Відмінності в здібностях та їхня природа

Спостереження за діяльністю людей доводять, що в їхніх здібнос­тях є певні відмінності.

Здібності - це загальнолюдські властивості, їх мають усі люди. Лю­дина може те, чого не зможе найбільш організована тварина. Разом з тим здібності виявляють і індивідуальну своєрідність кожної людини.

Індивідуальні відмінності здібностей людини характеризуються специфікою і мірою її здатності. Вони виявляються в тій діяльнос­ті, до якої особливо схильна людина, і свідчать, якою мірою ця ді­яльність виявляє її здібності. Так, одна людина здібна до музики, друга - до технічної діяльності, третя - до наукової роботи, четвер­та — до малювання і таке ін.

Здібності людини мають різний рівень вияву — низький, серед­ній, високий.

Чим зумовлюються такі відмінності? Вони не є природженими, хоча ми іноді чуємо, наприклад, що «ця дитина здібна» або «нездіб­на» від природи.

Як і всі інші індивідуально-психологічні особливості, здібності не даються людині відразу, не є природною властивістю.

Здібності кожної людини, її індивідуальні особливості є резуль­татом її розвитку. Обстоювати такий погляд необхідно, оскільки іс­нували різні тлумачення впливу спадковості на формування людсь­ких здібностей.

Так, ще Платон стверджував, що здібності є вродженими, і всі знання, які застосовує людина, - це її спогади про перебування в ідеальному світі «абсолютних знань». Декарт дотримувався переко­нання про вроджене походження здібностей (його вчення про здіб­ності відоме як вчення про вроджені ідеї).

На думку Галля, рівень розвитку психічних якостей пов'язаний із розміром окремих частин мозку, і якщо кістки черепа повністю відповідають вигинам та западинам у мозку, то за формою черепа людини можна визначити її здібності. Галль склав навіть так звану френологічну карту (від грецьк. phrenos (розум), де поверхня черепа


розбивається на 27 частин, кожна з яких відповідає за розвиток пев­них психічних здібностей.

З плином часу неправильною виявилася гіпотеза і про залежність здібностей від маси мозку. Відомо, що мозок дорослої людини ва­жить приблизно 1400-1600 г. Мозок 1.С. Тургенева важив 2012 г, А. Франса - 1017 г, Лібіха - відомого хіміка - 1362 г. Але всі вони були видатними людьми з високим рівнем розвитку здібностей.

Найбільш правильною є гіпотеза про зв'язок задатків з мікрострук­турою мозку та органів чуттів, залежно від чого і здійснюється функці­онування клітин, а також з диференційними особливостями нервових процесів (сила, врівноваженість, рухливість нервової системи, а також її типу). Розвитку здібностей сприяє спадковість, соціальні умови жит­тя. Так, у родині Баха було 57 музикантів, з яких 20 - видатні.

Заперечуючи фатальну природженість здібностей, сучасна психо­логія не заперечує вроджені диференційні особливості, що закладе­ні в мозку й можуть стати передумовою успішного виконання будь-якої діяльності.