Лекція № 9: Психологія виховання і самовиховання як цілеспрямованого процесу формування особистості

Лекція № 9: Психологія виховання і самовиховання як цілеспрямованого процесу формування особистості

Загальне поняття про психологію виховання. Предмет і завдання психології виховання

Однозначного підходу до виховання сьогодні немає ні у вітчизняній науці, ні у практиці. Дослідників цікавить вирішення таких завдань. 1. Можливість активного і цілеспрямованого формування особистості. Тут… 2. Закономірності і механізми формування моральної сфери особистості, можливості, умови і механізми активного впливу…

Виховання як формування цілісної особистості

Однак перехід від однієї стадії до іншої складний і суперечливий. Сила моральної свідомості — в категоричності і універсальності основних… Практичне вирішення всякої моральної проблеми пов'язано з конкретною життєвою… Формування моральної свідомості неможливо розглядати у відриві від соціальної поведінки, реальної діяльності, в ході…

Поняття про моральність

Моральне виховання – це цілеспрямований процес організації та стимулювання різнобічної діяльності учнів, їх спілкування, спрямований на оволодівання… Моральна культура – це найголовніший компонент духовного життя людини, який… Моральні норми – це система вимог, які визначають обов'язки людини по відношенню до оточуючого світу, зразки, які не…

Критерії оцінки вихованості учнів

Суперечливим моментом у цих підходах є питання про градації шкал вихованості, про виділення критичної точки відліку. Найчастіше виділяють від трьох… Говорячи про рівень моральної вихованості, І.С. Мар'єнко пропонує виділяти не… Пануючим у вимірюванні вихованості у нас є одновимірний підхід. Наочним прикладом одновимірної шкали є відома шкала…

Шкала оцінювання рівня вихованості особистості

Вікові аспекти виховання

При цьому важливо забезпечити єдність суспільного і сімейного виховання, що сприяє здійсненню і корекції виникаючих відхилень у розвитку особистості… Дошкільний вік. Незважаючи на різницю у віці й у системі цінностей, будь-які… Ієрархію цінностей дитина-дошкільник завжди переймає від дорослих. З набуттям практичного досвіду діяння і розвитком…

Лекція 10. Психологія учіння, як специфічної форми самостійної пізнавальної діяльності людини

Поняття про учіння.

Учіння, як і будь-яка діяльність, є зовнішньою та внутріш­ньою активністю. Зовнішня активність характеризується наявністю в ній фізичних дій, а… Учіння може протікати по-різному,— наприклад, при відносно малій психічній… Домінування одного виду активності над іншим залежить від засвоєння суб'єктом учіння способів оволодіння досвідом.

Сторія психології учіння

За період радянської психології концепції учіння розвивалися на ґрунті культурно-історичної теорії Л.С. Виготського. Це концепції учіння О.М.… Л.С. Виготський розрізняв процес здобуття знань, умінь та навичок і набуття… Концепція О.М. Леонтьєва розвивалася з розвитком концепції Л.С. Виготського, але має ряд нових елементів. О.М.…

Види учіння та структура учбової діяльності учнів

І.І. Ільясов виділяє цілеспря­моване, довільне або нецілеспрямоване, мимовільне учіння як побічний продукт інших процесів та діяльностей, наприклад,… Виокремлене І.І. Ільясовим цілеспрямоване довільне учіння є активним учінням.… Отже, поняття учіння та учбова діяльність не є тотожними. Учбова діяльність є однією з форм учіння. Учбова діяльність…

Особливості оволодіння учнями учбовою діяльністю

      Система «дитина — вчитель» починає визначати ставлення дитини до дітей. Система «дитина — вчитель» становить центр…

Неуспішність, її причини та запобігання

Роль вчителя у вихованні підростаючого покоління у нашому суспільстві відповідно не оцінюється, а тому часто до педагогічних закладів потрапляють… Важливою причиною неуспішності є стан здоров'я школярів, який в останнє… До педагогічних причин неуспішності належить відсутність профілактичної роботи над цією проблемою. В психологічній…

Леція № 11: Психологія навчання і психологічні умови її оптимізації в школі

Поняття про навчання та його психологічні механізми

Навчання є системою дидактичних впливів, яка визначається змістом, методами, формами пред'явлення навчального матеріалу з метою його засвоєння.… Розуміння навчання як спільної діяльності того, хто навчає, і тих, хто… Варто підкреслити, що коли визначають навчання як управління, мають на увазі не всю навчальну діяльність педагога, а…

Психологічний погляд на дидактичні принципи

Принцип доступності впрактичній педагогіці реалізується так, що на кожній стадії дасться такий навчальний матеріал, який доступний дітям певного… Принцип свідомості виступає проти механічного, формального засвоєння знань,… Принцип науковості у традиційному навчанні розуміється вузько емпірично. Реалізація принципу науковості потребує зміни…

Класифікація навчання

1) теоретичне навчання, яке полягає у формуванні понять, ідей, законів, правил; 2) практичне навчання, внаслідок якого виробляються моторні, сенсорні навички,… 3)образне, емоційне, етичне та естетичне навчання (форму­вання одиничних уявлень, а на їх основі еталонів переживань,…

Психологічні основи змісту навчання

Зміст навчання відображений у програмі, що конкретизується у підручниках та посібниках. В.В. Давидов сформулював ряд загальних положень про… При визначенні змісту навчальних предметів маємо враховувати, що у засвоєнні… У програмі потрібно передбачити перехід дій з внутрішнього плану в зовнішній, тобто відвести час для формування…

Лекція 12. Психологія педагогічної діяльності та особистості вчителя

Загальна характеристика педагогічної діяльності

Педагогічна діяльність має ті самі характеристики, що й інші вили людської діяльності: це цілеспрямованість, вмотиво­ваність та предметність. Н.В.… 1 репродуктивний (мінімальний) – педагог вміє переда­ти іншим те, що знає… 2 адаптивний (низький, малопродуктивний) – педагогамі є пристосувати своє повідомлення відповідно особливостям…

Здібності в структурі суб'єкта педагогічної діяльності

За Б.М. Тепловим, здібності не зводяться до навичок та умінь і відрізняють одну людину від Іншої в залежності від успішності виконання певної… М.Д. Левітоввизначав як основні педагогічні здібності такі: здібність до… Подальший розвиток зробив Ф.М. Гоноболін, який деталізуючи зміст вищеназваних здібностей, визначав ще дванадцять,…

Структура педагогічних здібностей

По-перше, всі педагогічні здібності співвіднесені з основними аспектами (сторонами) педагогічної системи. По-друге, педагогічні здібності це… В трактуванні Н.В. Кузьміною, педагогічна система включає п'ять структурних… Педагогічні здібності можна поділити на 2 рівні — перцептивно-рефлексивні та проективні. Перцептивно-рефлексивні…

Характеристика основних функцій та педагогічних умінь

Педагогічні функціїподіляють на дві групи — доцільні та організаційно-структурні. Перші включають орієнтаційну, розвиваючу, мобілізуючу (стимулюючу психічний… Організаційно-структурна функція включає конструктивну функцію, яка забезпечує відбір та організацію змісту…

Стилі педагогічної діяльності

За В.С. Мерліном стиль діяльно­сті — це «індивідуальне своєрідне поєднання прийомів та способів, які забезпечують найкраще виконання діяльності».… За К. Левіним стилі поведінки відносяться до типу прийнят­тя рішення… За Г.М. Андреєвою, авторитарний стиль з формального боку характеризується діловими, скороченими вказівками, заборони…