Структура здібностей

Здібності виявляються у всіх сферах діяльності людини.

Вони поділяються за змістом і характером діяльності. Так, виріз­няються здібності до навчання, малювання, музики, спорту, науки, організації, до конструювання, артистичні, педагогічні здібності то­що. У різних сферах діяльності здібності мають багато спільного і разом з тим мають специфічні риси.

Кожна здібність (наприклад, до малювання, музики, техніки, науки тощо) — це синтетична властивість людини, яка включає ці­лу низку загальних і часткових властивостей у певному їх поєд­нанні.

Структура синтетичної сукупності психічних якостей, що поста­ють як здібності, визначається конкретною діяльністю і є різною для різних видів діяльності. Стверджувати, що певну (окрему) якість можна розглядати як «еквівалент» здібностей, неправомірно.

Вивчаючи конкретно-психологічну характеристику різних здіб­ностей, можна виокремити в них більш загальні здібності(здатність виконувати не лише певний вид діяльності, а й певні її різновиди) та спеціальні(здатність виконувати певну, спеціальну діяльність); ці якості не слід протиставляти.

Загальними називаються здібності, які певною мірою виявляють­ся в усіх різновидах діяльності - навчанні, праці, грі, розумовій ді­яльності тощо. Люди, що мають загальні здібності, легко переходять від одного різновиду діяльності до другого, використовуючи наявні засоби для їх виконання. В учнів загальні здібності виявляються в успішному опануванні різних навчальних дисциплін.

Спеціальні здібності виявляються в спеціальних різновидах діяль­ності. Наявність певних властивостей є підґрунтям спеціальних здіб­ностей. Так, уява — важлива ознака літературних здібностей, музич­ний слух — підґрунтя музичних здібностей. Загальні та спеціальні здібності взаємопов'язані, вони доповнюють одні одних.


Серед видатних діячів було багато людей, які у своїй діяльності поєднували високий рівень розвитку загальних і спеціальних здіб­ностей (М.В. Ломоносов, Т.Г. Шевченко, М.Ю. Бородін та ін.).

До загальних властивостей особистості, які в умовах діяльності постають як здібності, належать індивідуально-психологічні якості, що характеризують приналежність (за І.П.Павловим) людини до од­ного з трьох типів:

«художнього», «мислительного» та «середнього».

Ця класифікація грунтується на відносному переважанні функці­онування першої або другої сигнальних систем. Відносне перева­жання першої сигнальної системи в психічній діяльності людини ха­рактеризує «художній» тип, другої — «мислительний». Рівновага обох систем дає «середній» тип.

Властивістю «художнього» типу є яскравість образів, вразливість, емоційність. Такі люди мають схильність до діяльності художника, скульптора, музиканта, актора тощо.

Людина «мислительного» типу виявляє вміння оперувати абс­трактними поняттями, математичними залежностями.

Проте слід зазначити, що наявність поділу людей на «художній» та «мислительний» типи не означає невисокий рівень інтелектуаль­ної діяльності в «художнього» або, навпаки, слабкості конкретних вражень у «мислительного» типу. Ідеться про відносне переважання.

При цьому треба зауважити, що в людини діяльність другої сиг­нальної системи є провідною, вона абсолютно переважає першу сиг­нальну систему.

До часткових властивостей, які, поєднуючись певним чином, складають структуру здібностей, належать:

а) уважність людини, її здатність тривалий час постійно зосеред­
жуватися на завданні, об'єкті своєї діяльності — чим складніше зав­
дання, тим більшої зосередженості воно вимагає;

б) чутливість до зовнішніх вражень, спостережливість.

Так, у здатності до малювання важливу роль відіграє чутливість до кольорів, до їх відтінків і поєднань, здатність охоплювати й пе­редавати пропорції.

У структурі музичних здібностей необхідним компонентом є му­зичний слух, який включає, передусім, чутливість до різноманітних змін частоти звуків. Психолог Б.М. Теплов, який спеціально дослід­жував музичні здібності, встановив, що важливими складовими му­зичних здібностей є:

а) почуття ритму;

б) мелодійний слух (що виявляється в особливому сприйманні
мелодії);

в) чутливість до інтонацій;

г) гармонійний слух (що виявляється в сприйманні акордів).


Кожна здібність передбачає наявність певних якостей пам'яті лю­дини: швидкості, міри вияву, повноти запам'ятовування та відтво­рення.

Особливо важливу роль у структурі здібностей відіграє здатність людини мислити, виявляти непомітні безпосередньо зв'язки та від­ношення. Важливе значення тут мають такі якості мислення, як ши­рота, глибина, якість, послідовність, самостійність, критичність, гнучкість. Наприклад, дослідження В.А. Крутецьким здібностей шко­лярів до математики виявили важливу роль таких компонентів, як здатність до:

а) швидкого узагальнення великого обсягу математичного мате­
ріалу (узагальнення без попереднього тренування);

б) швидкого згортання, скорочення процесу міркування впро­
довж розв'язування математичних задач;

в) швидкого переключення напряму думки від прямого до зво­
ротного під час вивчення математичного матеріалу.

Якості мислення та пов'язаного з ним мовлення посідають важ­ливе місце в структурі здібностей.

Здібності включають не тільки різноманітні пізнавальні, а й емоційні властивості. Музичні здібності грунтуються на особли­вості емоційної реакції, музичному враженні (Б.М. Теплов); здіб­ностям до наукової діяльності також властива висока емоційність. І.П. Павлов казав: «Будьте пристрасні у вашій роботі, у ваших шу­каннях».

Існує тісний зв'язок здібностей з вольовими якостями — ініціа­тивністю, рішучістю, наполегливістю, вмінням володіти собою, пе­реборювати труднощі. П.І. Чайковський писав; «Весь секрет у тому, що я працюю щоденно й акуратно. Стосовно цього я маю залізну волю і, коли немає особливої наснаги до занять, завжди вмію зму­сити себе і захопитися».

Тому здібності, як властивість, мають складну структуру. Це сво­єрідне й відносно постійне поєднання низки психічних властивос­тей людини, що зумовлює можливість успішного виконання певної діяльності. Недостатній розвиток окремих властивостей може ком­пенсуватися.

Наприклад, люди, в яких відсутній слух і зір, компенсують це по­силеною тактильною, нюховою, вібраційною чутливістю.

Здібності людей — продукт їхнього суспільне-історичного розвит­ку. Вони виникли й розвинулися в процесі історичного розвитку і життя людей під впливом його вимог.

Праця виявляла здібності людей, у праці вони розвивалися і фор­мувалися. Здібності є умовою і продуктом праці.

Кожному етапу історичного розвитку людства відповідає певний рівень розвитку здібностей.


У процесі діяльності люди здобувають знання, опановують умін­ня, навички, що є необхідною умовою розвитку їх здібностей. В умовах науково-технічного прогресу здібності змінюються, з'явля­ються нові їх різновиди.

Формування здібностей залежить від рівня розвитку культури суспільства. Поділ праці зумовлює диференціацію, спеціалізацію здібностей. Розвиток здібностей особистості цілком залежить від по­питу, на який, у свою чергу, впливає поділ праці, що зумовило спе­ціалізацію освіти людей.