рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Гіпотетико-дедуктивна теорія і гіпотетико-дедуктивний метод. Асиметрія експериментального висновку

Гіпотетико-дедуктивна теорія і гіпотетико-дедуктивний метод. Асиметрія експериментального висновку - раздел Психология, Тема № 3 Психологічне дослідження Гіпотеза Пов'язана З Гіпотетико-Дедуктивної Теорією І Гіпотетико-Дедукти...


Гіпотеза пов'язана з гіпотетико-дедуктивної теорією і гіпотетико-дедуктивним методом, які виступають основними елементами процесу пізнання, і методологією наукового пошуку.
Гіпотези як висловлювання, припущення, істинність або хибність яких спочатку невідомі, але можуть бути встановлені на підставі емпіричної перевірки, є сполучною ланкою між «світом теорії» і «світом емпірії».

Однак шлях від гіпотези до теорії зазвичай довгий. У загальних рисах структура зрілої наукової теорії включає: висловлювання-передумови; гіпотетичні висловлювання; перевірочні висловлювання. Існують різні шляхи і методи формування теорії. Ми розглянемо лише загальне уявлення про ті, які найчастіше зустрічаються в психології: гіпотетико-дедуктивну теорію, гіпотетико-дедуктивний метод і пов'язані з ним принципи верифікації та фальсифікації.

Гіпотетико-дедуктивна теорія виступає однією з форм логічної організації природничо-наукового знання, що спирається на експеримент і спостереження. Гіпотетико-дедуктивна теорія припускає можливість емпіричної інтерпретації, що забезпечує емпіричну перевірку її положень. Емпірична інтерпретація задається припущеннями (у вигляді гіпотез), що зв'язують значення теоретичних понять з деякими безпосередньо спостережуваними явищами, ознаками.
Гіпотетико-дедуктивний метод являє собою систему методологічних прийомів виведення з теоретичних положень таких наслідків, які в якості гіпотез, які мають емпіричний зміст, можуть бути перевірені дослідним шляхом.
В експериментальному дослідженні такий метод припускає формулювання цих гіпотез як причинно-наслідкових зв'язків між змінними, непідтвердження яких дозволяє ставити під сумнів істинність вихідних теоретичних посилок. У той же час відповідність дослідних даних експериментальної гіпотези не може служити підставою підтвердження істинності теоретичного положення. І тільки досить тривалий процес випробування гіпотези в результаті численних експериментів може привести до обґрунтованого її прийняття або спростування.
Виникає питання, чому в психології переважна більшість теорій будуються гіпотетико-дедуктивним методом, тобто від загальних теоретичних положень до приватних емпіричним фактів і явищ з їх подальшою експериментальною перевіркою. Чому неможливо побудувати теорію індуктивним методом, тобто рухом від конкретних фактів до їх узагальнення та висновків? Нагадуємо, що вся складність проблеми полягає в тому, що (в психології зокрема) неможливо досліджувати будь-яке даної науки від «плюс» до «мінус» безкінечності. Завжди залишається який-небудь ірраціональний залишок, непізнана область явищ і фактів. Це і не дозволяє зробити абсолютно достовірний, незаперечний висновок.
Так, німецький психолог К. Хольцкамп («Теорія і експеримент у психології», 1981), розглядаючи індуктивний метод, вважає, що з самої реальності не випливає, що потрібно узагальнювати. Принцип індукції є психологічна теорія, що зв'язує нашу впевненість в узагальненнях з багаторазовістю емпіричних підтверджень. Однак з багаторазової повторюваності події не випливає оцінка істинності його розуміння.
Тому ми вимушені використовувати саме гіпотетико-дедуктивний метод, керуючись при його застосуванні принципом фальсифікації, що передбачає можливість спростування невірних, тобто помилкових гіпотез, і принципом асиметрії висновку про істинність теоретичного висловлювання.

 

Фальсифікація (лат. - помилковий; - роблю) - наукова процедура, що встановлює хибність чи істинність гіпотези або теорії в результаті експериментальної або теоретичної перевірки. Один із способів перевірки істинності теоретичних тверджень (гіпотез, теорій) - їх спростування шляхом зіставлення з отриманими в результаті досвіду емпіричними даними.
Теорія може бути підтверджена або спростована лише в процесі проведення численних експериментів на протязі тривалого часу, що підтверджують або спростовують її теоретичні основи.
Експеримент є лише засіб оцінити протиріччя (або відповідність і розширення) реальності теоретичним положенням та обмежити тим самим довільність теоретизування.
Таким чином, висування гіпотези пов'язано з використанням принципу дедукції (узагальнення «від загального до конкретного»), що дозволяє відкидати, спростовувати гіпотези як помилкові, якщо вони невірно описують емпіричну реальність, не підтверджуються в досвіді.
Проте жоден експеримент не може підтвердити правильність теоретичного положення індуктивним шляхом, тобто «від конкретного до загального». Бо завдання гуманітарних наук - обґрунтування та виявлення статистичних закономірностей, які носять, в абсолютній більшості, імовірнісний характер.
У той же час логіка планування експериментів і висновків про результати експериментів, психологічних обстежень неминуче базується на індуктивних принципах. Бо якщо ми бажаємо прийти до логічно обґрунтованих висновків, то повинні вибудовувати думку у відповідності з правилами формальної логіки, витоки якої ідуть до Аристотеля. Деякі схеми індуктивного виведення були розроблені ще в XIX в. Дж. Ст. Міллем.

 

Схеми індуктивного висновку (Дж. Ст. Мілль)

(А,В,Х)► У (С,Д,Х) ► У Х► У Якщо два комплекси факторів викликають один ефект (У), то він обумовлений спільним для цих двох комплексів фактором (Х). (А,В,С,Х)► У (А,В,С) ► У Х► У Якщо група факторів, що включають фактор (Х), викликає ефект (У), а та ж група без фактора (Х) призводить до не появи ефекту (не-У), то (У) обумовлений фактором (Х).

В даний час широко використовуються різні модифікації індуктивного виведення в педагогічній психології, особливо при проведенні формуючого або навчального експерименту з метою створення, обґрунтування і перевірки ефективності навчальних (формуючих) методів. Основна логічна схема, що дозволяє домогтися такого результату, досить проста. Вона включає в себе проведення дослідження не на одній, а на двох і більше групах випробовуваних, одна з яких є експериментальною, а інші - контрольними.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема № 3 Психологічне дослідження

Психологічне дослідження Актуальність мета завдання предмет та об єкт психологічного...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Гіпотетико-дедуктивна теорія і гіпотетико-дедуктивний метод. Асиметрія експериментального висновку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Актуальність, мета, завдання, предмет та об’єкт психологічного дослідження.
З'ясувавши зміст і співвідношення теорії, методології та методів, які застосовуються в експериментальному дослідженні для вивчення емпіричних фактів, перейдемо до детального обговорення етапів експ

Завдання психологічного експериментального дослідження
Визначення завдань - це вибір шляхів і засобів для досягнення мети дослідження. Вони можуть бути представлені у вигляді етапів або сформульовані як питання, відповіді на які дозволять прийти д

Предмет дослідження
Предметом науки, дослідження виступає те, що необхідно виявити, пізнати, а це в першу чергу сутність психічних явищ, їх закономірності, тенденції, сутнісні зв'язки, відносини, особливості переб

Предмет дослідження
Предметом науки, дослідження виступає те, що необхідно виявити, пізнати, а це в першу чергу сутність психічних явищ, їх закономірності, тенденції, сутнісні зв'язки, відносини, особливості переб

Концепція дослідження. Висування гіпотези. Види гіпотез
Однією з найскладніших методологічних проблем психології є виявлення і формулювання основних законів, закономірностей психічної діяльності. В кінці 1970-х рр.. розуміння відображальної природи

Основи теоретичної і методологічної підготовки психолога
Як би тривіально це не звучало, але основами теоретичної та методологічної підготовки фахівця будь-якого профілю діяльності є навчання в різних системах освіти та підвищення кваліфікації, і в т

Бібліографічна підготовка
При вивченні стану проблеми за літературними джерелами доцільною є наступна послідовність роботи. 1. Ознайомитися з визначеннями основних понять, які відносяться до аналізованої темі, викор

Особливості роботи з науковою літературою
Багаторічна педагогічна практика показує, що незалежно від віку і системи навчання (очна, заочна) учні не завжди приділяють належну увагу правильній, акуратною і ретельній роботі з науковими лі

Побудова літературного огляду
Зібрані матеріали можуть бути скомпоновані по історико-хронологічному принципу, тобто ваш виклад буде описувати етапи дослідження проблеми вітчизняними та зарубіжними вченими.

Фактуальний науковий опис
Ігнорування фактів, що підтверджують або суперечать гіпотезі, підстерігає кожного дослідника, і початківця, і досвідченого фахівця. Небезпека цього може бути обумовлена ​​не тільки

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги