рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Форми мислення

Форми мислення - раздел Психология, Психологія Результати Процесу Мислення (Думки) Існують У Формі Суджень, Міркувань, Умови...

Результати процесу мислення (думки) існують у формі суджень, міркувань, умовиводів та понять.

Судження – це форма уявного відображення об'єктивної дійсності, яка полягає в тому, що людина стверджує наявність або відсутність ознак, властивостей чи відносин у певних об’єктах, напр.: „Сума внутрішніх кутів трикутника дорівнює 180 градусам”; „Ця квітка – блакитна”; „Це вагомий доказ”.

Міркування – це низка взаємопов’язаних суджень, спрямованих на те, щоб з’ясувати істинність якоїсь думки, довести її або заперечити. Прикладом міркування є доведення теореми. У процесі міркування людина з одних суджень виводить нові шляхом умовиводів.

Умовиводом називається така форма мислення, в якій з одного або кількох суджень виводиться нове, напр.: „Срібло, залізо, мідь – метали; срібло, залізо, мідь при нагріванні розширюються; отже, метали при нагріванні розширюються”.

Поняття виникають на ґрунті чуттєвого досвіду. Він є передумовою формування змістових понять. Поняття відбивають світ глибше, повніше, ніж уявлення.

Поняття завжди існує й виявляється у слові, через яке повідомляється іншим людям. За допомогою мови утворюються системи понять, з яких складаються різні галузі наук.

Немає поняття без слова, але не кожне слово є поняттям, наприклад, „вечоріє”, „так” – це слова, але не поняття.

Іноді поняття виражається кількома словами, наприклад, поняття „єдність організму та середовища” виражене словосполученням.

Види мислення –наочно-дійове, наочно-образне та словесно-логічне, або абстрактне.

Наочно-дійове мислення характеризується тим, що при цьому розв’язання завдання безпосередньо міститься в самій діяльності. В елементарній формі воно властиве дітям раннього віку, які думають, діючи з предметами і маніпулюючи ними, розкривають нові істотні їх властивості.

Наочно-дійове мислення в розвиненому вигляді властиве й дорослій людині. Особливо необхідне воно тоді, коли найефективніший розв’язок завдання можливий саме у процесі практичної діяльності. Наочно-дійове мислення притаманне людям тих професій, які за змістом потребують практичного аналізу, різноманітного комбінування та конструювання, наприклад, шахістам, конструкторам, винахідникам. Важливу роль наочно-дійове мислення відіграє там, де продуктивне й економічне розв'язання завдання пов’язане із застосуванням предметно-практичних процедур.

Наочно-образне мислення характеризується тим, що змістом розумового завдання є образний матеріал, маніпулюючи яким людина аналізує, порівнює чи узагальнює істотні аспекти у предметах та явищах. Наочно-образне мислення значно розширює пізнавальні можливості особистості, дає їй змогу змістовніше й різноманітніше відображати реальність. Великі можливості цього різновиду мислення виявляються, зокрема в образотворчому мистецтві. Ілюстрацією цієї тези є різні напрями абстракціонізму та модернізму, де змістове навантаження образів передається в адекватно сконструйованих митцем символах.

Схематизація й символічне відображення дійсності виявляються продуктивними і в інших видах людської діяльності, допомагаючи з більшою точністю та узагальненістю відображати реальність, наприклад, при складанні моделей сітьового планування діяльності, при розв'язанні конструкторсько-технічних завдань тощо.

Словесно-логічне, абоабстрактне, мислення здійснюється у словесній формі за допомогою понять, які не мають безпосереднього чуттєвого підґрунтя, властивого сприйманням та уявленням. Більшість понять, котрими виражаються економічні, суспільно-історичні, наукові категорії, є продуктами великої абстрагуючої діяльності мислення, в яких не простежується їх безпосередній зв’язок з чуттєвою реальністю. Саме цей вид мислення дає можливість установлювати загальні закономірності природи та суспільства, на рівні найвищих узагальнень розв’язувати розумові завдання, будувати наукові теорії й гіпотези.

Індивідуальні відмітності мислення – самостійність, критичність, гнучкість, глибина, широта, послідовність, швидкість.

Самостійність мислення характеризується вмінням людини ставити нові завдання й розв’язувати їх, не вдаючись до допомоги інших людей. Самостійність мислення ґрунтується на врахуванні знань і досвіду інших людей, але людина, якій властива ця якість, творчо підходить до пізнання дійсності, знаходить нові, власні шляхи і способи розв’язання пізнавальних та інших проблем. Самостійність мислення тісно пов’язана з критичністю.

Критичність мислення виявляється у здатності суб’єкта пізнавальної діяльності не потрапляти під вплив чужих думок, об'єктивно оцінювати позитивні та негативні аспекти явища чи факту, виявляти цінне й помилкове в них. Людина з критичним розумом вимогливо оцінює власні думки, ретельно перевіряє рішення, зважує всі „за” і „проти”, виявляючи тим самим самокритичне ставлення до власних дій. Критичність та самостійність мислення великою мірою залежать від життєвого досвіду людини, багатства й глибини знань.

Гнучкість мислення виявляється в умінні швидко змінювати свої дії при зміні ситуації діяльності, звільняючись від залежності закріплених у попередньому досвіді способів і прийомів розв’язання аналогічних завдань. Гнучкість мислення розкривається в готовності швидко переключатися з одного способу розв’язання завдань на інший, змінювати тактику й стратегію їх розв’язання, знаходити нові, нестандартні способи дій за змінених умов.

Глибина мислення виявляється в умінні проникати в сутність складних питань, розкривати причини явищ, приховані за нашаруваннями неістотних проявів, бачити проблему там, де її не помічають інші, передбачати можливі наслідки подій і процесів. Саме ця риса властива особистостям з глибоким розумом, які у простих, добре відомих фактах уміють помічати суперечності й на цій основі розкривати закономірності природи та суспільного життя.

Широта мислення виявляється у здатності охоплювати широке коло питань, у творчому мисленні в різних галузях знання та практики. Широта мислення є показником ерудованості особистості, її інтелектуальної різнобічності.

Послідовність мислення виявляється в умінні дотримуватися логічної наступності при висловлюванні суджень, їх обґрунтуванні. Послідовним можна назвати мислення людини, яка суворо дотримується теми міркування, не відхиляється вбік, не „перестрибує” з однієї думки на іншу, не підміняє предмет міркування. Для послідовного мислення характерне дотримання певних принципів розгляду питання, ясність плану, відсутність суперечностей і логічних помилок в аргументації думки, доказовість та об'єктивність у висновках.

Швидкість мислення – це здатність швидко розібратися у складній ситуації, швидко обдумати правильне рішення й прийняти його. Швидкість мислення залежить від знань, міри сформованості розумових навичок, досвіду у відповідній діяльності та рухливості нервових процесів. Швидкість мислення слід відрізняти від квапливості, похапливості, що їх демонструють деякі люди, не продумуючи належно рішень, які вони приймають, не прогнозуючи можливих наслідків наспіх прийнятих рішень.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Психологія

Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Н М Атаманчук А В Ткаченко О Г Штепа...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Форми мислення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Психологія
Конспект лекцій   Полтава 2010 УДК 159.9 (042.3) ББК 88.3 я 73   Рецензенти:

Протокол № 3 від 24.12.2009 р
    Психологія: Конспект лекцій для студентів інженерних спеціальностей Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка /Н. М. Атаманчук, А.В. Т

Завдання вивчення психології у вищій школі
Традиційно у вітчизняній вищій школі лише суспільні науки (історія, філософія, економічна теорія) вважалися обов'язковими для вивчення студентами всіх без винятку спеціальностей. Такий стан речей б

Предмет психології. Загальні завдання психологічної науки
Психологія – одна з наук про людину. Об'єктом її вивчення є най­складніша сфера життєдіяльності людини –психіка. Складність психіки як явища зумовлена тим, що вона є вищим продукто

Виникнення та розвиток психології як науки
Інтерес до непізнаного є об’єктивною властивістю людської свідомості. Він лежить в основі виникнення всіх наук, у тому числі психології. Датою народження психології як науки в сучасному розумінн

Методи психології та специфіка їх застосування
У психології, як і в будь-якій іншій галузі знань, застосовують свої способи вивчення об’єктивної дійсності, котрі є методами цієї науки. Методи наукового дослідження –це

Питання для самоконтролю
1. Які загальнопрофесійні та особистісні проблеми допомагає розв’язати психологія як навчальний предмет? 2. Навіщо студентам інженерних спеціальностей оволодівати науковими психологічними

Зв’язок психології з іншими науками
Психологія тісно пов’язана з природничими науками, що вивчають будову і діяльність головного мозку. Недаремно відомі вчені І. Сєченов, І. Павлов, П. Анохін, Олексій Ухтомський та інші ставили перед

Основні галузі сучасної психології
Виходячи з матеріалістичного уявлення про психіку, можна визначити, що психологія – наука про факти, механізми та закономірності психіки як образу дійсності, що склав

Нженерна психологія як прикладна галузь наукового психологічного знання, її предмет, завдання, методи
Інженерна психологія вивчає особливості діяльності оператора в автоматизованих системах управління, розподілу та узгодження функцій між людиною і машиною. Вона є важливою частиною ергоном

Основні підходи до інженерного проектування сучасної техніки, взаємодії людини і техніки
Інженерно-психологічне проектування включає: – раціональний розподіл функцій між людиною і машиною, аналіз функцій людини в конкретній діяльності, в конкретній системі „ЛМС”; – оп

Питання для самоконтролю
1. З’ясуйте місце психології в системі наук. 2. Схарактеризуйте галузі психології згідно з їх сутністю та призначенням. 3. Які галузі психологічної науки найбільше пов’язані з Ваш

Психологічна структура особистості. Концепція динамічної функціональної особистості К. К. Платонова
Структуру особистості розглядають по-різному. Одні вважають, що доцільно розглядати лишепсихологічні компоненти (пізнавальні, емоційно-вольові, спрямованіст

Проблема біологічного і соціального в особистості
Психічний розвиток індивіда, формування особистості є біологічно й соціально зумовленим процесом. Людський індивід розвивається і як біологічна істота, і як представник біологічного виду Ноmо sареn

Спрямованість особистості та її складові: потреби, мотиви, переконання, інтереси, ідеали, світогляд
Інтегрованим показником соціальної цінності орієнтацій особистості є її спрямованість.Система домінуючих мотивів поведінки і діяльності визначає спрямованість особистості.Сп

Питання для самоконтролю
1. У чому полягають відмінності між поняттями „індивід”, „особистість”? 2. Як у структурі особистості співвідноситься біологічне і соціальне? 3. Схарактеризуйте стуктуру особистос

Сутність діяльності, її психологічна структура
Живим істотам від природи властива активність, яка забезпечує життєво важливі зв'язки організму із середовищем. Джерелом активності живих істот є потреби, що спонукають їх до відповідних реакцій, д

Отже, діяльність людини – це свідома активність, що виявляється в системі дій, спрямованих на досягнення поставленої мети.
Структура діяльності Мотив – те, що спонукає до діяльності, заради чого виконується. Мотив є конкретною потребою, яка в ході й за допомогою цієї діяльності задовольняється, не завжд

Основні види діяльності
Залежно від мети, змісту та форм, розрізняють три основні різновиди діяльності: гру, навчання і працю. Людині, незалежно від віку, властиві всі три різновиди діяльності, проте в рі

Знання, вміння і навички як основа розвитку здібностей
Здібності – це своєрідні властивості людини, її інтелекту, що виявляються в навчальній, трудовій, особливо – науковій, та іншій діяльності, є необхідною умовою її успіху.

Види і структура здібностей
Людські здібності поділяють на види за змістом і характером діяльності, в якій вони виявляються. Виділяють літературні, музичні, художні, математичні, організаційні, наукові, конструктивні здібност

Питання для самоконтролю
1. У чому принципова відмінність діяльності людини від складних форм поведінки тварин? 2. Що характеризує діяльність як специфічну форму людської активності? 3. Які є основні комп

Різновиди сприймань
У чуттєвому пізнанні відчуття та сприймання виявляються в єдності. Сприймань поза відчуттями не буває. Розрізняють сприймання за: – сенсорними особливостями (зорові, слухов

Властивості уваги
Зосередження уваги – виявляється в мірі інтенсивності зосередження на об'єктах, що є предметом розумової або фізичної діяльності. Заглибившись, людина не помічає дії на неї сторонн

Види пам’яті
За змістом залежно від того, що запам’ятовується і відтворюється, розрізняють чотири види пам’яті – образну, словесно-логічну, рухову та емоційну. Образна пам’ять виявляєт

Б. Мислення
Мислення – це процес опосередкованого й узагальненого відображення людиною предметів та явищ об'єктивної дійсності в їх істотних зв’язках і відношеннях. Операції ми

Процес створення образів уяви
Найелементарнішою формою створення нових образів єаглютинація (від лат. – склеювання). Це створення образу шляхом поєднання якостей, властивостей або частин, узятих з різних об’єкт

Види уяви
Залежно від участі волі в діяльності уяви, її поділяють на мимовільну та довільну. Мимовільною є такауява, коли створення нових образів не спрямовується спеціальною метою

Мислення як основна функція психіки, розвиток мислення
І. Павлов неодноразово стверджував, що фізіологічною основою мислення є тимчасові нервові зв'язки, які утворюються в корі великих півкуль. Ці умовні рефлекси виникають під упливом слів, думок, що в

Зв’язок мислення з мовою
Мислення людини тісно пов’язане з мовою. У цьому його принципова відмінність від примітивного мислення тварин, яке перебуває лише на наочно дійовому рівні та не може бути опосередкованим мовою, реа

Види емоцій і почуттів та їх місце в діяльності особистості
Діяльність людини, її поведінка завжди викликають позитивнеабо негативне ставлення до неї. Ставлення до дійсності відображається в мозку й переживається як задовол

Воля як психологічний феномен та її аналіз
Вольові дії людини визначаються свідомо поставленоюметою.Діючи, людина ставить перед собою завдання, планує їх виконання, добирає засоби, за допомогою яких вони здійснюються. Щоб у

Питання для самоконтролю
1. Чому психічний процес „відчуття” належить до чуттєвого пізнання? 2. За якими принципами відчуття поділяють на різновиди? 3. У чому полягає спільне та відмінне між сприйманням і

Характеристика темпераменту
Діяльність і поведінка людини зумовлюються не лише соціальними умовами життя, а й індивідуальними особливостями її психофізичної організації. Це виразно виявляється втемпераменті о

Фізіологічне підґрунтя темпераменту
Учення І. Павлова про типи нервової системи та вищої нервової діяльності внесло істотні зміни в наукове розуміння темпераменту. Поєднання різного ступеня сили, врівноваженість і рухливість процесів

Характеристика темпераментів
Зв’язок типів темпераменту та типів вищої нервової діяльності Холерик Сильний Неврівноважений Рухливий

Основні класифікації типів темпераменту
Учення про темперамент започатковане славнозвісним давньогрецьким лікарем і філософом Гіппократом. Він та його послідовники (римський лікар Гален й інші) обстоювали

Типи темпераменту
У сучасній психології користуються Гіппократовою класифікацією типів темпераменту:сангвінік, холерик, флегматик і меланхолік. Кожному з цих типів властиві своєрідні психологічні ос

Поняття характеру. Фактори формування характеру
Характер – це сукупність стійких індивідуально-психологічних властивостей людини, які виявляються в її діяльності та суспільній поведінці, у ставленні до колективу, до інших людей, праці, н

Основні риси типового характеру
Носієм характеру є людина. Риси її характеру позначаються на діяльності, стосунках, способах дії в найширшому їх розумінні – в сім’ї, трудовому колективі, в управлінні виробництвом, державою.

Поняття акцентуації характеру. Типи акцентуацій
Крайню інтенсивність певних рис людини називають їхакцентуацією. Розглянемо найхарактерніші прояви акцентуації, як-от: застрявання в стані збудження на впертості,

Питання для самоконтролю
1.Що являє собою темперамент? Назвіть його основні типи. 2. Які особливості спілкування носіїв різних типів темпераменту Ви можете назвати? 3. Розкрийте фізіологічне підґрунтя тем

Поняття про спілкування в психології
Спілкування є важливою духовною потребою особистості як суспільної істоти. Потреба людини у спілкуванні зумовлена суспільним способом її буття та необхідністю взаємодії у процесі д

Функції, форми і засоби спілкування. Вербальне і невербальне спілкування
Функції спілкування. Найважливіші функції спілкування виділяють, аналізуючи його роль на індивідуальному рівні суспільного буття людини. У характеристиці спілкування з

Аспекти спілкування
Залежно від характеру діяльності, в процесі якої відбувається спілкування, від сфери громадського життя і дистанції спілкування між індивідами може переважати якийсь один аспект. Кожен із них харак

Бар’єри спілкування
Спілкуючись, кожна людина намагається так вибудувати свою поведінку, щоб вона відповідала рольовим очікуванням партнерів. Попри це, нерідко рольова поведінка створює особливі рольові бар'єри, що пе

Особистість у суспільстві та колективі. Особистісні й соціальні ролі
Людина живе, розвивається і діє у групі. У колективі й під його впливом відбувається становлення особистості – складається її спрямованість, формуються суспільна активність, воля, створюються умови

Феномен лідерства в психології
Лідер– особистість, за якою всі інші члени групи визнають право брати на себе найвідповідальніші рішення, що стосуються їх інтересів і визначають напрям та характер діяльності всіє

Питання для самоконтролю
1. Як пов’язані між собою діяльність і спілкування? 2. Схарактеризуйте роль невербальних засобів спілкування. 3. Чому люди з різних культур відчувають труднощі у виборі засобів не

Психічний розвиток особистості та його фактори
Розвиток психіки людини неперервний протягом життя, тобто відбувається в процесі всього її онтогенезу – розвитку організму від моменту утворення зародку й до смерті. (Термін „онтогенез” був

Періодизація психічного розвитку людини
Розвиток людини індивідуальний. У її онтогенезі реалізуються як загальні закономірності розвитку представника роду людського, так й індивідуальні особливості розвитку кожної людини. Кожна

Давньокитайська класифікація
Молодість до 20 років Шлюбний вік до 30 років Вік виконання суспільних обов’язків до 40 років Пізнання власних оман до 50 років Останній період творчого життя до

Гетерохронність і сенситивні періоди розвитку
Розвиток є гетерохронним, тобто нерівномірним як по відношенню до різних психічних процесів, так і до окремих аспектів індивідуального розвитку людини. Скажімо, процесам сприйняття властиві

Я-концепція” як соціально-психологічний феномен
Свідомість людини зорієнтована не тільки на відображення зовнішніх об’єктів – вона може бути спрямована на пізнання себе (внутрішнього світу, діяльності). Усвідомлення людиною самої себе як особист

Поняття соціальної адаптації. Психологічний захист
У ситуаціях можливого чи реального неуспіху в діяльності задля реалізації потреби бути повноцінною особистістю часто вдаються до психологічного захисту. Психологічний захист – регул

Питання для самоконтролю
1. Що таке онтогенез? 2. Як співвідносяться соціальне та біологічне в розвитку особистості? 3. Чи є будь-які суперечності рушійною силою психічного розвитку особистості?

ТЕМА: ПСИХОЛОГІЧНА НАУКА, ЇЇ РОЗВИТОК ТА СУЧАСНИЙ СТАН
1. Якого з цих етапів розвитку психології в дійсності не було: а) психологія як „наука про душу”; б) психологія як „наука про свідомість”; в) психологія як „наука про пов

Тема: Основні галузі психологічного знання. Інженерна психологія
1. Яка з галузей психологічної науки займається діагностикою та усуненням психологічних проблем конкретних людей чи людських спільнот: а) загальна психологія; б) прикладна психоло

ТЕМА: ПРОБЛЕМА ОСОБИСТОСТІ У ПСИХОЛОГІЇ. СПРЯМОВАНІСТЬ ЯК ПРОВІДНА ПІДСТРУКТУРА ОСОБИСТОСТІ
1. Із таких понять, як „індивід”, „особистість”, „суб’єкт діяльності”, „індивідуальність” – найменш широким за змістом є поняття: а) індивід; б) особистість; в) суб’єкт д

ТЕМА: Психологічні засади діяльності та здібностей людини
1. Основною характеристикою діяльності не є: а) предметність; б) суб’єктивність; в) соціальність; г) неперервність. 2. У змісті діяльності можна виділит

ТЕМА: ПСИХІЧНІ ПРОЦЕСИ, ЇХ ФУНКЦІЇ ТА РОЗВИТОК
1. Відчуття, що виникають під впливом зовнішніх стимулів на рецептори, розташовані на поверхні тіла, називаються: а) екстероцептивними; б) інтероцептивними; в) пропріоцеп

ТЕМА: ТЕМПЕРАМЕНТ ТА ХАРАКТЕР
1. Під темпераментом розуміють характеристики психічної діяльності: а) статичні; б) змістовні; в) динамічні; г) набуті. 2. У Гіппократа був підхід до те

ТЕМА: ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ СПІЛКУВАННЯ
1. Письмову та усну мову розрізняють: а) засобом спілкуванням; б) способом спілкування; в) виконуючою функцією; г) умовами спілкування. 2. Розуміння емо

Тема: Розвиток особистості. „Я-концепція”. Психологічний захист
1. Розвиток організму людини називається: а) онтогенезом; б) філогенезом; в) соціогенезом; г) антропогенезом. 2. Тимчасовий діапазон, найбільш чуттєвий

Короткий термінологічний словник
Адаптація – ефективна взаємодія організму із середовищем. Антропогенез – розвиток людини як виду. Афект – дуже інтен

Лекція 7 Основи психології спілкування 68
Лекція 8 Розвиток особистості. „Я-концепція”. Психологічний захист 80 Частина ІІ Завдання для тестового контролю знань студентів з курсу „П

Редактор Жигилій Н. В.
Коректор Туманська І. А.   Друк RISO Ум. др. арк. 6,3 Тираж 50 екз.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги