рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Пізнавальні процеси особистості

Пізнавальні процеси особистості - раздел Психология, ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ   ...


 


Рис. 11. Ілюзія стріли Ілюзія величини внутрішнього круга: якщо два круга однаково­го діаметру оточити кругами різного діаметру: перший — малень­кими, другий — великими, то внутрішній круг, оточений малень­кими кружечками, буде здаватися більшим за внутрішній круг, оточений великими кругами (див. рис. 12).

Рис. 12. Ілюзія величини внутрішнього круга Ілюзія залізничної колії: якщо дві паралельні лінії однакової довжини оточити двома радіальними лініями, то та паралельна лінія, яка розташована у вужчій частині радіальних ліній, здається довшою за ту, що розташована у ширшій частині (див. рис. 13).


Ілюзія діагоналей паралелограма: якщо у двох паралелограмах: більшому та меншому — провести діагоналі, довжина яких однако­ва, то діагональ більшого паралелограма здається довшою за діаго­наль меншого паралелограма (див. рис. 14).

Рис. 14. Ілюзія діагоналей паралелограма

Ілюзії, пов'язані з впливом вертикального напрямку. Висота фігури здається більшою за її основу, хоча вони рівні (див. рис. 15).

Рис. 15. Ілюзія висоти фігури Трикутник і круг (або літери А та О) здаються меншими за квадрат (або літеру Н), хоча всі ці фігури (або літери) однакові за висотою (див. рис. 16).


 


Рис. 13. Ілюзія залізничної колії 202


Рис. 16. Ілюзія висоти геометричних фігур та літер


Розділ IV


Пізнавальні процеси особистості


 


Зауважимо, що не для всіх ілюзій знайдено наукове обґрунту­вання. Деякі ілюзії, пов'язані з впливом фону і оточення, виника­ють унаслідок цілісності сприймання: ми сприймаємо фігури та їхні частини не окремо, а у співвідношенні з цілим. У результаті властивості цілого помилково переносяться на частини. Ілюзії, пов'язані з впливом вертикального напрямку, пояснюються тим, що рухи очей по вертикалі вимагають більшого напруження м'язів, ніж по горизонталі. Оскільки інтенсивність напруження м'язів вважають мірою пройденого шляху, то вертикальні лінії зда­ються нам довшими від горизонтальних.

Сприймання часу— це відображення об'єктивної тривалості, швидкості та послідовності явищ дійсності. Спеціального центру відліку часу у нервовій системі не встановлено. В основі сприй­мання найпростіших форм часу, наприклад, послідовності, лежать елементарні ритмічні процеси, які відомі під назвою «біологічного годинника», а саме, ритмічна зміна збудження та гальмування в центральній нервовій системі, ритмічна робота серця, дихання то­що. При сприйманні складніших форм часу бере участь низка аналізаторів, а саме слуховий, органічний, кінестетичний та шкірний. Особливо велику роль має слуховий аналізатор. Саме за допомогою слуху людина може найточніше відобразити три­валість, швидкість та послідовність подій. Так, ми чуємо як роздільні два сигнали вже при інтервалі в 0,002 секунди. Органічний аналізатор дає нам змогу орієнтуватися у часі за допо­могою відчуття голоду, спраги, втоми тощо. Зв'язок сприймання часу з кінестетичним аналізатором найнаочніше виступає при сприйманні ритму, тобто подразників, що послідовно змінюють один одного і носять періодичний характер. Добре відомо, що сприймання ритму супроводжується низкою рухів: голови, кінцівок, тулуба тощо. Шкірний аналізатор дає нам менш точну інформацію про час і найчастіше використовується в незрячих. Оцінка довгих інтервалів часу (дня, тижня, року тощо) є значно складнішою і наближається до інтелектуальної діяльності. Оста­точно вона формується лише в юнацькому та дорослому віці.

Сприймання часу людиною залежить від низки чинників: змісту діяльності людини, пам'яті, емоційного стану, установок особистості, вправ, фармакологічних речовин, віку. Так, час, запов-


нений цікавими та значущими справами, протікає швидко, а нецікавими та несуттєвими — повільно. В умовах сенсорної ізоляції спостерігається надзвичайно повільний суб'єктивний перебіг часу: хвилини здаються годинами. Час, який у минулому був насичений переживаннями, сприймається як триваліший, ніж час, який у минулому був зайнятий малоцікавими та одноманітни­ми подіями. Позитивні емоції у теперішньому часі створюють вра­ження швидкого перебігу часу, а негативні — повільного. Установ­ка особистості на приємні події створює враження повільного пе­ребігу часу, а неприємні — швидкого. В результаті вправ оцінку ча­су можна довести до дуже великої точності. Наприклад, людина може відрізнити інтервал в 1/18 секунди від інтервалу в 1/20 се­кунди. Є препарати, наприклад, амфетамін, закис азоту тощо, які суттєво скорочують сприйнятий час. Нарешті, дітям здається що час йде дуже повільно, а дорослим — що він летить.

Сприймання руху— це відображення зміни положення, яке об'єкти займають у просторі: швидкості, прискорення та напрямку. Важливу роль у відображенні руху має зоровий аналізатор. За його допомогою людина може сприймати як справжні, так і ілю­зорні рухи. Про справжні рухи ми дізнаємося двома різними спо­собами: безпосередньо сприймаючи акт переміщення та на основі умовиводу про рух об'єкта. Рух сприймається безпосередньо, як­що швидкість об'єкта, що рухається, така, що за одиницю часу він проходить відстань не меншу, ніж може розрізнити око при даній гостроті зору та дистанції спостереження. При безпосередньому сприйманні руху око може залишатися або відносно нерухомим, або рухатися. У першому випадку об'єкт, що рухається, викликає на сітківці ряд зображень, які пересуваються та змінюються; у дру­гому — зображення об'єкта залишається відносно нерухомим щодо сітківки, і враження руху виникає за рахунок переміщення очей. Якщо швидкість об'єкта така, що за одиницю часу він прохо­дить відстань меншу, ніж може розрізнити око, ми сприймаємо не сам рух, а його результат. У такому разі висновок про рух роблять на основі умовиводу. Так ми сприймаємо рух секундної та хвилин­ної стрілки годинника.

Крім справжніх рухів можуть бути також ілюзорні рухи. їх відчу­ває стомлена людина і така, що знаходиться у стані сп'яніння. При-


Розділ IV


Пізнавальні процеси особистості


 


кладом ілюзорного руху може бути і стробоскопічний рух, на прин­ципі якого будується кінематограф. Відомо, що око наділене влас­тивістю інерції: зорові відчуття і виникають, і зникають не відразу з початком чи завершенням дії подразника, а дещо пізніше. Завдяки цій властивості ока ми бачимо в кіно, при зміні 24 кадрів у секунду, не серію блимаючих картинок, а деяке стійке зображення. При цьо­му враження руху виникає в результаті послідовного сприйняття окремих положень предмета, які віддалені один від одного як про­сторовими проміжками, так і часовими паузами. В лабораторних умовах ілюзорний рух досягається за допомогою двох джерел світла, які включають послідовно один за другим. При збереженні певної відстані між цими джерелами, а також певного часового інтервалу між їхнім включенням, можна бачити рух плями світла від першого джерела до другого. Це явище отримало назву фі-фено-мена — феноменального, існуючого лише у сприйманні руху.

Певну роль у сприйманні руху відіграють також слуховий та кінестетичний аналізатори. Відомо, що зміна в голосності звуку, що відбувається з певною швидкістю, викликає враження набли­ження або віддалення з відповідною швидкістю джерела звуку. Цим широко користуються в театрі для створення у глядачів враження наближення або віддалення певної особи чи об'єкта.

11.4. Особливості сприймання

Складний та активний характер сприймання спричиняє низку особливостей цього психічного процесу. Такими особливостями є предметність, структурність, цілісність, константність, аппер­цепція, осмисленість, узагальненість та вибірковість.

-Предметністьвиявляється у тому, що людина сприймає не ли­ше комплекс ознак, але й оцінює цей комплекс як певний пред­мет. До емпіричних даних, які свідчать про наявність предмет­ності сприймання, належить феномен виділення фігури з фона. Феномен полягає у тому, що все перцептивне поле чітко поділяється на дві частини: фігуру, яка сприймається як предмет, та фон — те, на чому сприймається цей предмет. У 10-20-х роках XX ст. німецький психолог Е. Рубін почав досліджувати цей фено­мен на подвійних фігурах «Ваза-профіль» (див. рис. 17). Пред­метність сприймання не є вродженою особливістю. Вона фор-


мується протягом перших місяців життя людини завдяки мотор­ному компоненту сприймання.

* Структурність — це здатність сприйняти внутрішню будову предмета чи явища. Завдяки ній окремі частини зв'язуються в єдине ціле: ми сприймаємо узагальнену структуру, яка фор­мується протягом певного часу. Так, коли звучать ритмічні удари, в кожен момент часу можна почути всього лише один удар, однак ритм — це не поодинокі удари, а ціла їхня система, причому удари знаходяться в певному взаємозв'язку між собою. Сприйняти цей взаємозв'язок допомагає структурність сприймання.


Рис. 18. Подвійне зображення «Молода-стара жінка»

Рис. 17. Феномен виділення фігури з фона Цілісність полягає у тому, що у наших сприйманнях цілісна струк­туру образу домінує над окремими елементами цієї структури. Екс­периментально це було продемонстровано гештальтпсихологами, які показали, що один й той самий елемент, будучи включений у різні цілісні структури, сприймається по-різному. Наприклад, те, що у подвійній фігурі «Стара-молода жінка» в обличчі молодої жінки сприймається як вухо, в структурі старої — як око (див. рис. 18).


Розділ IV


Пізнавальні процеси особистості


 


Цілісність сприймання виражається також у тому, що загаль­ний образ фігури залишається незмінним при умові, що зберігається співвідношення між тими елементами фігури, які змінюють. Наприклад, фігура сприймається як трикутник неза­лежно від того, як позначені елементи цього трикутника: крапка­ми, хрестиками чи кружечками (див. рис. 19).

Рис. 19. Цілісне сприймання трикутника При слуховому сприйманні, незважаючи на те, що мелодію виконують на різних інструментах, ми її сприймаємо як одну й ту саму, хоча окремі елементи цілого (звуки) мають різну висо­ту та тембр. З наведеного вище випливає, що людина при сприй­манні надає перевагу не окремим елементам, а їхній цілісній структурі.

* Константність (від лат. constans — незмінний) — це відноснасталість властивостей предметів, що сприймаються, при зміні умов сприймання. Оточуючі нас об'єкти та явища постійно змінюють свої обриси по відношенню до людини, бо все у світі перебуває в русі. Отже, інформація, яку отримують відповідні сенсорні системи, щохвилини інша. За таких умов було би надзви­чайно важко орієнтуватися у постійно змінному світі. Тому в ході еволюції сформувалась можливість нашої перцептивної системи компенсувати ці зміни і в результаті цього зберігати відносно постійний образ сприймання та стабільність навколишнього світу. У психології описані константність сприймання форми, вели­чини, кольору та яскравості. Константність сприймання форми демонструється наступним дослідом. Якщо ми будемо поступово нахиляти круг, його зображення на сітківці ока буде змінюватись, поступово приймаючи вигляд овалу або прямокутника. Однак, на запитання, якої форми предмет, людина ще довго відповідає, що це круг. Таким чином, завдяки константності сприймання форми,


відбувається корекція зображення на сітківці. Константність сприймання величини об'єктів можна продемонструвати за допо­могою наступних дослідів. Якщо з балкону театру дивитися на глядачів, то всі обличчя здаються нам майже однаковими за вели­чиною, незважаючи на те, що вони знаходяться на різній відстані від нас, отже, зображення на сітківці різне. Подібне спосте­рігається при сприйманні кольору. Відомо, що вугілля, яке знахо­диться в яскраво освітленому приміщенні, відображає більше світла, ніж білий папір у сутінках. Однак, ми продовжуємо сприймати вугілля як чорне, змінюючи безпосередній образ сприймання.

Константність як особливість сприймання пояснюється тим, що відбувається корекція образу, який виникає на сітківці ока. Хоча ця властивість сприймання і виробилась у ході еволюції, сама вона не є вродженою, а формується в результаті набування індивідуального досвіду завдяки активній дії перцептивної систе­ми.

Апперцепція (від лат. ad — до; perceptio — сприймання) — це залежність змісту та спрямованості сприймання від досвіду, інтересів, ставлення до життя, установок та індивідуально-типологічних особливостей особистості. Процес сприймання тісно пов'язаний з пожвавленням минулого досвіду людини, бо нова інформація, яка отримується в результаті цього психічного процесу, зіставляється з існуючою. Це відбувається, зокрема, тому, що сприймає не ізольоване око чи вухо, а конкретна людина з при­таманними лише їй потребами, почуттями, індивідуально-типо­логічними особливостями.

Є два види апперцепції: стійка та тимчасова. Стійка аппер­цепція — це залежність сприймання від стійких особливостей осо­бистості, наприклад, від освіти, переконань, світогляду тощо. Тим­часова апперцепція — це залежність сприймання від ситуативних психічних станів людини, наприклад, емоцій, установок тощо. Особливу роль у тимчасовій апперцепції мають установки особи­стості.

Осмисленістьсприймання — це усвідомлення відображених предметів та явищ. Сприймаючи навколишній світ, ми нама­гаємось його зрозуміти, осмислити з точки зору вже існуючих


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ

Т Б ПАРТИКО... ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ... Підручник...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Пізнавальні процеси особистості

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Партико, Т. Б.
Загальна психологія: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Т. Б. Партико. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. - 416 с. ISBN 978-966-313-374-4. У підручнику «Загальна психологія» в

Передмова
це можна дізнатися, ознайомившись з темами «Мислення», «Мовлен­ня» і «Уява». Завершується розділ про пізнавальні психічні процеси темою «Увага», в якому розглянуто її можливості. Оста

Вступ до загальної психології
  Наступні покоління філософів античності та середньовіччя (Геракліт, Демокріт, Платон, Арістотель, Авіценна, Аверроес тощо), а також лікарів (Алкмеон, Гіппократ, Герофіл, Е

Вступ до загальної психології
  1.3. Об'єкт та предмет психології Об'єктомсучасної психології є психічні явища

Вступ до загальної психології
  радіоекологічного забруднення на сприймання індивідом «Я-об-разу», особливо у забруднених регіонах. Психологія спо

Список літератури
1. Гиппенрейтер Ю. Б. Введение в общую психологию. Курс лекций. — М.:ЧеРо, 1996.-С. 9-134. 2. Губко А. Т. Роль Киево-Могилянской академии в зарождении пси-

Методи психології
2.1. Методи пояснення психіки людини. 2.2. Методи розуміння психіки людини. 2.3. Методи впливу на психіку людини. Метод психології— це спосіб наукового п

Вступ до загальної психології
  впливає на об'єктивність вияву психічних явищ. Наявність при­ладів та активне втручання в умови проведення та діяльність лю­дини порушує цілісність і природність її психік

Вступ до загальної психології
  радить, не дає ніяких рецептів. Результатом психологічного кон­сультування є подолання конкретних психологічних труднощів і особистісне зростання клієнта. Психоло

Список літератури
1. Готтсданкер Р. Основы психологичекого эксперимента. — М.: Изд- во Моск. ун-та, 1982. — 464 с. 2. Троицкий М. М. Современное учение о задачах и методах психоло-

Свідома сфера
У сучасній психології відсутня єдина концепція свідомості, а розуміння її природи дуже суперечливе. В історії сучасної філо­софії та психології одним із перших до поняття свідомості звер­нувся Рене

Вступ до загальної психології
  забезпечує сприятливий емоційний стан людини, стимулює діяльність, надає людині упевненості. Вона також підтримує гід­ність людини і дає моральне задоволення, гармонізує д

Несвідома сфера
Одну з найвпливовіших теорій несвідомого на початку XX ст. створив видатний австрійський психіатр і невропатолог Зигмунд Фройд. Його теорія — психоаналіз — була спрямована на пізнання психіч

Список літератури
1. Аллахвердов В. Сознание как парадокс. — СПб., 1999. — С. 30-34. 2. Бороздина Л. В. Что такое самооценка? // Психологический жур- нал. - 1992. - Т. 13. - № 4. - С.

Психологія особистості
4.1. Поняття про індивід, індивідуальність, особистість. 4.2. Теоретичні напрями персонології:   4.2.1. Психоаналітична теорія особистості; 4.2.2. Біхевіора

Персонологія
  відальність (наскільки людина надійна); поступливість (наскільки людина поступається іншим); відкритість пізнанню (наскільки людина прагне осягнути невідоме); екстравертов

Психоаналітична теорія особистості
Психоаналітична теорія особистості ґрунтується на уявленні про те, що людина є складною енергетичною системою з провідни­ми силами у несвідомій сфері. її запропонував австрійський психіатр та невро

Персонологія
  рання і негативне підкріплення, або схвалення і позитивне підкріплення. Наприклад, студента, який не виконав усіх

Гуманістична теорія особистості
Гуманістична теорія зосереджена на внутрішньому багатстві людини, на її самовдосконаленні. Сама сутність людини постійно спрямовує її до особистісного росту, творчості і самодостатності. Так, студе

Диспозиційна теорія особистості
Основним поняттям цієї теорії особистості є диспозиція. Дис­позиція (від лат. dispositio — розташування, розміщення) — це пси­хологічні чинники, які суб'єктивно визна

Діяльнісна теорія особистості
У 20-30-х роках XX ст. під впливом біхевіоризму сформува­лась діяльнісна теорія особистості. її почали розробляти російські та українські психологи Л. Виготський, С. Рубінштейн, О. Ле­он

Персонологія
  4.3.1. Структура особистості Зигмунда Фройда За Зигмундом Фройдом, особистість має три с

Структура особистості Карла Юнґа
Карл Юнґ у власній теорії психоаналізу, яку він назвав аналітичною психологією, запропонував свою структуру особис­тості. Він стверджував, що душа (в теорії К. Юнґа термін, ана­логічний особистості

Структура особистості Сергія Рубінштейна
Сергій Рубінштейн, російський психолог першої половини-се-редини XX ст., в структурі особистості виділяв спрямованість; знання, уміння, навички; індивідуально-типологічні особливості. Спрям

Структура особистості Костянтина Платонова
Російський психолог другої половини XX ст. Костянтин Плато­нов до структури особистості запропонував віднести чотири підсистеми: біологічно зумовлену, форм відображення, соціально­го досвіду та спр

Персонологія
  курсів, які навчаються далеко від дому і які не знайшли визнання серед ровесників. Також молоді люди мають потребу в інтимності — почуття близькості, яке виявляється в люб

Персонологія
  пов'язана з політикою, однак в них яскраво виражена тенденція до домінування. S Релігійні цінності. Такі люди зацікавлені у розумінні світу як єдиного ціло

Соціалізація та інтерналізація
Особистість людини формується шляхом соціалізації та інтер-налізації. Соціалізація — це засвоєння індивідом суспільно вироблених норм та правил поведінки. Ці норми і

Сенситивні та критичні періоди розвитку особистості
Як зазначалось вище, особистість людини розвивається нерівномірно у часі. На одних вікових етапах одні психічні проце­си чи властивості прискорюють свій темп, інші — уповільнюють. Крім того, одні й

Темперамент
5.1. Поняття про темперамент та його провідні риси. 5.2. Теорії темпераменту:   5.2.1. Гуморальна теорія; 5.2.2. Конституційна теорія; 5.2.3. Фізіо

Персонологія
  середовищем: фізичним і соціальним. За цим параметром людина може бути активною і пасивною, ініціативною і спокійною тощо. Про активність людини судять на основі запланова

Гуморальна теорія
У V ст. до н. є. грецький лікар Гіппократ зробив спробу з'ясу­вати, чим зумовлені індивідуальні відмінності перебігу фізичних і душевних захворювань. Він висловив думку, що

Конституційна теорія
Лідерами конституційної теорії темпераменту є німецький психіатр Е. Кречмер і американський учений У. Шелдон. У 1921 р. Е. Кречмер видав працю «Будова тіла та характер», у я

Фізіологічна теорія
Фізіологічну теорію темпераменту запропонував російський фізіолог /. П. Павлов у 30-х роках XX ст. Вивчаючи умовно-рефлек- торні реації собак, він зі своїми

Регуляторна теорія
Регуляторну теорію темпераменту запропонував у другій поло­вині XX ст. польський психолог Я. Стреляу. Вона ґрунтується на традиціях Павлова. Темперамент тут розуміється як с

Холерики
Холерики сильні, рухливі і неврівноважені люди з переважан­ням збудження над гальмуванням. їм характерний високий рівень активності, енергійності і наполегливості. За спрямованістю — ек­страверти.

Персонологія
  В умовах змагання і конкуренції покращують свої результати. Ма­ють організаторські здібності. Мають здатність легк

Флегматики
Флегматики сильні, врівноважені та інертні. Мають низький рівень активності поведінки, повільні, посидючі, спокійні, стри­мані, рівні, наполегливі, м'які. Зберігають спокій навіть у важких життєвих

Меланхоліки
Меланхоліки характеризуються слабкою, неврівноваженою і інертною нервовою системою. Мають низький рівень активності, стримані, переживають страх перед новою ситуацією. Потрапляю­чи в нові умови, во

Персонологія
  Отже, відмінності за темпераментом — це насамперед відмінності за своєрідністю динамічних проявів психіки, а не за рівнем її можливостей. Особливості темпераменту зумовлюю

Список літератури
1. Асмолов А. Г. Психология личности: Принципы общепсихологичес- кого анализа. — М.: Смысл, 2001. — С. 240-264. 2. Гиппенрейтер Ю. Б. Введение в общую психологию. Ку

Характер
6.1. Поняття про характер та його провідні риси. 6.2. Історія вчення про характер. 6.3. Типологія характеру:   6.3.1. Типи орієнтацій характеру; 6.

Типи орієнтацій характеру
Типи орієнтацій характеру запропонував у середині XX ст. Еріх Фромм, автор культурного, або гуманістичного психоаналізу. Він виділив такі чотири типи орієнтацій: рецептивну, експлуата­торськ

Персонологія
  і їхньою реалізацією, тобто людина не намагається реалізувати свої задатки, незважаючи на сприятливі зовнішні обставини. Причиною психопатій може бути несприятлив

Персонологія
  перевтому депресивні явища можуть загостритися. В результаті з'являється відраза до розумової праці і навчання загалом, а також коливання самооцінки: вона в циклоїдів то в

Здібності
7.1. Поняття про здібності та їхню природу. 7.2. Види здібностей:   7.2.1. Загальні здібності; 7.2.2. Спеціальні здібності.   7.3. Ос

Персонологія
  Здібності — це такі індивідуально-типологічні особливості особистості, які зумовлюють успішне виконання певного різновиду діяльності.Вони виявляються у шв

Персонологія
  порівняно з іншими людьми, результатів діяльності. Це — індивідуальна своєрідність здібностей людини. Обдарованих лю­дей є незначна кількість — всього 2 %.

Загальні здібності
Загальні здібності пов'язані з успішним виконанням будь-яко­го виду діяльності. Обдарована людина швидко оволодіває загаль­ними поняттями, легко запам'ятовує та зберігає інформацію. Це дає змогу до

Персонологія
  ти на нього, передбачаючи можливі зміни. Люди між собою різняться за способом використання свого інтелекту. Англо-американський психолог Р. Кетптелл (70-ті

Персонологія
  В основі властивостей творчого інтелекту лежать бісоціації — ре­комбінація та об'єднання різнорідних, ніяк,

Спеціальні здібності
Спеціальні здібності виявляються у дуже різноманітних видах діяльності людини: академічній, технічній, мистецькій, моторній, соціальній, практичній. Академічні здібності

Персонологія
  ності. Вони охоче беруть участь в різноманітних конкурсах, турнірах, олімпіадах і т. п. змаганнях. Підвищена розумова ак­тивність пов'язана з непритаманною для дитячого ві

Персонологія
  віддаляються від суспільства. Пишуть заради того, щоб передати свої емоції; люблять працювати довгий час наодинці; цінують можливість вільного самовираження і творчості; д

Принципи та стратегії навчання
Основними принципаминавчання обдарованих учнів і студен­тів має бути принцип індивідуального підходу та принцип адек­ватності у підборі робочих навчально-виховних програм.

Концептуальні моделі навчання обдарованих
Дослідники проблеми обдарованості дітей та юнаків вважають, що обдаровані учні (студенти) потребують створення для них спеціальних концептуальних моделей навчання. Популярною на сьогодні в Європі т

Персонологія
  Модель «Вільний клас» спрямована на об'єднання багатьох програм: діти мають змогу одночасно займатись, наприклад, і читанням, і музикою, і конструюванням. Завдання вчителя

Сучасні технології навчання обдарованих
Моделі навчання обдарованих учнів та студентів реалізуються через конкретні технології навчання. Ефективними є визнані тех­нології: «Найважчий перший крок», «Ущільнення навчальної про­грами» і «Нав

Особистість у соціальному оточенні
  8.1. Поняття про спілкування; його структура та функції Потреба у соціальних контактах є однією з найважливіших по­треб людини, яка робить її людяною. Цю п

Особистість у соціальному оточенні
 

Особистість у соціальному оточенні
  особисті риси. Приписування причин поведінки чи прояву особистісних рис людини різноманітним чинникам (внутрішнім та зовнішнім) з метою їхнього пояснення називають

Особистість у соціальному оточенні
  ■/ міжособистісне — спілкування між окремими особами (на­приклад, між студентами). Якщо партнери спілкування мають схожі цінніс

Особистість у соціальному оточенні
  те вкладали один й той самий зміст. Якщо це не так, вони домови­тися між собою не зможуть; S невербального, яке здійснюється за доп

Особистість у соціальному оточенні
  дартів тощо. Звичайно жінки стоять чи сидять ближче до співроз­мовника, ніж чоловіки. Психічно врівноважені люди п

Особистість у соціальному оточенні
  однаково сприймають і тлумачать те, що вони повідомляють один одному. Необхідною умовою успішного процесу спілкування є відповідність поведінки людей, що взаємодіють між с

Особистість у соціальному оточенні
  характеру, наприклад, старостою курсу призначили малоконтакт-ну та тривожну людину; S міжособистісними — найчастіше виникають у тих

Особистість у соціальному оточенні
  8.6. Особливості спілкування під час екзамену Для студентів особливе напруження спричинює спілкування з викладачами під час усних екзаменів. Відомо, що усп

Особистість у соціальному оточенні
  найкраще запам'ятовує саме початок відповіді, найчастніше, через бажання відразу приблизно оцінити рівень знань ст

Список літератури
1. Головаха Е. И., Панина Н. В. Психология человеческого взаимопо- нимания. — К., 1989. 2. МайерсД. Социальная психология. 2-е изд. — СПб.: Питер, 2000. — С

Особистість у соціальному оточенні
  9. Соціальна психологія групи 9.1. Поняття про соціальну групу. 9.2. Види соціа

Особистість у соціальному оточенні
  співпрацювати. Тому вони опиняються за межею міжособистісних стосунків. Найчастіша причина такого становища — психологічна несумісність з іншими членами групи. Ва

Особистість у соціальному оточенні
  •S колектив характеризується особистісно значущим і одночас­но суспільно цінним змістом групової діяльності. Він має високий рівень згуртованості та домінування збі

Особистість у соціальному оточенні
  Зараження ефективно діє у натовпі. Натовп — це тимчасове скупчення великої кількості людей, між якими можливий безпосе­редній контакт. У нат

Особистість у соціальному оточенні
  вання зустрічається дуже часто, у дорослому — у тих випадках, ко­ли немає можливості застосувати якійсь інший спос

Характерні ознаки лідера та керівника
  Лідер Керівник 1. Неофіційна особа 1. Офіційна особа 2. Виникає стихійно

Особистість у соціальному оточенні
  За характером діяльності може бути: ■S універсальний лідер займає позицію лідера під час вико­нання різноманітних виді

Особистість у соціальному оточенні
  тичний лідер (від гр. harisma — божествений дар, благодать) — це лідер, якому його

Пізнавальні процеси особистості
  лення, мовлення, уява, увага), ні емоційно-вольові. Більше того, якщо різко обмежити можливості людини відчувати будь-що, на­приклад, раптово позбавити зору, слуху, нюху і

Екстероцептивні відчуття
Якщо подразники надходять із зовнішнього світу, і рецептори також знаходяться назовні організму, то такі відчуття називають екстероцептивними(від лат. exterior — зовнішній).

Інтероцептивні відчуття
Якщо сигнали йдуть із внутрішнього середовища організму, і рецептори також знаходяться у внутрішніх органах, такі відчуття називають інтероцептивними(від лат. intra — всеред

Пропріоцептивні відчуття
Якщо подразники йдуть від суглобно-м'язового апарату, а рецептори знаходяться у м'язах та суглобах, такі відчуття назива­ють пропріоцептивними (від лат. proprius — власний). Вони інфор­мують

Пізнавальні процеси особистості
           

Сприймання
11.1.Поняття про сприймання. 11.2. Основні теоретичні підходи до вивчення сприймань. 11.3.Види сприймання та їхня класифікація:   11.3.1.Класифікація за про

Класифікація за провідним аналізатором
Процес сприймання відбувається зазвичай за допомогою низки взаємодіючих аналізаторів, проте один із них завжди відіграє провідну роль. На цій підставі виділяють такі види сприймання: зорове, слухов

Класифікація за метою діяльності
Залежно від того, чи людина ставить перед собою мету сприй­няти предмет, розрізняють мимовільне та довільне сприймання. Мимовільне сприймання,або ненавмисне, виникає тоді,

Класифікація за основною формою існування матерії
Сприйняті нами предмети та явища існують у просторі, часі та русі. Відповідно до цього виділяють сприймання простору, часу та РУХУ- Сприймання простору

Пізнавальні процеси особистості
  Рис. 5. Сприймання величини предмета залежно

Пізнавальні процеси особистості
  Ілюзія віяла: на фоні радіальних ліній паралелі, які знаходять­ся ближче до центру, здаються випуклими, а далі від

Пізнавальні процеси особистості
  знань та досвіду. Осмислено сприйняти предмет чи явище означає назвати його, віднести до певної групи чи класу. Це демонст­рується наступним прикладом (див. рис. 20). Для

Список літератури
1. Барабанщиков В. А. Динамика зрительного восприятия. — М.: Наука, 1990. - 238 с. 2. Гуйк Я. Восприятие движущегося объекта. — Таллин: Валгус, 1986. - 232

Пізнавальні процеси особистості
  З розвитком кібернетики й обчислювальної техніки, а також програмування, вчені почали шукати більш оптимальні шляхи прийому, опрацювання і зберігання інформації в технічни

Пізнавальні процеси особистості
  експериментально продемонстровано, що найміцніші зв'язки пам'яті утворюються у тому випадку, коли матеріал для запам'ято­вування є метою діяльності. У 70-х роках

Класифікація за тривалістю закріплення та зберігання матеріалу
Наприкінці 60-х - на початку 70-х років XX ст. американські психологи Р. Аткінсон і М. Шиффрін запропонували триком­понентну теорію пам'яті, у якій, залежно від тривалості закріплен­н

Пізнавальні процеси особистості
  щоб обсяг матеріалу, що повторюється, не перевищував обсягу пам'яті (7±2 одиниці). Якщо ж повторенняя є осмисленим, матеріал перекодовується у семантичний код і переходить

Класифікація за характером психічної активності
Залежно від характеру психічної активності (змісту, форми ма­теріалу) пам'ять поділяють на рухову, емоційну, образну, словесно-логічну. Рухова пам'ять— це запам'ятовування

Класифікація за ступенем розуміння матеріалу
За ступенем розуміння матеріалу пам'ять поділяють на ме­ханічну і логічну. Механічна пам'ятьзадіяна у тих випадках, коли матеріал запам'ятовується без його осмислення. У такому раз

Класифікація за характером цілей діяльності
За характером цілей діяльності пам'ять поділяють на мимо­вільну і довільну. Про мимовільну пам'ять(ненавмисну) говорять тоді, коли людина не ставить перед собою мети щось запам'ята

Пізнавальні процеси особистості
  мовільне — для дітей. Після того, як з'являється довільне за­пам'ятовування, мимовільне не втрачає свого значення і продов­жує вдосконалюватися в різних формах людської ді

Пізнавальні процеси особистості
  цей процес, використовують три способи заучування: частко­вий — матеріал запам'ятовується по частинах, які потім о

Збереження
Збереження— це тривале затримання в пам'яті матеріалу. Во­но вимірюється тим часом, який минув від моменту завершення заучування до початку забування. Збереження як процес

Відтоврення
Відтворення— це такий процес пам'яті, в результаті якого відбувається актуалізація збереженого матеріалу. Відтворення завжди вибіркове: не весь матеріал, що людина запам'ятала, вон

Пізнавальні процеси особистості
  погіршується якість, виникають помилки при відтворенні або взагалі відтворення стає неможливими і, нарешті, неможл

Пізнавальні процеси особистості
  Рис. 22. Крива збереження (забування) Г. Ебб

Пізнавальні процеси особистості
  пам'ять — це запам'ятовування думок, висловлених вербально. Ме­ханічна пам'ять задіяна у тих випадках, коли матеріал запам'ято­вується без його осмислення. Логіч

Список літератури
1. Аткинсон Р. Человеческая память и процесе обучения. — М.: Про- гресе, 1980. - С. 27-102, 295-307. 2. Грановская Р. М. Восприятие и модели памяти. — М.: Наука, 197

Мислення
13.1. Мислення як вища форма пізнавальної діяльності. 13.2. Основні теоретичні підходи до вивчення мислення. 13.3. Види мислення та їхня класифікація:   13.

Суттєві ознаки чуттєвого та логічного пізнання
  Чуттєве пізнання (відчуття та сприймання) Логічне пізнання (мислення) 1. Відображаються конкретні властивості предметі

Пізнавальні процеси особистості
  соціального чинника на процес мислення, то тут відомий ефект соціальної інгібіції — погіршення продуктивності діяльності, її швидкості та якості у присутності сторо

Пізнавальні процеси особистості
  суспільно-історичні. Це перетворення розглядають як неминучий результат засвоєння людиною продуктів людської культ

Пізнавальні процеси особистості
  суспільно-історичні. Це перетворення розглядають як неминучий результат засвоєння людиною продуктів людської культ

Пізнавальні процеси особистості
  13.3.2. Класифікація за ступенем новизни й оригінальності Класифікація мислення за ступе

На емоційну сферу людини
За характером задач, які розв'язуються, розрізняють: S теоретичне мислення; S практичне мислення. Теоретичне мислення— це аналіз наукових п

Пізнавальні процеси особистості
  За розгорненням розрізняють: S дискурсивне мислення; •/ інтуїтивне мислення.

Список літератури
1. Величковский Б. М. Современная когнитивная психология. — М.: Изд-во МГУ, 1982. - С. 7-65, 184-270. 2. Вертгеймер М. Продуктивное мышление. — М.: Прогресс, 1987. —

Мовлення
14.1. Поняття про мовлення та його функції. Білінгвізм. 14.2. Психолінгвістичні теорії мовлення. 14.3. Види мовлення:   14.3.1 Зовнішнє мовлення; 1

Характерні ознаки мови та мовлення
  Мова Мовлення 1. Явище духовної культури 1. Психічне явище 2. Система знаків та п

Пізнавальні процеси особистості
  лодіння другою мовою неможливе без засвоєння норм і цінностей культури, що обслуговується цією мовою, бо крім самих слів потрібно знати ситуації, у яких вони використовуют

І4.3.1. Зовнішнє мовлення
Зовнішнє мовлення— це аудіальне чи візуальне мовне спілкування між людьми. Це є основним засобом комунікації у сумісній діяльності. За його допомогою люди впливають один на одного.

Пізнавальні процеси особистості
  У складовому письмі знаки позначають окремі склади. Прикла­дом може бути санскрит (писемна мова давньої і середньовічної Індії), сучасне письмо Індії. У

Внутрішнє мовлення
Внутрішнє мовлення— це вид беззвучної мовленнєвої діяль­ності людини. Кажучи образно, це «мовлення мінус звук». Його характеризує максимальна згорнутість граматичних структур та зм

Пізнавальні процеси особистості
  У 50-х роках XX ст. російський вчений М. Жинкін висловив припущення, що породження мовленняґрунтується на задумі, який пов'язаний з універсальним п

Пізнавальні процеси особистості
  винно знаходитися у реченні. Людина розуміє мовлення відповідно до розвитку її здатності самій створювати повідомлен­ня на тому ж рівні інтеграції. Описані рівні

Пізнавальні процеси особистості
  комунікації. У 4 роки діти засвоюють всю усну граматику і почина­ють говорити, переважно, правильно. До закінчення 6 років завер­шується практичне оволодіння лексичними і

Список літератури
1. Баєв Б. Ф. Психологія внутрішнього мовлення. — К.: Рад. школа, 1966. - 192 с 2. Белянин В. 77. Психолингвистические аспекты художественного текста. - М.:

Пізнавальні процеси особистості
  Між образами пам'яті та уявою також існують тісні взає­мозв'язки. Якщо основне призначення пам'яті у тому, щоб якомо­га точніше зберегти минулий досвід людини, то основне

Список літератури
1. Беркенблит М., Петровский А. Фантазия и реальность. - М.: Политиздат, 1968. - 128 с. 2. Выготский Л. С. Воображение и его развитие в детском возрасте //

Пізнавальні процеси особистості
  Якщо увага стає настільки притаманною людині, що характери­зує її тривалий психічний стан, вона розглядається як характеро­логічна риса особистості, яку називають

Пізнавальні процеси особистості
  те, що завдання ще не виконано, дію ще не завершено. Саме ці зво­ротні сигнали спонукають людину до продовження активної діяльності. Однією із сучасних теорій ува

Пізнавальні процеси особистості
  S установка: чим більша готовність до діяльності, тим краща увага; S потреби: те, що збігається з потребами особистості, насампе­ред привертає увагу

Пізнавальні процеси особистості
  людиною навколишнього світу. Він підносить чутливість органів чуття, прискорює процес сприймання, сприяючи ясності і чіткості відображення. Особливо виразною зовнішня уваг

Пізнавальні процеси особистості
  вдяки тому, що види діяльності, які виконують водночас, автома­тизовані і не вимагають контролю з боку свідомості. Розподіл уваги залежить від ступеня ЇЇ концентр

Список літератури
1. Гальперин П. Я. К проблеме внимания // Хрестоматия по внима- нию / Под ред. А. Н. Леонтьева и др. — М.: Изд-во МГУ, 1976. — С. 220-228. 2. Гільбух Ю. 3. Як учитис

Емоційно-вольова сфера людини
  Психоорганічні теорії емоцій(У. Джеме, К. Лате, У. Кеннон, П. Бард, В. Вундт, кінець XIX ст.). Теорія Джемса-Ланге стверджу

Емоційно-вольова сфера людини
  процес, у ході якого відбувається несвідома мобілізація інстинк­тивної енергії. Якщо вона не знаходить свого застосування у зовнішній активності людини, то розряджається у

На життєдіяльність людини
За рівнем організації вирізняють нижчі та вищі емоції. Нижчі емоціїбільш примітивні і пов'язані з інстинктивними потягами людини. Наприклад, це переживання, які виникають ун

Емоційно-вольова сфера людини
  емоційний тон відчуттів1. Складні емоц

Класифікація залежно від потреб та цілей діяльності
Залежно від потреб і цілей діяльності емоції та почуття поділя­ють на альтруїстичні, комунікативні, глоричні, практичні, роман­тичні, гностичні, естетичні, гедонічні, акизитивні, пугнічні, м

Емоційно-вольова сфера людини
  ження, колекціонування, радість від прибутків, приємне почуття від споглядання своїх накопичень. Пугнічні

Емоційно-вольова сфера людини
  один із одним. Вони прагнуть покращити життя коханої людини, вони щасливі, коли разом, готові допомогти у важку хв

Емоційно-вольова сфера людини
  відчуттів є індивідуальним проявом минулих емоцій. Так, один й той самий звук може викликати в одних людей приємні

Емоційно-вольова сфера людини
  ливість, яка виявляється у схильності людини до частого та інтен­сивного переживання тривоги, називають тривожн

Емоційно-вольова сфера людини
  лювати ситуацію. Цьому може сприяти добра освіта, висока фахо­ва підготовка, володіння багатьма навичками й уміннями, кон-тактність, компромісність, навички позитивного ми

Емоційно-вольова сфера людини
  ражати свої переживання називають експресивністю. Засобами експресії емоцій та почуттів є мовлення (насамперед, інтонація, тембр, модуляція голосу)

Емоційно-вольова сфера людини
  до чогось. Кохання є інтенсивним, напруженим і відносно стійким почуттям однієї людини до іншої, пов'язане з фізіологічним потя­гом і глибокою духовною прихильністю до

Список літератури
1. Василюк Ф. Е. Психология переживания: Анализ преодоления кри- тических ситуаций. — М., Изд-во Моск. ун-та, 1984. — С. 33-42. 2. Вильяме К. Тренинг по управлению с

Вольова діяльність особистості
18.1. Діяльність як форма активності особистості: 18.1.1. Структура діяльності; 18.1.2. Засоби діяльності; 18.1.3. Провідні види діяльності.   18.2

Структура діяльності
Індивідуальна діяльність людини охоплює два виміри: внутрішній і зовнішній. Внутрішня організація діяльності— це її мотиваційна, цільова та інструментальна основа. Мотив

Емоційно-вольова сфера людини
 

Засоби діяльності
Засобами, за допомогою яких здійснюється діяльність людини, є знання, уміння та навички. Це є продуктивні елементи діяль­ності. Знання— це сукупність відомостей людини про щось, її

Емоційно-вольова сфера людини
  їхньої послідовності, або погіршенням ставлення самої людини до завдання. S Під час формування нав

Провідні види діяльності
Діяльність людини є дуже різноманітною. Провідними видами діяльності, тобто такими, у яких формуються якісні новоутворен­ня особистості у конкретний період життя, є спілкування, гра, учіння і праця

Емоційно-вольова сфера людини
  обхідні для засвоєння досвіду людства й успішного початку трудо­вої діяльності. Праця— ц

Емоційно-вольова сфера людини
  мує протилежну. Вирішальну роль при цьому відіграє інтелекту­альна сфера людини; S поява додатково

Емоційно-вольова сфера людини
  має бути доступним: не надто простим, а й не надто складн

Розділ III. ОСОБИСТІСТЬ
У СОЦІАЛЬНОМУ ОТОЧЕННІ........................ 127 8. СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ СПІЛКУВАННЯ................................................................... 127

Розділ V. ЕМОЦІЙНО-ВОЛЬОВА СФЕРА
ЛЮДИНИ........................................................... 313 17. ЕМОЦІЇ ТА ПОЧУТТЯ....................................................... 313 17.1. По

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги