Природа характеру

Психічні властивості людини - цс специфічний вияв вищої нер­вової діяльності, підґрунтям якої є природжені особливості нервової системи, своєрідні сполучення яких (сила, врівноваженість, рухли­вість) виявляють типи темпераменту. Але слід пам'ятати, що при­роджений тип нервової системи з перших днів життя перебуває під впливом суспільних умов життя, виховання, які накладають відби­ток на його функціонування.

ЗОЇ


Протягом життя в людини утворюються динамічні стереотипи, тобто системи нервових зв'язків у корі великих півкуль головного мозку, які виникають під впливом різноманітних подразнень, що ді­ють у певній послідовності та певній системі. Багаторазові повторен­ня таких подразнень спричиняють утворення міцних нервових зв'яз­ків, які потім виявляються дедалі легше та автоматичніше, без особ­ливого нервового напруження.

Утворення та перетворення динамічних стереотипів вимагають значної, часом важкої роботи нервової системи. Динамічні стерео­типи утворюють фундамент звичних дій, рис характеру, які, як уже зазначалося, здебільшого виявляються мимоволі.

Отже, характер особистості є складним синтезом типу нервової діяльності та життєвих вражень, умов життя, виховання. «Жива іс­тота, — писав І.П. Павлов, - від дня народження зазнає найрізнома­нітніших впливів навколишнього середовища, на які вона неминуче повинна відповідати певною діяльністю, що часто закріплюється на все життя і виявляється в певних рисах характеру». Отже, характер, вважав Павлов, «є сплав рис типу і змін, зумовлених середовищем».

У вченні про характер були спроби пов'язати характер людини з бу­довою тіла, з особливостями дії залоз внутрішньої секреції, проте ці спроби були не спроможні розкрити сутність характеру. Зазнали краху і ті теорії, що розглядали характер як природжену психічну властивість.

Люди народжуються з різними особливостями функціонування головного мозку, що зумовлюється типом нервової системи, але ці фізіологічні відмінності людей є лише передумовою формування протягом життя різних морально-психологічних якостей і, зокрема, відмінностей характеру. Те, що в одній родині за схожих умов ви­ростають діти з різними рисами характеру, не може бути доказом природженості рис характеру.

Адже однакових умов виховання дітей не буває. Багатогранність спілкування, обставин, в які потрапляють діти, їхніх переживань створює надзвичайно різноманітні умови життя та виховання дітей. Саме це, відбиваючись у мозку дитини, зумовлює найрізноманітні­ші індивідуальні способи реагування, які поступово стають у кожної дитини своїми, властивими лише їй, звичними рисами характеру.

Саме те, що моральні норми життя і вимоги до дітей у процесі їх виховання (вказівки, санкції) здебільшого бувають типовими, найбільш зумовлює вияви типових рис характеру, спільних для ба­гатьох людей.