Праксичні.

Рівень духовного розвитку людини оцінюють за тим, якою мірою їй властиві ці почуття. У вищих почуттях яскраво виявляються їх ін­телектуальні, емоційні та вольові компоненти.

Вищі почуття є не лише особистим переживанням, а й засобом виховного впливу на оточуючих.

Моральні почуття - це почуття, в яких виявляється стійке став­лення людини до суспільних подій, до інших людей, до самої себе. їх джерелом є спільне життя людей, їхні взаємини, боротьба за до­сягнення суспільне важливої мети.

Моральні почуття людини сформувались у суспільно-історично­му житті людей, в процесі їх спілкування і стали важливим засобом оцінки вчинків і поведінки, регулювання взаємин особистості.

Естетичні почуття — це відчуття краси явищ природи, праці, гармонії барв, звуків, рухів і форм. Гармонійне поєднання предме­тів, цілого та частин, ритм, консонанс, симетріявикликають відчут­тя приємного, насолоду, яка глибоко переживається та є натхнен­ням для душі. Ці почуття викликають появу творів мистецтва. Не тільки в Мисленні, а й почуттями людина утверджує себе в світі речей.


Залежно від рівня загальної та мистецької культури люди по-різ­ному реагують на красу. Одні захоплюються гармонійними ритма­ми і римами, переходами та взаємопереходами кольорів, звуків, форм та рухів, інші не відчувають цієї гармонії й захоплюються гру­бими, різкими звуками, безладними рухами, випадковим поєднан­ням кольорів.

Естетичні почуття тісно пов'язані з моральними почуттями. Во­ни надихають особистість високими прагненнями, утримують від негативних вчинків. Отже, естетичні почуття є істотними чинника­ми формування моральності.

Вищі рівні розвитку естетичного почуття виявляються в почуттях високого, піднесеного, трагічного, комічного. Ці різновиди естетич­них почуттів органічно пов'язані з моральними почуттями і є важ­ливим засобом їх формування.

Інтелектуальні почуття являють собою емоційний відгук, став­лення особистості до пізнавальної діяльності в широкому її розу­мінні. Ці почуття виявляються в допитливості, чутті нового, здиву­ванні, упевненості або сумніві. Інтелектуальні почуття яскраво ви­являють пізнавальні зацікавлення, любов до знань, навчальні і на­укові уподобання.

Пізнавальні почуття залежно від умов життя, навчання та вихо­вання мають різні рівні розвитку. Такими його рівнями є цікавість, допитливість, цілеспрямованість, стійкий інтерес до певної галузі знань, захоплення пізнавальною діяльністю. Пізнавальні почуття сво­їм механізмом мають природжений орієнтувальний рефлекс, але йо­го зміст цілком залежить від навчання, виховання, навколишньої дійсності, умов життя.

Праксичні почуття — це переживання людиною свого ставлення до діяльності. Людина реагує на різні види діяльності — трудову, навчальну, спортивну. Це виявляється в захопленні, задоволенні ді­яльністю, в творчому підході, в радості від успіхів або незадоволен­ні, в байдужому ставленні до неї.