рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення - раздел Психология, МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ Прийнято Вважати, Що В Структуру Будь-Якої Технології Входять Та­кі Елементи:...

Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; алго­ритм; технологічні способи і засоби перетворення предмета.

Як методологічна основа технології соціально-психологічного за­безпечення, відповідно до реалізованого в цьому дослідженні підходу, використовується взяте уявлення про психологічний потенціал особи­стості військовослужбовця.

У зв'язку з цим об'єктом технології виступає система «військово­службовець — середовище», а предметом — «психологічний потенціал особистості» як основний, діючий елемент цієї системи.

Психологічний потенціал різних людей і самого військовослужбов­ця у будь-який час відрізняється обсягом, якісним станом і ступенем відповідності меті бойових дій. При цьому психологічний потенціал мо­же бути:

—невідомим самому військовослужбовцю й оточенню;

— відсутнім чи неповною мірою відповідати вимогам бойової діяль­ності;

— свідомо чи неусвідомлено замінений квазіресурсом (наркотики, алкоголь, «загороджувальні» загони тощо);

— виснаженим у процесі діяльності й дезорганізації внаслідок ці­леспрямованого психологічного впливу противника, втраченим і зруй­нованим;

—неактуальним, неадекватним до нових соціально-діяльних умов;

—цілком відповідним вимогам умов бойового завдання.

Поточний стан і якісний зміст ППВ багато чим характеризують усі

інші складові технології соціальної роботи.

Третя складова технології — алгоритм. Це — послідовність застос­ування психологічних засобів і технологічних способів з метою перетво­рення ППВ.

Технологічні способи — це правила, відповідно до яких здійснюється весь комплекс аналітичних, діагностичних, профілактичних, корекцій- них, реабілітаційних заходів, професійні й етичні норми, обумовлені специфікою об'єкта.

Засіб як компонент технології психологічної роботи — це комплекс­ні чи часткові психодіагностичні, психокорекційні, психореабілітаційні, психопрофілактичні й інші методики та психотехніки, що дозволяють змінювати параметри (обсяг і якісний зміст) ПП військовослужбовців відповідно до вимог умов бойового завдання.

Стан ППВ визначає і види часткових технологій, які використову­ються у рамках соціально-психологічного забезпечення для вирішення завдань на етапах його застосування (табл. 13.2).

Управління (вплив на об'єкт з метою його упорядкування, збере­ження якостей, специфіки, вдосконалювання і розвитку) психологіч­ним потенціалом військовослужбовців включає такі основні елементи, як проектування психологічних умов майбутньої бойової діяльності та корекція психологічних обставин здійснюваної діяльності.

Таблиця 13.2. Залежність виду технології соціально-психологічного забезпечення від стану ППВ
Стан ППВ Заходи управління ППВ Види технологій соціально- психологічного забезпечення
Повністю відповідає вимогам умов бойового завдання Не потребує Моніторинг
Невідомий Вивчення Психодіагностика, психологічний відбір
Відсутній, не відповідає вимогам дійсності Формування Психологічна підготовка
Піддається дезорганізації Корекція, компенсація Психологічна допомога: підтримка, реабілітація
Зруйнований, втрачений Відновлення
Втрата актуальності Відновлення ППВ Соціально-психологічна реадаптація

 

Проектування полягає у прогнозуванні психологічного змісту си­туацій майбутньої діяльності й «закладанні» в них психологічних умов, які забезпечують оптимальне вирішення бойових завдань. Іншими сло­вами, психологічне проектування припускає виявлення всієї сукупності факторів, що тією чи іншою мірою визначатимуть установки, мотиви, психічні стани, бойову активність військовослужбовців у майбутній діяльності та побудову адекватних до неї психодіагностичних, психо­профілактичних і психокорекційних програм роботи з людьми з метою створення й підтримки відповідного ПП.

Виявлення психологічного змісту ситуацій майбутньої діяльності дозволяє з упевненістю припустити:

— які люди потрібні для її виконання (їхні психологічні якості, пси­хофізіологічні характеристики тощо);

— до вирішення яких завдань їх потрібно готувати (які професійно важливі якості розвивати);

—як оптимізувати умови, в яких здійснюватиметься діяльність.

На цій основі проводяться: психологічний добір військово-служ- бовців; їх доцільний розподіл за підрозділами (екіпажами, розрахунка­ми) з урахуванням психологічної сумісності; психологічна підготовка до дій у конкретних соціально-психологічних, бойових, ергономічних (природно-географічних, погодно-кліматичних, техніко-технологічних) й інших умовах.

Корекція як вид діяльності забезпечення у бойовій обстановці при­пускає виявлення, оцінку та зміну психологічних умов уже здійснюваної діяльності. Для цього необхідно, щоб у розпорядженні командирів, їх за­ступників з виховної роботи, психологів був своєрідний еталон норми - модель оптимальних психологічних умов і ПП для конкретного виду дій військовослужбовців. За його допомогою посадові особи зможуть вча­сно виявляти відхилення від норм у психічних станах, мотивації та пове­дінці підлеглих і вживати екстрених заходів з їх корекції.

Досвід психологічної роботи в бойовій обстановці у наших Зброй­них силах та іноземних арміях свідчить про те, що коригуються:

- когнітивний образ бойової ситуації;

- система бойових установок і мотивів;

- психічні стани окремих військовослужбовців і воєнних підрозділів;

- стан психічного здоров'я людей, стосунки між військово-служ- бовцями тощо.

Психологічна корекція здійснюється за двома напрямами:

а) оптимізація зовнішніх умов діяльності (попередження, нейтралі­зація і ліквідація наслідків психологічних операцій противника, оптимі­зація середовища існування (проживання), раціоналізація режиму діяльності, зниження психологічного потенціалу противника, підтрим­ка почуття психологічної єдності зі своїм народом тощо);

б) психологічна допомога військовослужбовцям у подоланні психо- травмуючих факторів бойової обстановки і наслідків бойового стресу (психологічна підтримка і реабілітація).

Таким чином, вищезазначене дозволяє констатувати, що соціаль­но-психологічне забезпечення бойових дій є технологією управління психологічним потенціалом військовослужбовців, розпізнаною і реалі­зованою на практиці закономірністю його оптимізації в інтересах підви­щення ефективності бойових дій.

Таким чином:

1. Методологічною основою цієї праці є панівна у сучасній вітчиз­няній психології концепція про технологію як багаторівневу систему, що включає:

- загальну методологію як загальний спосіб пізнання, обраний дос­лідником;

- спеціальну методологію - сукупність вихідних дослідних принци­пів, що застосовуються у даній галузі знань;

- інструментальну методологію як сукупність конкретних методич­них прийомів дослідження чи методику.

2. Соціально-психологічне забезпечення - невід'ємний елемент усебічного забезпечення бойових дій військ і має технологічну систему, що дозволяє здійснювати управління психологічним потенціалом уча­сників бойових дій у процесі локального воєнного конфлікту. Метою психологічного аналізу бойової діяльності військовослужбовців є мак­симальне розширення їхніх психологічних можливостей щодо ефектик- ного вирішення бойових завдань, збереження психічного здоров'я на полі бою і повернення в суспільство психологічно повноцінних громадян.

3. Об'єктом технологічного впливу при здійсненні соціально-пси- хологічного забезпечення є система «військовослужбовець — середови­ще», а предметом — психологічний потенціал військовослужбовця. Пси­хологічний потенціал військовослужбовця - це сукупність наявних пси­хологічних можливостей військовослужбовця, доступних для викори­стання таких стенічних умов соціального та ергономічного середовища, що дозволяють йому ефективно діяти і виживати в бойовій обстановці.

ППВ включає два види засобів і можливостей: реальні та базисні. Головним призначенням соціально-психологічного забезпечення бойо­вих дій є переведення базисного ПП військовослужбовців у реальний з використанням спеціально створеного (штучного) механізму, побудова­ного з урахуванням закономірностей прояву людської психіки й пове­дінки в бойовій обстановці.

4. Управління ППВ включає дві основні стратегії: психологічне проектування і психологічну корекцію. Проектування припускає прог­ностичний аналіз психологічних обставин майбутньої бойової діяльно­сті й закладання в них умов (ППВ), що забезпечують ефективні дії осо­бового складу. Корекція полягає у психологічному вивченні реалізова­ної бойової діяльності військовослужбовців і здійсненні заходів щодо підтримання ПП воїнів у рамках заданої норми.

5. Специфіка збройних конфліктів, в яких є особливості тактичних і ергономічних характеристик діяльності підрозділів військ, обумовлю­ють змістовну своєрідність системи їх соціально-психологічного забез­печення. Виявлення цієї своєрідності й подальше її врахування при ор­ганізації функціонування особового складу в бойових діях - неодмінні умови його високої ефективності.

Запитання для самоконтролю

1. Назвіть складові компоненти психологічної готовності.

2. У чому полягає сутність структурно-змістовної характеристики психоло­гічного потенціалу військовослужбовців?

3. Що таке соціально-психологічний потенціал особистості?

4. Яким чином впливає емоційний настрій на психологічний потенціал військовослужбовця?

5. В яких якісних станах функціонує психологічний потенціал військово­службовців?

6. Назвіть структурні компоненти будь-якої технології?

7. У чому полягає сутність методологічної основи соціально-психологічно­го забезпечення?

8. За якими напрямами здійснюється психологічна корекція?

Використана і рекомендована література

1. Габриэль P.A. Героев больше нет. Умственные расстройства и проблемы военной психиатрии в условиях войны / Пер. с англ. — Нью-Йорк: Хилли Вонг, 1986.

2. Дьяченко М.И. Психологический анализ боевой деятельности советских воинов. - М.: ВПА, 1974.

3. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с.

4. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психологічне забезпечення діяльності в звичайних та екстремальних умовах. — К.: Ніка-Центр, 2006. — 580 с.

5. Корчемный П.А. Психологический компонент морально-психологическо­го обеспечения деятельности Вооруженных сил // Морально-психологиче­ское обеспечение деятельности ВС РФ в современных условиях: Материа­лы межвузовской научно-теоретической конференции. — М., 1994.

6. Крайнюк В.М. Психологія стресостійкості особистості: Монографія. — К.: Ніка-Центр, 2007. - 432 с.

7. Крысько В.Г. Влияние национально-психологических особенностей на деятельность личного состава империалистических государств: Дис.... д-ра психол. наук. — М., 1988.

8. Москвин Н. Морально-психологическая подготовка личного состава бун­десвера // Зарубежное военное обозрение. — 1988. — № 1. — С. 12-20.

9. Основи психології: Підручник / За заг. ред. О.В. Киричука, В.А. Роменця. — К.: Либідь, 1996.-632 с.

10. Психологическая подготовка воина. — М.: Воениздат, 1971.

11. Психологія: Підручник/За ред. Трофімова ЮЛ. — К.: Либідь, 1999.

12. Стасюк В.В. Окремі аспекти психологічної підготовки військовослужбов­ців до бойової діяльності // Збірник наукових праць ВГІ НАОУ. — К., 2003. - Вип. 4. - С. 49-53.

13. Стасюк В.В. Система соціально-психологічного забезпечення функціону­вання військових підрозділів в умовах збройних конфліктів. — К.: НАОУ. — 322 с.

14. Утлик Э.П. Психологические основы укрепления воинской дисциплины // Ориентир. - 1995. - № 3. - С. 48-50.

15. Худяков В. Исследование воздействия боевых психических травм на израиль­ских военнослужащих // Зарубежной военное обозрение. — 1989. — № 5. — С. 19-27.

16. Юсов В.Т. Психологическое обеспечение безопасности полетов в авиа­ционных частях: Дис. ... д-ра психол. наук. — М., 1984.

 

Тема 13

Актуальні проблеми професійного психологічного відбору

Логіка викладу: сутність, об'єкт, предмет, методи, види, показання та принципи професійного відбору. Професіографічний опис трудового про­цесу. Історичні аспекти профвідбору. Методологія професійного психоло­гічного відбору. Принципи визначення професійної придатності. Органі­заційні основи профвідбору. Науково-практичні проблеми професійного відбору спеціалістів.

♦ ♦ ♦

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ... Навчальний посібник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Проблема природи психіки у вітчизняній психології
Вітчизняна психологія формувалася, спираючись як на досягнення світової науки, передової української філософсько-психологічної думки (Ф. Прокопович, Г. Кониський, Г. Сковорода та ін.), так і на здо

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Науковий метод: сутність, структура, застосування
Науку як своєрідний, цілісний і самостійний спосіб пізнання світу визначають два його компоненти: предмет і метод. Якщо предмет - це чітко визначений зміст, якість і закономірність, у яких реальніс

Загальна методика психологічного дослідження
Психологічне дослідження будь-якого явища, що має психологіч­ний зміст, повинно являти собою завершений цикл. Завершеність циклу дослідження зумовлює цілісне пізнання його предмета. Загальна мето­д

Принципи побудови психологічного дослідження
Методологія наукового методу психології виявляє себе також у принципах побудови психологічного дослідження. І хоча кожне кон­кретне дослідження відтворює ту чи іншу методологічну основу тлума­чення

Психіка людини як предмет системного дослідження
Основним об'єктом психологічних досліджень є людина — най­складніша з відомих науці систем, що володіє унікальними характери­стиками, і насамперед здатністю до саморегуляції. Проблема людини вже да

Становлення поняття особистості
Особистість як результат процесу соціо- та індивідогенезу. Особи­стість - найважливіша серед метапсихологічних категорій. У ній вия­вляються інтегровані всі базові категорії: індивід, образ, дія, м

Методологічні основи теорії особистості
Як і будь-яка наукова теорія, теорія особистості має відповідати за­гальним методологічним вимогам — сформувати цілісне уявлення про закономірності й істотні зв'язки визначеної області дійсності (о

Поняття діяльності в психології
Діяльність — динамічна система активної взаємодії суб'єкта із зов­нішнім світом, під час якої суб'єкт активно впливає на об'єкт, за раху­нок чого задовольняє свої потреби; відбувається поява і втіл

Спілкування як базова категорія психології
У вітчизняній психології значного поширення набуло трактування спілкування як діяльності. Але, як зазначає Ломов, на жаль, ні діяль­ність, ні спілкування не мають у психології загальноприйнятих виз

Анатомічна основа рефлексу
Вчення Прохазки підноситься на рубежі XVIII і XIX століть. Його синтетична концепція охоплювала життєдіяльність цілісного організму. Однак природничонаукова опора цієї теоретичної концепції була ву

Сигнальна функція психіки
Справу І.М. Сеченова продовжив І.П. Павлов. У його спробах опо­ри на фізіологічне вчення про нейросубстрат з метою природничонаукового і строго об'єктивного пояснення психіки було кілька напрямів:

Сучасні проблеми психофізіології діяльності
Опанування людиною нових технічних систем на землі, у повітрі та морських просторах — багатообіцяльні справи сучасності, котрі мають велике загальнодержавне і наукове значення. Обслуговува

Поняття психіки і темпераменту
Психіка (від грецького psechikos- душа як щиросердечна власти­вість) — суб'єктивне, сигнальне, соціально обумовлене відображення дійсності в ідеальних образах, на основі яких здійснюється активна в

Класифікація методів соціально-психологічного забезпечення професійної діяльності
Проблема шляхів і засобів підвищення ефективності та безпечної діяльності хвилює вчених усього світу. В останні десятиріччя суттєвий внесок в її розробку для спеціалістів зробили В.Г. Алтухов, Г.Л.

Поняття психологічного потенціалу військовослужбовців
Виходячи з вимог обраної методологічної основи, ґрунтуючись на традиціях гуманістичної психології, нейролінгвістичного програмував ня, досвіду різних видів забезпечення у воєнній науці, ми пропонує

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Професіографічний опис трудового процесу
Основні розділи: 1. Загальні дані (найменування об'єкта і його призначення; зміст виконаної спеціалістом роботи; основні операції; схема розташування робочих місць; місце спеціаліста в сис

Сторичні аспекти профвідбору
Професійний відбір виник тоді, коли держава почала відчувати мо­ральний і матеріальний збиток від явно непридатних людей до тієї чи ін­шої діяльності. У 1575 р. іспанський лікар Хуан Уарте

Методологія професійного психологічного відбору
Останнім часом все більше визнання одержують методи професій­ного психологічного відбору фахівців, що дозволяють істотно підвищи­ти якість їхнього навчання й підготовки, ефективність діяльності, ви

Принципи визначення професійної придатності
Наукова розробка і практична реалізація процедури визначення про­фесійної придатності вимагають урахування і дотримання низки принци­пових положень, які визначають методологію психологічного обстеж

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА СИСТЕМИ ППВ
    ПРОФЕСІЙНИЙ

Висновок
                      &nbs

МЕТОДОЛОГІЯ
1. ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД (АДЕКВАТ., ¥, f- УМОВИ Д) 2. ОСОБИСТІСНИЙ - ОРІЄНТАЦІЯ НА ¥ І f РЕЗЕРВИ (F) а) РІВЕНЬ ПРОФ. ПІДГОТОВКИ (ЗНУ, ДОСВІД, СТІЙКІСТЬ), ЕФ, БП б) П

ОСОБИСТІСНИЙ ПІДХІД
ППД зумовлю не тільки проф. Х-ками особл. М, когн, псих. М, Е-В, Т Х сферах рівеньППД (ЗНУ) ЕФ Д. та безпека -умов Д і ПРОФ. ЗДОР. -адаптац. -енергет резерви

Сторичні аспекти становлення управлінської думки
Організація праці та кооперація, що властиві лише людині та під­носять її на зовсім інший рівень існування, мають великий і насичений історичний шлях. Про початок життя менеджменту можна стверджува

Особистості
Логіка викладу: поняття психічного здоров'я особистості. Рівні психічно­го здоров'я особистості. Критерії оцінки психічного здоров'я. Психоло­гічний комфорт як умова психічного здоров'я особистості

Методологічні аспекти інженерної психології
Логіка викладу: передумови виникнення інженерної психології. Завдання та напрямки. Методологічні принципи та системний підхід в інженерній психології. Методи інженерної психології. Інженерна психол

Зміст курсу
Тема 1. Психіка людини як предмет наукового пізнання Душа в реаліях і міфах. З історії науки про психічне: психологія ан­тичності (Демокріт, Платон, Аристотель), психологія середньовіччя (

Плани семінарських занять
Тема 1. Психіка людини, як предмет інтересу і наукового пізнання 1. Душа в реаліях та міфах. Психологія античності. 2. Психологія середньовіччя. 3. Психологія нового часу

Основна література
1. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с. 2. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психолог

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Навчальний посібник Коректор І.Букреєва. Оригінал-макет: І.Смальцев. Оформлення палітурки: О.Попова Підписано до друку 26.11.2007. Формат 60x84/16. Папір офсетний. Друк офсетний.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги