отриманих результатів від аналогічних дій. Передбачення результатів дії — формування мети дії. «Тому що в усіх на­ших діях одержання того чи іншого результату пов'язане із заздалегідь поставленою метою, то очевидно, що апарат акцептора результатів дії практично є й апаратом мети. З цього положення випливає, що мета у нашому розумінні й у наших експериментах не є чимось споконвічним, а підготовляється складною роботою нервової системи в стадії аферент­ного синтезу» (Анохін П.К., 1973).

На основі передбачення результатів дії, що готується, створюється програма дії. І тільки після цього відбувається сама дія.

Хід дії, результативність його етапів, відповідність результатів сфор­мованій програмі постійно контролюються шляхом одержання сигналів про досягнення мети. Механізм постійного одержання інформації про результати чиненої дії названий П.К. Анохіним зворотною аферентацією. (Аферентація — збудження під впливом зовнішнього подразника.) Здій­снення кожної дії постійно супроводжується звіренням двох комплексів збудження: збуджень, шо прогнозують дію, і збуджень, що надходять по ходу здійснення дії.

Ці нейрофізіологічні ланки регуляції діяльності представлені П.К. Анохіним у його схемі функціональної системи.

На відміну від І.П. Павлова, П.К. Анохін трактує підкріплення по­ведінкових актів не тільки ефектом дії безумовного подразника. Дія, за

П.К. Анохіним, підкріплюється його правильністю — аферентними сиг­налами про його адекватність раніше сформованій програмі, завдяки механізмові зіставлення отриманих результатів із заздалегідь сформова­ним психічним образом цього результату.

П.К. Анохін довів фундаментальний принцип системної роботи мозку — принцип випереджального відображення дійсності, часткою прояву якого служить і умовний рефлекс.

Теорія функціональних систем включила в єдину систему такі ком­поненти поводження, як мотивація, пам'ять, емоції, передбачення по­дій, програмування майбутніх результатів поводження. Відмовившись від спрощено-універсальної схеми «стимул — реакція», П.К. Анохін роз­крив складний нейрофізіологічний механізм активної діяльності.

«Навряд чи можна сумніватися в тому, що багато поведінкових ак­тів формуються не у відповідь на якийсь зовнішній стимул на кшталт «стимул - реакція», а на основі внутрішніх змін і поступово наростаю­чих збуджень визначених структурних утворень на рівні підкірки. Ми знаємо багато станів, коли саме цей стан, а не зовнішній стимул визна­чає форму поводження тварини і людини...».

Розкривши механізм цілеспрямованих поведінкових актів, П.К. Анохін підняв нейрофізіологію на сучасний системний рівень, сприяв її інтеграції з психологією.

Учні й послідовники Анохіна інтенсивно розвивають різні галузі нейрофізіології.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ... Навчальний посібник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сучасні проблеми психофізіології діяльності

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Проблема природи психіки у вітчизняній психології
Вітчизняна психологія формувалася, спираючись як на досягнення світової науки, передової української філософсько-психологічної думки (Ф. Прокопович, Г. Кониський, Г. Сковорода та ін.), так і на здо

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Науковий метод: сутність, структура, застосування
Науку як своєрідний, цілісний і самостійний спосіб пізнання світу визначають два його компоненти: предмет і метод. Якщо предмет - це чітко визначений зміст, якість і закономірність, у яких реальніс

Загальна методика психологічного дослідження
Психологічне дослідження будь-якого явища, що має психологіч­ний зміст, повинно являти собою завершений цикл. Завершеність циклу дослідження зумовлює цілісне пізнання його предмета. Загальна мето­д

Принципи побудови психологічного дослідження
Методологія наукового методу психології виявляє себе також у принципах побудови психологічного дослідження. І хоча кожне кон­кретне дослідження відтворює ту чи іншу методологічну основу тлума­чення

Психіка людини як предмет системного дослідження
Основним об'єктом психологічних досліджень є людина — най­складніша з відомих науці систем, що володіє унікальними характери­стиками, і насамперед здатністю до саморегуляції. Проблема людини вже да

Становлення поняття особистості
Особистість як результат процесу соціо- та індивідогенезу. Особи­стість - найважливіша серед метапсихологічних категорій. У ній вия­вляються інтегровані всі базові категорії: індивід, образ, дія, м

Методологічні основи теорії особистості
Як і будь-яка наукова теорія, теорія особистості має відповідати за­гальним методологічним вимогам — сформувати цілісне уявлення про закономірності й істотні зв'язки визначеної області дійсності (о

Поняття діяльності в психології
Діяльність — динамічна система активної взаємодії суб'єкта із зов­нішнім світом, під час якої суб'єкт активно впливає на об'єкт, за раху­нок чого задовольняє свої потреби; відбувається поява і втіл

Спілкування як базова категорія психології
У вітчизняній психології значного поширення набуло трактування спілкування як діяльності. Але, як зазначає Ломов, на жаль, ні діяль­ність, ні спілкування не мають у психології загальноприйнятих виз

Анатомічна основа рефлексу
Вчення Прохазки підноситься на рубежі XVIII і XIX століть. Його синтетична концепція охоплювала життєдіяльність цілісного організму. Однак природничонаукова опора цієї теоретичної концепції була ву

Сигнальна функція психіки
Справу І.М. Сеченова продовжив І.П. Павлов. У його спробах опо­ри на фізіологічне вчення про нейросубстрат з метою природничонаукового і строго об'єктивного пояснення психіки було кілька напрямів:

Поняття психіки і темпераменту
Психіка (від грецького psechikos- душа як щиросердечна власти­вість) — суб'єктивне, сигнальне, соціально обумовлене відображення дійсності в ідеальних образах, на основі яких здійснюється активна в

Класифікація методів соціально-психологічного забезпечення професійної діяльності
Проблема шляхів і засобів підвищення ефективності та безпечної діяльності хвилює вчених усього світу. В останні десятиріччя суттєвий внесок в її розробку для спеціалістів зробили В.Г. Алтухов, Г.Л.

Поняття психологічного потенціалу військовослужбовців
Виходячи з вимог обраної методологічної основи, ґрунтуючись на традиціях гуманістичної психології, нейролінгвістичного програмував ня, досвіду різних видів забезпечення у воєнній науці, ми пропонує

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Професіографічний опис трудового процесу
Основні розділи: 1. Загальні дані (найменування об'єкта і його призначення; зміст виконаної спеціалістом роботи; основні операції; схема розташування робочих місць; місце спеціаліста в сис

Сторичні аспекти профвідбору
Професійний відбір виник тоді, коли держава почала відчувати мо­ральний і матеріальний збиток від явно непридатних людей до тієї чи ін­шої діяльності. У 1575 р. іспанський лікар Хуан Уарте

Методологія професійного психологічного відбору
Останнім часом все більше визнання одержують методи професій­ного психологічного відбору фахівців, що дозволяють істотно підвищи­ти якість їхнього навчання й підготовки, ефективність діяльності, ви

Принципи визначення професійної придатності
Наукова розробка і практична реалізація процедури визначення про­фесійної придатності вимагають урахування і дотримання низки принци­пових положень, які визначають методологію психологічного обстеж

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА СИСТЕМИ ППВ
    ПРОФЕСІЙНИЙ

Висновок
                      &nbs

МЕТОДОЛОГІЯ
1. ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД (АДЕКВАТ., ¥, f- УМОВИ Д) 2. ОСОБИСТІСНИЙ - ОРІЄНТАЦІЯ НА ¥ І f РЕЗЕРВИ (F) а) РІВЕНЬ ПРОФ. ПІДГОТОВКИ (ЗНУ, ДОСВІД, СТІЙКІСТЬ), ЕФ, БП б) П

ОСОБИСТІСНИЙ ПІДХІД
ППД зумовлю не тільки проф. Х-ками особл. М, когн, псих. М, Е-В, Т Х сферах рівеньППД (ЗНУ) ЕФ Д. та безпека -умов Д і ПРОФ. ЗДОР. -адаптац. -енергет резерви

Сторичні аспекти становлення управлінської думки
Організація праці та кооперація, що властиві лише людині та під­носять її на зовсім інший рівень існування, мають великий і насичений історичний шлях. Про початок життя менеджменту можна стверджува

Особистості
Логіка викладу: поняття психічного здоров'я особистості. Рівні психічно­го здоров'я особистості. Критерії оцінки психічного здоров'я. Психоло­гічний комфорт як умова психічного здоров'я особистості

Методологічні аспекти інженерної психології
Логіка викладу: передумови виникнення інженерної психології. Завдання та напрямки. Методологічні принципи та системний підхід в інженерній психології. Методи інженерної психології. Інженерна психол

Зміст курсу
Тема 1. Психіка людини як предмет наукового пізнання Душа в реаліях і міфах. З історії науки про психічне: психологія ан­тичності (Демокріт, Платон, Аристотель), психологія середньовіччя (

Плани семінарських занять
Тема 1. Психіка людини, як предмет інтересу і наукового пізнання 1. Душа в реаліях та міфах. Психологія античності. 2. Психологія середньовіччя. 3. Психологія нового часу

Основна література
1. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с. 2. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психолог

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Навчальний посібник Коректор І.Букреєва. Оригінал-макет: І.Смальцев. Оформлення палітурки: О.Попова Підписано до друку 26.11.2007. Формат 60x84/16. Папір офсетний. Друк офсетний.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги