Бібліографічна підготовка


При вивченні стану проблеми за літературними джерелами доцільною є наступна послідовність роботи.
1. Ознайомитися з визначеннями основних понять, які відносяться до аналізованої темі, використовуючи словники та енциклопедії, в першу чергу філософські та психологічні, причому різних авторів, укладачів і за різні роки видання . У них часто можна знайти посилання на найбільш відомі роботи в даній області і на вчених, які внесли основний внесок у дослідження досліджуваного явища. Крім цього, у ряді визначень понять і категорій ви знайдете визначені різночитання, розуміння з позицій певного методологічного підходу, а це вже основа для виявлення суперечностей (істотних або несуттєвих) в трактуванні дефініцій (термінів). Навіть уважний первинний аналіз дозволяє, як правило, виділити спільні позиції авторів і деякі особливості їх підходів до проблеми. Ці моменти слід описати і відповідно до цього визначити свою позицію і підходи до вирішення даної проблеми.
2. Починати попереднє знайомство з предметом дослідження слід з періодичних видань. Статті по психологічній тематиці часто публікуються в журналах по суміжних наук і галузей наукового знання.

Роботу з періодичними виданнями та літературними джерелами краще починати з останніх випусків поточного року та переглянути їх за три-п'ять останніх років в залежності від складності проблеми. У журналах опубліковано статті як теоретичного характеру, так і результати прикладних, експериментальних досліджень. Всі публікації, що відносяться до вашої проблеми, слід переглянути і виписати ті, що зацікавили вас. Для початку бажано, щоб подобних публікацій було 10-15. Вже така кількість дозволяє окреслити ступінь і напрямки розробленості проблеми, виявити недостатньо розроблені аспекти та більш точно сформулювати свою проблему і тему дослідження. Крім того, всі статті закінчуються списком літератури, в тому числі і іноземних джерел.
Наступним етапом, який може надати незамінну допомогу у визначенні проблеми, шляхів і методів її дослідження, є знайомство і вивчення авторефератів дисертацій, захищених з даної проблеми.
Новим джерелом інформації з психології є Інтернет.

Результатом цієї роботи з'явиться цілком усвідомлене уявлення місця ваших досліджень в загальній роботі з наукової проблеми, алгоритму проведення дослідження та наукової форми подання результатів.
3. У процесі вивчення стану проблеми необхідно складати бібліографію з вашої темі за допомогою доступного для вас систематичного каталогу. У систематичному каталозі бібліографічні посилання згруповані за темами. Чим крупніше бібліотека, тим ефективніше буде ваша робота з каталогом. У таких бібліотеках поділ на розділи досить диференційоване.

Бібліографічний опис кожної публікації краще робити на окремій картці стандартного розміру. Такі картки накопичуються і складають потім особисту картотеку. Маніпулюючи з карточка ¬ ми, легко робити вибірки з картотеки, міняти її структуру і т. д. Особиста наукова картотека, побудована за систематизованому, а не алфавітним принципом, більш зручна. Картотека може розміщуватися як в спеціальній скриньці (що більш зручно), так і в папках.
Можна складати картотеку по окремій темі і в зошити, але слід і в цьому випадку виділити окремі розділи з проблем, визначень і т. д.
Ще більш ефективна картотека у вигляді файлу в персональному комп’ютері.