Типи темпераментів

У сучасній психології користуються гіппократівською класифі­кацією типів темпераменту: сангвінік, холерик, флегматик і мелан­холік. Кожному з цих типів властиві своєрідні психологічні особ­ливості.

Сангвінікупритаманні досить висока нервово-психічна актив­ність, багатство міміки та рухів, емоційність, вразливість, лабіль­ність. Разом з тим емоційні переживання сангвініка здебільшого неглибокі, а його рухливість при незадовільних виховних впливах є причиною недостатньої зосередженості, похапливості, а то й повер­ховості.

Для холерикахарактерний високий рівень нервово-психічної ак­тивності та енергії дій, різкість і стрімкість рухів, сильна імпульсив­ність та яскравість емоційних переживань. Недостатня емоційна і рухова врівноваженість холерика може виявитися за умови відсут­ності належного виховання, в нестриманості, запальності, нездат­ності контролювати себе в емоціогенних обставинах.

Флегматикхарактеризується порівняно низьким рівнем активнос­ті поведінки, ускладненням переключення, уповільненістю і спокій­ністю дій, міміки і мовлення, рівністю, постійністю та глибиною по­чуттів і настроїв.


Невдале виховання може сприяти формуванню у флегматика та­ких негативних рис, як млявість, збідненість і слабкість емоцій, схильність до виконання лише звичних дій.

Меланхолікувластивий низький рівень нервово-психічної актив­ності, стриманість і приглушеність моторики та мовлення, значна емоційна реактивність, глибина і постійність почуттів, але слабкий їх зовнішній вияв. За умови недостатньої вихованості в меланхолі­ка можуть розвинутися такі негативні риси, як хвороблива емоцій­на вразливість, замкнутість, відчуженість, схильність до тяжких внутрішніх переживань, які виявляються і за неістотних життєвих

обставин.

Зв'язок типів темпераменту та типів вищої нервової діяльності

стисло можна подати у вигляді таблиці.