Поняття про волю

Воля — психічний процес свідомої і цілеспрямованої регуляції людиною своєї діяльності та поведінки з метою досягнення бажа­ної мети.

У вольових діях людина здійснює свою свідому мету. Свідома ді­яльність - це довільна діяльність. Довільне напруження фізичних сил, довільне сприймання, запам'ятовування, довільна увага тощо -це свідома регуляція, свідоме спрямування фізичних і розумових сил на досягнення свідомо поставленої мети.

Отже, воля є однією з найважливіших умов людської діяльності.

Воля людини виробилася в процесі її суспільно-історичного розвитку, в трудовій діяльності. Живучи й працюючи, люди посту­пово навчилися ставити собі певну мету і свідомо досягати її здій­снення.

У боротьбі за існування, долаючи труднощі, напружуючи свої си­ли чи опановуючи себе, людина виробила в собі різні якості волі. Чим важливішими були ті завдання, які мали виконати люди в жит­ті, і чим більше вони їх усвідомлювали, тим активніше вони дома­галися їх вирішення.

Вольову діяльність не можна зводити до активності організму й ототожнювати з нею. Активність властива і тваринам. Вони, задо­вольняючи свої біологічні потреби, пристосовуючись до умов жит­тя, чинять тривалий вплив на навколишню природу, але це відбува­ється без будь-якого наміру з їхнього боку.