рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сторичні аспекти профвідбору

Сторичні аспекти профвідбору - раздел Психология, МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ Професійний Відбір Виник Тоді, Коли Держава Почала Відчувати Мо­ральний І Мат...

Професійний відбір виник тоді, коли держава почала відчувати мо­ральний і матеріальний збиток від явно непридатних людей до тієї чи ін­шої діяльності.

У 1575 р. іспанський лікар Хуан Уарте досить чітко сформулював зна­чення проблеми профорієнтації в державному масштабі: «Для того щоб ніхто не помилявся у виборі професії, що більше за все підходить до обда­рованості людини, государеві варто було б виділити уповноважених людей великого розуму і знання, що відкрили в кожній людині дарування ще в ніж­ному віці; вони тоді змусили б її обов'язково вивчати ту галузь знання, що їй підходить, і не представляли цю справу її виборові» (X. Уарте, 1960).

Нині при вступі до авіаційних і багатьох інших вузів абітурієнти, а також претенденти на займання тієї або іншої посади проходять психо­логічний відбір. Шкільні психологи допомагають випускникам зорієнту­ватися у виборі професії. Однак організація і проведення профорієнтації й добору дотепер страждає недоліками, що залежать, з одного боку, від ква­ліфікації тих, хто їх проводить, а з іншого боку — від рівня наших знань у цій галузі. Ось чому потрібно докладніше не лише розглянути цю про­блему з історичної точки зору, а й розповісти, що нового було внесено в пси­хологію при освоєнні людиною екстремальних умов (В.І. Лєбєдєв, 2001).

За указом Петра І: «...У полках багато солдатів виявилися хворі, а ін­ші до навчання не перейнятливі... У рекрути повинні здаватися... люди добрі, людяні, не старі, не знівечені й не дурні...».

«Без історії немає теорії», — говорив відомий психолог К.К. Плато- нов (1972).

У Древньому Єгипті тільки той навчався мистецтву жреця, хто був здатний витримати систему визначених іспитів. Спочатку кандидат про­ходив співбесіду, в процесі якої з'ясовувалися його біографічні дані, рі­вень освіченості; оцінювалися також зовнішність, уміння вести бесіду. Затим перевіряли вміння трудитися, слухати і мовчати, проводили іспит вогнем, водою, страхом подолання похмурих підземель у повній саміт­ності тощо. Усі ці жорстокі іспити доповнювалися погрозою смерті для тих, хто не був упевнений у тім, що зуміє витримати всі тяготи тривало­го періоду навчання. Кожному кандидатові пропонувалося ще раз поду­мати і ретельно все зважити й вирішити, з якого боку закрити за собою двері храму — зсередини чи ззовні.

За 2200 років у Древньому Китаї особи, що бажали обійняти посаду урядових чиновників, екзаменувалися особисто імператором з шести «мистецтв»: музики, стрілянини з лука, їзди верхи, вміння писати, роз­мірковувати, бути обізнаним у ритуалах і церемоніях. Система іспитів була важливим засобом добору чиновників для державної адміністра­тивної служби.

Але насамперед усі держави були зацікавлені в повноцінних воїнах. На Русі з 1550 р. до початку XVIII ст. армія складалася зі стрільців, які несли службу в палацевій охороні, а також «служивих людей» — бояр і дворян. Останні в періоди воєн самі набирали собі ратні ополчення зі своїх селян. На цей період припадають перші спроби визначення при­датності до військової служби у формі медичної експертизи. В історію увійшов випадок, що датується 1537 роком. За наказом головним ліка­рем Фіофілом був оглянутий князь Андрій Іванович, який відмовився їхати на службу до Москви з приводу хвороби.

У зв'язку з безперервними народними бунтами, що виникають че­рез складну економічну й політичну обстановку, у 1649 р. був скликаний Земський собор, який прийняв «Соборне ухвалення», в якому є розділ «Про службу всяких ратних людей Московської держави», де записано: «А буде, що служиві люди почнуть государеві бити чолом, що їм за старістю або за каліцтвом, або за болезнію на государеву службу йти не мочно, і тих чолобитників на Москві й у містах оглядати» (К.К. Платонов, 1972).

При Петрі І в Росії була створена регулярна армія. У його указі від 20 лютого 1705 р. чітко простежується прагнення при наборі в армію оці­нювати не лише фізичні, а й психічні якості рекрутів. Звичайно, на той час виявити психологічні особливості людини було складніше, ніж виз­начити її фізичний стан. Проте ця прогресивна традиція — оцінювати в сукупності фізичні та духовні якості людини - стала здійснюватися лі­карями в теорії і на практиці. Так, книга військово-морського лікаря А. Бахерата, присвячена «збереженню здоров'я морських служителів», від­кривалася главою «Про обрання людей», в якій перелічувалися психоло­гічні вимоги до матросів (А. Бахерт, 1780).

Якщо простежити еволюцію вивчення соматичного і психічного здоров'я в системі військово-лікарської експертизи, закріплену більше ніж у 50-ти наказах, настановах і посібниках, то чітко можна побачити зростання інтересу до діагностики психічної діяльності й виявлення здібностей. Ілюстрацією може служити книга одного з організаторів ро­сійської військової медиціни Р.С.Четиркіна, видана в 1820 р., в якій лі­карям указувалося на необхідність не лише відбирати рекрутів, а й «роз­поділяти їх за родом здібностей, що в тому полку буває необхідно. Одне потрібно від гренадера або карабінера, інше — від стрільця або єгеря, третє — від музиканта тощо» (Р.С.Четиркін, 1834).

Щойно повітряні кулі почали застосовуватися для військових цілей, на порядок денний постало питання про здібності повітроплавців. Пер­ший перелік якостей, необхідних для цієї професії, був визначений ака­деміком М.А Рикачевим, який у XIX ст. здійснив кілька польотів на по­вітряній кулі. У 1873 р. він писав: «Керування кулею вимагає тих самих якостей, що необхідні морякам: швидкість розуміння, розпорядливість, збереження цілковитого самовладання, обачність, спритність». Заснов­ник аеродинаміки Н.Е. Жуковський також вважав, що далеко не кожен може літати, оскільки тут від людини потрібні надто велика увага, пого­дженість рухів, спритність і холоднокровність (В.І. Лєбєдєв, 2001).

Вперше у світі питання про спеціальний відбір льотчиків було по­ставлено у «Всеросійському аероклубі» у 1909 р. За завданням В.М. Бех­терева лікар В.В. Абрамов почав проводити клініко-психологічні дослі­дження пілотів, здійснюючи не лише функціональний (дослідження психомоторики тощо), а й особистісний підхід (В.М. Бехтерев, 1920).

Якщо ми звернемося до історії профвідбору за здібностями у ци­вільних професіях, то побачимо, що психолог Г. Мюнстерберг напри­кінці XIX ст. за завданням страхової спілки США розробив систему від­бору водіїв. Страхові компанії сподівалися з упровадженням «психотех­ніки» (термін введений у 1903 р. В. Штерном як синонім «індустріальної психології») зменшити витрати за виплатами потерпілим при аваріях міського транспорту (В.І. Лєбєдєв, 2001).

Більш широко відбір почав удосконалюватися під час Першої світо­вої війни. Так, у Німеччині в 14-ти лабораторіях було обстежено 25 ти­сяч шоферів. Психологічний відбір пройшло багато льотчиків, радіоте­леграфісти, артилерійські навідники й інші військові фахівці.

Нагадаємо, що на початку Першої світової війни льотні події та ка­тастрофи, не обумовлені дефектами матеріальної частини і бойових дій, досягали 90%. З уведенням психологічного добору рівень подій і ката­строф, пов'язаних з «людським фактором», різко знизився, але зали­шався досить високим (В.І. Лєбєдєв, 2001).

У перші роки радянської влади почалася розробка методів, як тоді говорили, «психотехнічного добору». У 30-ті роки психофізіологічні ла­бораторії, що займалися цією проблемою, були в армії, на залізничному та міському транспорті, на всіх великих промислових підприємствах. Особлива увага приділялася Збройним силам: «Якщо ми в морський флот, у спеціальні технічні війська, в авіацію даватимемо такий контин­гент, що за своєю фізичною структурою, психологією непридатний для несення служби в цих родах військ, то тим самим ми досить сильно вдаримо по їхній бойовій міцності. Це особливо важливо для авіації, де для кожного льотчика потрібні прекрасний зір, слух і ціла низка ін­ших якостей, які не завжди знайдеш», — писав у ті роки нарком оборони М.В. Фрунзе.

Однак відповідно до Постанови ЦК ВКПБ(б) від 4 липня 1936 р. ро­бота з профорієнтації в СРСР на довгі роки була припинена, чим була нанесена неабияка шкода вітчизняній психологічній науці, Збройним силам і народному господарству.

Інтерес до профвідбору в країнах світу особливо зріс, коли Друга світова війна стала усвідомлюватися нами як неминуча і термінова по­треба підготувати тисячі льотчиків. Відсів зальотну неуспішність у США перед війною в деякі роки досягало 87%. В умовах війни у ВВС США бу­ло організовано багато спільних відбірних комісій, у роботі яких брало участь понад півтори тисячі психологів. Через психологічний відбір пройшло два мільйони претендентів для надходження в льотні училища. З них до льотного навчання було допущено 450 тис. чоловік. Це дозво­лило знизити відсів за льотну неуспішність курсантів до 36%.

Економічний ефект системи добору дуже легко розрахувати. Для то­го щоб одержати 100 кваліфікованих пілотів в умовах, коли психологіч­ного відбору не проводилося, відсів у процесі навчання складав у се­редньому 75%, потрібно було прийняти для навчання 397 курсантів. Для рівнозначної кількості пілотів із застосуванням психологічного відбору досить допустити до навчання 156 чоловік, попередньо обстеживши 1020 претендентів. Проведення досліджень складало 4 дол. США на лю­дину. Таким чином, уведення відбору дало велику економію часу, дозво­лило скоротити чисельність інструкторського складу, знизивши витрати на матеріальну частину, пальне, що особливо важливо в умовах війни. Економія коштів складала майже 1,5 млн дол. США на кожні 100 чоло­вік, які успішно закінчили навчання (В.П. Петров, А.Т. Ростунов, 1988).

У СРСР наприкінці 50-60-х років з переходом на реактивну авіацію різко зросли катастрофи й аварії, котрі супроводжувалися загибеллю льотчиків, що послужило причиною введення психологічного добору при вступі до авіаційних училищ. Цій проблемі стали приділяти особли­ву увагу. Виступаючи на 1-й науковій конференції з військової психоло­гії, професор К.К. Платонов сказав: «В авіації не всі ще згодні з цим по­ложенням, але хто дасть собі раду поставити перед собою питання і зга­дати про кількість загиблих через невирішення психологічною наукою цього питання, той погодиться з тим, що не кожну здорову людину пот­рібно вчити літати» (В.І. Лєбєдєв, 2001).

Професійним психологічним відбором в Україні в різні роки займа­лися такі вчені, як Мілерян Є.А. (1974), Карпухіна A.M. (1987), Мака- ренко М.В. (1985, 1996), Макаревич О.П. (2000), Корольчук М.С. (1987, 1997, 2004).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ... Навчальний посібник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сторичні аспекти профвідбору

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Проблема природи психіки у вітчизняній психології
Вітчизняна психологія формувалася, спираючись як на досягнення світової науки, передової української філософсько-психологічної думки (Ф. Прокопович, Г. Кониський, Г. Сковорода та ін.), так і на здо

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Внутрішнє і зовнішнє як психологічна проблема
Ще Декарт, а за ним й інші мислителі тлумачили зовнішні впливи як причину чуттєвого образу. З цього положення робилися висновки, що людина пізнає не об'єктивний світ, а лише ефект, який виникає в р

Науковий метод: сутність, структура, застосування
Науку як своєрідний, цілісний і самостійний спосіб пізнання світу визначають два його компоненти: предмет і метод. Якщо предмет - це чітко визначений зміст, якість і закономірність, у яких реальніс

Загальна методика психологічного дослідження
Психологічне дослідження будь-якого явища, що має психологіч­ний зміст, повинно являти собою завершений цикл. Завершеність циклу дослідження зумовлює цілісне пізнання його предмета. Загальна мето­д

Принципи побудови психологічного дослідження
Методологія наукового методу психології виявляє себе також у принципах побудови психологічного дослідження. І хоча кожне кон­кретне дослідження відтворює ту чи іншу методологічну основу тлума­чення

Психіка людини як предмет системного дослідження
Основним об'єктом психологічних досліджень є людина — най­складніша з відомих науці систем, що володіє унікальними характери­стиками, і насамперед здатністю до саморегуляції. Проблема людини вже да

Становлення поняття особистості
Особистість як результат процесу соціо- та індивідогенезу. Особи­стість - найважливіша серед метапсихологічних категорій. У ній вия­вляються інтегровані всі базові категорії: індивід, образ, дія, м

Методологічні основи теорії особистості
Як і будь-яка наукова теорія, теорія особистості має відповідати за­гальним методологічним вимогам — сформувати цілісне уявлення про закономірності й істотні зв'язки визначеної області дійсності (о

Поняття діяльності в психології
Діяльність — динамічна система активної взаємодії суб'єкта із зов­нішнім світом, під час якої суб'єкт активно впливає на об'єкт, за раху­нок чого задовольняє свої потреби; відбувається поява і втіл

Спілкування як базова категорія психології
У вітчизняній психології значного поширення набуло трактування спілкування як діяльності. Але, як зазначає Ломов, на жаль, ні діяль­ність, ні спілкування не мають у психології загальноприйнятих виз

Анатомічна основа рефлексу
Вчення Прохазки підноситься на рубежі XVIII і XIX століть. Його синтетична концепція охоплювала життєдіяльність цілісного організму. Однак природничонаукова опора цієї теоретичної концепції була ву

Сигнальна функція психіки
Справу І.М. Сеченова продовжив І.П. Павлов. У його спробах опо­ри на фізіологічне вчення про нейросубстрат з метою природничонаукового і строго об'єктивного пояснення психіки було кілька напрямів:

Сучасні проблеми психофізіології діяльності
Опанування людиною нових технічних систем на землі, у повітрі та морських просторах — багатообіцяльні справи сучасності, котрі мають велике загальнодержавне і наукове значення. Обслуговува

Поняття психіки і темпераменту
Психіка (від грецького psechikos- душа як щиросердечна власти­вість) — суб'єктивне, сигнальне, соціально обумовлене відображення дійсності в ідеальних образах, на основі яких здійснюється активна в

Класифікація методів соціально-психологічного забезпечення професійної діяльності
Проблема шляхів і засобів підвищення ефективності та безпечної діяльності хвилює вчених усього світу. В останні десятиріччя суттєвий внесок в її розробку для спеціалістів зробили В.Г. Алтухов, Г.Л.

Поняття психологічного потенціалу військовослужбовців
Виходячи з вимог обраної методологічної основи, ґрунтуючись на традиціях гуманістичної психології, нейролінгвістичного програмував ня, досвіду різних видів забезпечення у воєнній науці, ми пропонує

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення
Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; ал

Професіографічний опис трудового процесу
Основні розділи: 1. Загальні дані (найменування об'єкта і його призначення; зміст виконаної спеціалістом роботи; основні операції; схема розташування робочих місць; місце спеціаліста в сис

Методологія професійного психологічного відбору
Останнім часом все більше визнання одержують методи професій­ного психологічного відбору фахівців, що дозволяють істотно підвищи­ти якість їхнього навчання й підготовки, ефективність діяльності, ви

Принципи визначення професійної придатності
Наукова розробка і практична реалізація процедури визначення про­фесійної придатності вимагають урахування і дотримання низки принци­пових положень, які визначають методологію психологічного обстеж

ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА СИСТЕМИ ППВ
    ПРОФЕСІЙНИЙ

Висновок
                      &nbs

МЕТОДОЛОГІЯ
1. ДІЯЛЬНІСНИЙ ПІДХІД (АДЕКВАТ., ¥, f- УМОВИ Д) 2. ОСОБИСТІСНИЙ - ОРІЄНТАЦІЯ НА ¥ І f РЕЗЕРВИ (F) а) РІВЕНЬ ПРОФ. ПІДГОТОВКИ (ЗНУ, ДОСВІД, СТІЙКІСТЬ), ЕФ, БП б) П

ОСОБИСТІСНИЙ ПІДХІД
ППД зумовлю не тільки проф. Х-ками особл. М, когн, псих. М, Е-В, Т Х сферах рівеньППД (ЗНУ) ЕФ Д. та безпека -умов Д і ПРОФ. ЗДОР. -адаптац. -енергет резерви

Сторичні аспекти становлення управлінської думки
Організація праці та кооперація, що властиві лише людині та під­носять її на зовсім інший рівень існування, мають великий і насичений історичний шлях. Про початок життя менеджменту можна стверджува

Особистості
Логіка викладу: поняття психічного здоров'я особистості. Рівні психічно­го здоров'я особистості. Критерії оцінки психічного здоров'я. Психоло­гічний комфорт як умова психічного здоров'я особистості

Методологічні аспекти інженерної психології
Логіка викладу: передумови виникнення інженерної психології. Завдання та напрямки. Методологічні принципи та системний підхід в інженерній психології. Методи інженерної психології. Інженерна психол

Зміст курсу
Тема 1. Психіка людини як предмет наукового пізнання Душа в реаліях і міфах. З історії науки про психічне: психологія ан­тичності (Демокріт, Платон, Аристотель), психологія середньовіччя (

Плани семінарських занять
Тема 1. Психіка людини, як предмет інтересу і наукового пізнання 1. Душа в реаліях та міфах. Психологія античності. 2. Психологія середньовіччя. 3. Психологія нового часу

Основна література
1. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с. 2. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психолог

МЕТОДОЛОГІЧНІ ТА ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Навчальний посібник Коректор І.Букреєва. Оригінал-макет: І.Смальцев. Оформлення палітурки: О.Попова Підписано до друку 26.11.2007. Формат 60x84/16. Папір офсетний. Друк офсетний.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги