Фізіологічні основи темпераменту

Вчення І.П. Павлова про типи нервової системи та вищої нерво­вої діяльності спричинило істотні зміни наукового тлумачення тем­пераменту. Поєднання різної міри вияву сили, врівноваженості та рухливості процесів збудження та гальмування дало підставу виок­ремити чотири головні типи нервової системи, а саме:

1. Сильний, врівноважений, але рухливий - жвавий тип.

2. Сильний, врівноважений, інертний — спокійний, але малорух­
ливий тип.

3. Сильний, неврівноважений тип з переважанням збудження над
гальмуванням — збудливий, нестриманий тип.

4. Слабкий тип.

Цю типологію нервової системи І.П. Павлов пов'язував з темпе­раментом. Вживаючи термінологію Гіппократа щодо темпераментів, він писав, що сангвінік — палкий, врівноважений, продуктивний тип, але лише тоді, коли в нього є багато цікавих справ, які його збуджують.

Флегматик - врівноважений, наполегливий, продуктивний пра­цівник.

Холерик — яскраво бойовий тип, задерикуватий, легко й швидко

збуджується.

Меланхолік — помітно загальмований тип нервової системи. Для нього кожне явище в житті стає гальмівним агентом, він недовірли­вий, в усьому бачить погане, небезпечне.

Холеричний і меланхолійний темпераменти І.П. Павлов розгля­дав як крайні, в яких несприятливі ситуації та умови життя можуть викликати психопатологічні вияви — неврастенію в холерика та іс­терію в меланхоліка. У золотій середині, за висловом Павлова, пе­ребувають сангвінічний та флегматичний темпераменти — їх врів­новаженість є виявом здорової, по-справжньому життєвої нервової системи.

Але пояснювати природу темпераменту з позицій типологічних особливостей нервової системи недостатньо.

Центральна нервова система функціонує у взаємозв'язку з ендок­ринною та гуморальною системами організму. Гіпофункція щито­видної залози, наприклад, спричиняє млявість, монотонність рухів, а гіперфункція мозкового придатка спричиняє зниження імпульсив­ності, вповільнення рухової реакції. Діяльність статевих залоз — ста­теве дозрівання, старіння, кастрація — помітно позначається на фун­кціях усього організму, в тому числі й на особливостях темперамен­ту. Невмотивовані вчинки підлітків — це динамічні вияви темпера­менту під впливом статевого дозрівання.