Поняття про характер

Термін «характер» — грецького походження, він означає «риса», «ознака», «відбиток». Введений він для визначення властивостей лю­дини колегою Арістотеля Теофрастом. У «Характеристиках» він опи­сав з погляду мораліста 31 тип людських характерів - людей хваль­куватих, балакучих, нещирих, нудних, улесливих тощо.

Пізніше філософи і психологи, пояснюючи і класифікуючи людські характери, головними чинниками їх формування вважали особливості будови тіла, функції людського організму, моральні за­сади людських стосунків або їх розумові здібності і досвід.

Кожній людині, крім динаміки дій, що виявляється в темпера­менті, притаманні істотні особливості, які впливають на її діяльність та поведінку. Про одних кажуть, що вони працьовиті, дисципліно­вані, скромні, чесні, сміливі, колективісти, а про інших — ліниві, хвалькуваті, неорганізовані, честолюбні, самовпевнені, нечесні, его­їсти, боягузи.

Ці й подібні риси виявляються настільки яскраво і постійно, що визначають собою типовий різновид особистості, індивідуальний

стиль її соціальної поведінки.

Такі психологічні особливості особистості називають рисами харак­теру. Ці риси характеризують і мету, до якої прагне людина, і спосо­би досягнення мети. Знати це важливо, оскільки особистість характе­ризується не тільки тим, що вона робить, а й тим, як вона це робить. Сукупність постійних рис становить характер особистості. Характер - це сукупність постійних індивідуально-психологічних властивостей людини, які виявляються в її діяльності та суспільній по­ведінці, ставленні до колективу, інших людей, праці, навколишньої дій­сності та до самої себе.

Характер найбільш тісно пов'язаний з темпераментом, що, як ві­домо, визначає зовнішню, динамічну форму вираження сутності

людини.

Характер людини можна зрозуміти тільки в її суспільній діяль­ності, суспільних відносинах.

Про характер людини робимо висновок і по тому, як вона мис­лить і поводиться за різних обставин, якої думки вона про інших людей і про саму себе, в який спосіб здебільшого поводиться.


Знати характер людини дуже важливо. Це дає можливість перед­бачати, як людина буде себе поводити за певних умов, чого від неї можна чекати, як вона виконуватиме дані їй доручення.

Художня література дає прекрасні описи поведінки людей з різ­ними характерами. Історія знає багатьох політичних, громадських і військових діячів, які завдяки силі позитивних рис свого характеру сприяли прогресу суспільства, тоді як особи з негативними рисами характеру або зі слабким характером призводили до його занепаду.