Поняття про темперамент

На фоні загальнолюдських фізичних і психічних особливостей у кожної людини помітно вирізняються притаманні лише їй індиві­дуальні особливості, які впливають на її життя, поведінку, діяль­ність.

Індивідуальні особливості будови тіла — це конституція орга­нізму, його фізіологічні процеси: гуморальні, ендокринні, нерво­ві. У кожному окремому організмі ці процеси відбуваються своє­рідно, хоча здебільшого у всіх людей вони мають багато спільно­го, що зумовлене антропогенезом, тобто походженням і розвитком людини.

Психічні індивідуальні особливості виявляються в різній швид­кості реакцій, у порогах чутливості, властивостях уваги, пам'яті, у спостережливості, кмітливості, інтересах. Особливо яскраво відріз­няються люди за своїми індивідуальними здібностями — музични­ми, образотворчими, спортивними, художньо-літературними.

Індивідуально-психологічні особливості — це неповторна своє­рідність психіки кожної людини. Природною передумовою індиві­дуальних особливостей людини є передусім спадкові та вроджені бі­ологічні особливості будови та функцій організму.

Дитина народжується з властивими їй конкретними задатками, на грунті яких протягом життя залежно від умов виховання розви­ваються й формуються притаманні певному індивіду будова та фун­кції організму, власне психічне буття.

Проте вроджені біологічні особливості не визначають фатально індивідуальні якості особистості. Багатьма спеціальними психологіч­ними та фізіологічними дослідженнями доведено, що вроджене змі­нюється залежно від умов життя і виховання.

І.П. Павлов у відомій «Відповіді фізіолога психологам» підкрес­лював, що завдяки надзвичайно великій пластичності вищої нерво­вої діяльності ніщо в ній не залишається незмінним, непіддатливим, а все завжди може бути досягнуте, замінене на краще, аби тільки бу­ли створені відповідні умови.

Індивідуальні особливості людини слід відрізняти від вікових особливостей, яких людина набуває впродовж дозрівання або ста-


 




ріння організму. Індивідуальні якості, наприклад швидкість реакцій, міра активності, вразливості тощо, виявляються незалежно від віку без особливих змін.

Водночас з віком під впливом умов життя та виховання індивіду­альне досить своєрідно, яскраво виявляється в пізнавальній діяль­ності, емоційно-вольовій активності, рисах характеру, інтересах, що дає підстави вважати людину більш або менш здібною, емоційно вразливою або «товстошкірою», вольовою або слабкою, сміливою або боязливою.

На деяких етапах вікового розвитку, наприклад у підлітковому віці, трапляється так, що вікові та індивідуальні особливості люди­ни важко диференціювати. Імпульсивність, нестриманість, вразли­вість підлітків, якщо не зважати на обставини, в яких вони виявля­ються, легко витлумачити як вияв індивідуальних рис і вікових особливостей.

У навчально-виховній роботі важливо відрізняти вікові особли­вості від індивідуальних, щоб правильно визначити необхідні вихов­ні заходи.

Індивідуальні особливості особистості найяскравіше виявляють­ся в темпераменті, характері та здібностях, пізнавальній, емоцій­но-вольовій діяльності, потребах та інтересах. Особливості їх вияву залежать від виховання дитини. Індивідуальні риси характеру, як свідчать дослідження, досить яскраво виявляються вже в дошкіль­ному віці.

У навчально-виховній роботі особливо важливим є індивідуаль­не ставлення до дітей. А.С.Макаренко радив вихователям завжди пам'ятати, що люди являють собою дуже різноманітний матеріал для виховання, і було б неймовірним верхоглядством намагатися «втис­нути» його в загальний для всіх еталон.

Індивідуальні відмінності між людьми вивчає диференційна пси­хологія. Психологія праці, мистецтва, навчання та виховання, зас­тосування психологічних закономірностей завжди вимагають попе­реднього пізнання індивідуальних відмінностей між людьми. Без та­ких знань неможливо готувати молодь до праці, до свідомого оби­рання професії.

Діяльність і поведінку людини зумовлюють не лише соціальні умови життя, а й індивідуальні особливості її психофізичної будови. Це виразно виявляє і темперамент особистості.