Психоаналіз

Дослідження в галузі психопатології та психіатрії зумовили по­требу вивчення ролі і дій неусвідомлюваних чинників, що визнача­ють потреби й потяги особистості, її поведінку. Так утворився пси­хоаналітичний напрям у психології (3. Фрейд).

Концепція 3. Фрейда про підсвідоме увібрала в себе багато різ­номанітних відомостей, здогадів і припущень. Були використані і на­родні прикмети, забобони. Наприклад, вчення про підсвідоме зус­трічається в І.Гербарта; про психічну енергію - у Г.Т. Фехнера; про те, що тіло людини заряджене енергією нескінченно великого по­тенціалу — у І. Сікорського; поняттям «витіснення» з однієї сфери в іншу — у А. Шопенгауера; «Едіпів комплекс» широко описаний у лі­тературних творах, зокрема в Дідро в «Племіннику Рама».

Психоаналіз тісно пов'язаний з теорією 3. Фрейда про перева­жання в психічній діяльності особистості підсвідомих, інстинктив­них потягів.

У структурі особистості 3. Фрейд виокремлює три компоненти:

1) ід (воно) — осередок сліпих інстинктів, сексуальних або агре­сивних потягів, що мусять негайно вдовольнитися, незалежно від відношення людини з оточенням. Ці прагнення, проникаючи з під-


свідомого у свідомість, стають джерелом активності людини, своє­рідно спрямовують її вчинки та поведінку. Особливого значення психоаналітики надають сексуальним потягам;

2) его (я) — регулятор, який сприймає інформацію оточення і
стан власного організму, зберігає її в пам'яті і організує дії в інтере­
сах самозбереження;

3) супер-его (над-я) — сукупність моральних стандартів, заборон і
заохочень, засвоєних особистістю здебільшого неусвідомлено, впро­
довж виховання.

На думку 3. Фрейда, всередині людини постійно відбувається та­ємнича війна між прихованими в глибинах свідомості неусвідомле-ними психічними силами і необхідністю вижити у ворожому люди­ні соціальному середовищі.

Заборони з боку соціального середовища — «цензура» свідомості, стикаючись з неусвідомлюваними потягами, призводять до душев­них травм, придушують енергію прагнень. Вимоги до его з боку ід, супер-его і соціуму, до якого індивід мусить пристосуватися, спричи­нюють величезне внутрішнє напруження.

Внаслідок таємничої війни всередині особистості (головним її ру­шієм є сексуальні потяги — лібідо) вона неминуче постійно перебу­ває в стані конфлікту із собою і соціальним оточенням.

Але ця енергія нікуди не зникає і змушена відшукувати шляхи виходу назовні. Внаслідок зіткнень і боротьби компонентів особис­тості виникають невротичні симптоми, сновидіння, помилкові дії (обмовки, описки тощо), забування неприємного.

3. Фрейд створює поняття про механізми захисту особистості від руйнування. До цих механізмів він відносить:

компенсацію — механізм відшкодування браку або дефекту яки­
хось фізичних або психічних якостей;

витіснення небажаного у сферу підсвідомого;

раціоналізацію — спроба усвідомлення пояснення або виправ­
дання підсвідомих мотивів;

ідентифікацію себе з іншою особою, яка має, на думку суб'єк­
та, якості, яких бракує в неї самої; ,.

сублімацію — трансформація неусвідомлюваних сексуальних ім­
пульсів у творчість (мистецтво, науку); '

регресію — повернення до подоланих стадій розвитку (зрозумі­
ло, що всі стадії розвитку в психоаналізі пов'язані лише з виявом
первинної сексуальної енергії — лібідо);

- механізми егоцентризму, дисоціації, нарцисизму тощо.

Отже, завдання психотерапії — виявити переживання, що трав­мують людину, і звільнити від них особистість шляхом пригаду­вання, свідомого аналізу витіснених потягів, розуміння причин неврозів.


 




Справді, 3. Фрейд торкнувся найважливіших складових психіки людини. Питання про мотиви як реальний чинник регуляції пове­дінки, структури особистості, динаміки відношень між її різними (усвідомлюваними і неусвідомлюваними) компонентами він висунув наперед. Але пояснення отриманих фактів призвело до того, що мо­тивація тлумачилася як психічна енергія, яка циркулює в організмі і має один вектор — спрямованість на розсіювання і розряджання.

Послідовники вчення 3. Фрейда особливу увагу приділяють ви­вченню проблеми «Я» як автономного утворення, що має власні енергетичні сили і вільне від конфліктів. Але неофрейдисти відки­дають вихідну тезу 3. Фрейда про споконвічність асоціальної приро­ди людини, природжену агресивність та провідну роль інстинктів, зокрема сексуальних потягів, у людини.

Згідно з теорією А. Адлера (1870—1937) провідним мотивом діяль­ності людини є природжене прагнення до зверхності, до влади. Вито­ки цього прагнення — почуття неповноцінності, притаманне кожній людині, і намагання компенсувати свої слабкості і розвивати неповно­цінні функції. Щоб подолати почуття неповноцінності, людина прагне піднести себе в очах оточуючих і у власному уявленні про себе.

Структура особистості, за А. Адлером, складається в ранньому дитинстві (до 5 років) і переживається як «стиль життя», який ви­значає увесь наступний психічний розвиток. Цілі життя складаються із усвідомленого почуття неповноцінності, спроб його подолання і самоствердження.

Якщо в особистості реалістична мета — її життя нормальне, а як­що навпаки — особистість стає невротичною і асоціальною. А ці ста­ни активізують механізми компенсації і гіперкомпенсації. Актив­ність людини спрямовується на досягнення особистої влади над ін­шими, зверхності і супроводжується відхиленнями поведінки від со­ціальних цінностей і норм. Тому завдання психотерапії — допомог­ти людині усвідомити, що її цілі і прагнення нереальні, і спрямува­ти сили на компенсування в творчих актах, самовдосконаленні, ви­яві себе в науці, філософії, мистецтві.

К. Юнг (1875—1961) стверджує, що ступені розвитку, які подола­ла людина, є змістом неусвідомлюваної сфери людської психіки — архетипів. Вони зовні виявляються як сновидіння, міфи і вірування. К. Юнг започатковує уявлення про будову психіки: системи «Са-мість», «Персона», «Тінь», «Аніма» і «Анімус», які складно взаємо-зумовлені. Так, «Персона» — соціальна оболонка особистості, може підміняти, придушувати «Самість», обмежуючи свободу розвитку особистості. За умови, коли Персона стає вираженням справжньої Самості людини, досягається стан психічного здоров'я.

Система «Тінь» — сукупність темних потягів, спонукань, що су­перечать загальній спрямованості особистості. Окремо існує і Аніма


(Душа) — аналог бачення людиною образу матері або батька (Ані­мус) — і неусвідомлене — особисте і колективне.

Загальнопоширена юнгівська концепція типів особистості: екс­травертів та інтровертів. Перші всі свої сили й інтереси спрямову­ють назовні, причому речі зовнішнього світу впливають на людину, як магніти, що і спричинює відчуження від самої себе. Другі — ін­троверти — всю енергію спрямовують на себе, на свою психіку.

Різниця між екстравертами та інтровертами визначається відмін­ностями в станах афективного напруження особистості. Високе нап­руження емоцій інтроверта обумовлюється тривалістю і яскравістю вражень, якими він живе. У екстраверта емоційна насиченість зов­нішніми враженнями швидко зникає, не залишаючи сліду. І лише постійна новизна вражень і зміна предметів і явищ навколишнього світу спроможні викликати емоції, що швидко згасають. Особистос­ті обох типів мають певні вади.

Слабка спрямованість екстравертів на свій внутрішній світ обу­мовлюється, за Юнгом, інфантильністю і архаїчністю сфери її неус­відомлюваної психіки і виявляється в егоцентризмі, егоїзмі, пиха­тості, прагненні створити враження на оточуючих і в експансії у по­ведінці. Інтроверти — особистості, що мають зовсім протилежний вигляд і спрямованість.