Отже, вміння - це готовність людини, що ґрунтується на знаннях і навичках, успішно виконувати певну діяльність.

Діяльність людини часто складається з цілої низки різних дій. То­му вміння її виконувати також складається з низки часткових умінь. Так, уміння водити автомашину включає такі складові, як уміння за­вести мотор, регулювати його роботу, керувати рухом, стежити за ближчим і віддаленим полем дороги, за роботою машини.

Уміння учня навчатися включає: уміння планувати свою навчаль­ну домашню роботу, братися в певні години за її виконання раціо­нальними способами, заучувати заданий текст, виконувати письмо­ві завдання, контролювати результат їх виконання. Комплекс час­ткових умінь, тісно пов'язаних між собою, становить усе те, що на­зивають умінням: водити машину, навчатися, грати на музичному інструменті, малювати тощо.

Уміння — проміжний етап опанування нового способу дії, відпо­відно до певних правил (знань). Уміння співвідноситься з тим рів­нем, який на початковому етапі виражається в формі опанованого знання (правила, теореми, визначення), яке зрозуміле учневі і може бути довільно відтворене. Під час використання цього знання воно набуває деяких операційних характеристик, має форму правильно виконуваних дій, що регулюються цим правилом. У разі виникнен­ня труднощів учень звертається до правила з метою контролю над діями або перевірки допущених помилок.

На етапі уміння опанований спосіб дії регулюється знанням. В процесі тренування, яке включає розв'язання нових завдань у но­вих умовах, досягається перетворення вміння на навичку. При цьо­му відбувається зміна регуляційно-орієнтувальної основи дії, а са­ма дія виконується правильно, без співвіднесення з правилом (знанням).

Процес виконання дії здійснюється в формі автоматизованої (неус-відомлюваної) психічної регуляції. А звернення до знання відбуваєть­ся лише у випадках утруднень у дії.

Типи дій, засновані на використанні різноманітних знань і вклю­ченні їх до тих або тих видів діяльності (читання, письмо, лічба то­що), мають специфічні особливості як на шляху від знання до умін­ня, так і на шляху від уміння до навички.

Загальними умовами, що сприяють найбільшій ефективності формування уміння, є: а) розуміння людиною узагальненого прави­ла; б) зворотний зв'язок у процесі розв'язання нових завдань.

Поняття про навички.Повторюючи ту або ту дію, людина вправ-ляється, виконуючи її. Внаслідок цього вдосконалюється виконан­ня нею цієї дії. Дія виконується дедалі швидше, легше, вільніше, ви­магає меншого напруження, зусиль і вольового контролю, кількість помилкових рухів зменшується.


 




Людина усвідомлює мету дії, шлях досягнення цієї мети, техніка її досягнення функціонує сама по собі, більш або менш автоматич­но, без участі свідомості.

Отже, вдосконалені шляхом багаторазового вправляння компо­ненти вмінь, що виявляються в автоматизованому виконанні дій, називаються навичками.

Наявність таких навичок значно полегшує людині виконання її свідомих завдань. За свідомістю залишається можливість починати, регулювати й закінчувати дію — сам же рух відбувається без будь-якого подальшого втручання волі, будучи реальним повторенням то­го, що вже робилося тисячі разів (І.М. Сеченов).

Людина може усвідомлювати й автоматизовані компонентні леї. тобто рухи, з яких складається певна діяльність. У разі потреби во­на може спрямовувати свою увагу на саму техніку написання лггєр з метою, наприклад, вивести їх каліграфічно, красиво.

Можуть усвідомлюватися рухи артикуляційних органів Ігід час вимовляння звуків мови, звичні рухи пальців при грі на музично­му інструменті з метою її проконтролювати або змінити характер гри. Рухи усвідомлюються в разі труднощів, перешкод у процесі їх виконання.

Процес формування вмінь і навичок. Уміння і навички формують­ся в людини у процесі її навчання. У цьому процесі виокремлюють три головні його фази.

Перша фаза — усвідомлення завдання та способів його авктиятя. Так, досвідчений майстер з'ясовує і показує новачкові, як викону­вати ті або ті виробничі операції, а останній ознайомлюється з нк-ми. Навчаючи учнів писати, їх теж ознайомлюють з тим, як треба виводити кожну літеру. Потім ті, хто навчається, намагаються за­стосувати ці пояснення на практиці, тобто виконувати вщповднгі дії.

На підставі пояснень, зорового сприймання, демонстрування дії утворюється перше, ще загальне, схематичне зорове уявлення про просторові і часові особливості дії — про напрямок та амтпгітущу ру­хів, швидкість, погодження та послідовність їх. Вправляння супро­воджується значним вольовим зусиллям і почуттям впевненості, ві­ри в свої сили або сумнівом, нерішучістю, боязкістю.

Ці переживання позначаються на ефективності вправляння, сприяючи йому або затримуючи його.

У процесі подальших вправ, тобто багаторазового повторення певних дій з метою їх закріплення та вдосконалення, поступово пос­лідовність рухів стає більш злагодженою, дії чіткішими та більш по­годженими.

Друга фаза — вправність стає досконалістю, майстерністю.

її фізіологічним підґрунтям є зміцнення в корі великих півкуль головного мозку тимчасових нервових зв'язків, їх спеціалізація, да-


роблений певної їх системи, тобто утворення відповідного динаміч­ного стереотипу.

Внаслідок тренування дії прискорюються і полегшуються. Усува­ються зайві рухи і зменшується напруження під час їх виконання. Це означає, що іррадіація збудження, яка мала місце на початку і зумов­лювала велику кількість зайвих рухів, змінюється його концентраці­єю. Зайві рухи, які не мають ділового підкріплення, поступово галь­муються як такі, що не відповідають певній ситуації. Рухи, що відпо­відають ситуації, стають економнішими, чіткішими, точнішими.

У процесі вдосконалення виконання дії змінюється співвідно­шення аналізаторів, що беруть участь у цьому процесі.

Ця зміна виявляється, зокрема, в тому, що зменшується роль зо­рових і збільшується роль рухових відчуттів у регуляції дії. Це мож­на спостерігати під час формування виробничих, спортивних умінь і навичок, умінь грати на музичному інструменті і багатьох інших.

Вирішальне значення у формуванні вмінь і навичок має регулю­вання рухів на підставі самоконтролю. Самоконтроль сприяє вироб­ленню тонких зорових, слухових і рухових диференційованих дій, а це веде до точності дій.

Під час зростання вправності зоровий контроль за ходом дії, що має провідне значення на початку вправляння, поступово зменшу­ється, поступаючись руховому контролю, тобто контролю дії тими самими органами, якими вона здійснюється.

Залежно від того, як рухи автоматизуються, змінюється роль зо­рового сприймання під час виконання дії. Спершу зорове сприйман­ня і дія збігаються, наприклад сприймання літери поєднується з її вимовою. Таке поєднання неминуче й потрібне, але воно дуже впо­вільнює виконання завдання. Внаслідок вправляння сприймання починає дедалі більше випереджати дію.

Так, при швидкому, виразному читанні вимова прочитаного ви­переджає сприймання не лише окремих складів, а й цілих слів, що стоять за тим словом, яке вимовляється. Сприймані наступні еле­менти тексту підготовляють подальші рухи й таким чином забезпе­чують швидкий темп і вищу ефективність виконання дії.

Кожна дія складається з більшої або меншої кількості рухів. Умі­ле її виконання потребує поєднання цих рухів в єдиний цілісний акт, а цих актів - у ще складнішу дію.

Наприклад, пілот, літаючи по замкнутому колу, за 5—6 хвилин повинен виконати 200 окремих рухів. Успішно впоратися з цим зав­данням можна, лише поєднавши їх у складніші цілісні дії.

Фізіологічним підґрунтям поєднання рухів в єдину цілісну дію е утворення «асоціації асоціацій», тобто ланцюга тимчасових нервових зв'язків, певної їх системи. Закріплюючись, останні стають стереотип­ними. Ця стереотипія і є підґрунтям автоматизованого виконання дії.


Тому вольове зусилля набагато зменшується, довільне зосеред­ження уваги на рухах переходить у стан післядовільної уваги, рухи стають впевненішими і точнішими, полегшується свідомий контроль за всім ходом виконуваної дії.

Третя фаза вправності — дії стають завченими, що дає можливість удосконалювати їх, досягати певного рівня майстерності.Такий рівень розвитку навички є характерним для майстрів високого класу, вір­туозів опанування рухів і дій.

Умови формування вмінь і навичок.Як уже зазначалося, форму­вання вмінь і навичок починається звичайно із словесних пояснень і засвоєння правил дії. Оцінка виконаних дій, усвідомлення їх ре­зультатів так само здебільшого здійснюються за допомогою слова. Слово, включаючись у процес формування вмінь і навичок, сприяє виробленню чіткої послідовності, темпу і ритму рухів, їх системи.

Проте, якою б звичною, автоматизованою не була дія, свідоме її контролювання ніколи не припиняється. Ми відразу усвідомлюємо відхилення від потрібного правила або способу виконання дії. Ми помічаємо, наприклад, неправильний рух руки при письмі, непра­вильну вимову слова, помилку у виробничій операції, в рухах при керуванні автомашиною тощо і вносимо корективи в наші дії.

Отже, хоча дія здійснюється тут автоматично, вона все-таки є свідомо контрольованою дією.

Головні умови успішного формування вмінь і навичок — усвідом­лення мети завдання і розуміння його змісту та способів виконання. Цього досягають через пояснення завдання, демонстрування кращих зразків виконуваного завдання та саме виконання дії.

Успіх формування вмінь і навичок найбільше залежить від свідо­мого ставлення, готовності особистості до опанування вмінь і нави­чок, зацікавленості в кращому виконанні дій, пов'язаних із виконан­ням завдання.

У ході формування вмінь і навичок важливо враховувати індиві­дуальні особливості: тип нервової системи, попередній досвід, тео­ретичні знання, нахили та здібності.

Не менш важливу роль в опановуванні вмінь і навичок віді­грають умови навчання, правильна організація процесу вправлян­ня: послідовність засвоєння дій, поступовий перехід від прості­шого до складного завдання, від повільного до швидкого темпу їх виконання.

При вправлянні потрібно враховувати і те, що тривале, без пе­рерв, вправляння, як і тривалі перерви в ньому (наприклад, заняття з музики, спортивні тренування, трудові операції проводяться один раз на тиждень) не сприяють успішному формуванню вмінь і нави­чок. Тривалі інтервали між вправами ведуть до згасання утворених умінь і навичок.


Різновиди вмінь і навичок.Уміння і навички — складові будь-якої діяльності людини, їх поділяють на різновиди залежно від змісту ці­єї діяльності та тих потреб людини, які вона має задовольняти. Від­повідно до цього розрізняють вміння і навички самообслуговуван­ня, виробничі, мовленнєві, розумові, мистецькі, спортивні тощо.

Найбільшу групу становлять виробничі вміння і навички люди­ни, які диференціюються за окремими різновидами виробничої праці.

Дослідження формування виробничих умінь показують, що їх можна поділити на такі три групи:

1) конструктивні вміння, пов'язані з уявленнями про продукти
праці, з конструюванням їх за малюнками, моделями, описами та з
виявом цих уявлень у словах, моделях, проектах, робочих рухах;

2) організаційно-технологічні вміння, пов'язані з добором пот­
рібних знарядь праці та матеріалів, з визначенням способів їх оброб­
ки, з плануванням і контролем самої праці;

3) операційні вміння, пов'язані із застосуванням знарядь праці та
матеріалів для виготовлення певного продукту праці, з виконанням
потрібних для цього виробничих операцій.

Особливу групу складають мовленнєві вміння та навички, які є складовими мовлення людини, спрямованими на задоволення її потреби в спілкуванні з іншими людьми, в обміні думками. Вони включають навички як усного, так і письмового мовлення.

Розумові вміння та навички виявляються у виконанні різних ви­дів розумової діяльності (наприклад, запам'ятовуванні певного ма­теріалу, розв'язанні арифметичних та інших задач, виконанні ро­зумових операцій, дослідних завдань, теоретичній роботі в тій або тій галузі і т.д.). Широке коло різноманітних умінь і навичок об'єд­нується також під назвою мистецьких, спортивних та інших їх різ­новидів.

Окремі різновиди умінь і навичок тісно взаємопов'язані. Так, ро­зумові вміння завжди тісно пов'язані з умінням володіти усним та письмовим мовленням.

Складні виробничі вміння завжди включають розумові компо­ненти. З другого боку, вміння проводити, наприклад, дослідну ек­спериментальну роботу в тій або тій галузі спирається на навички практичного оперування потрібними для неї вимірювальними при­ладами та іншими знаряддями одержання інформації.

Уміння та навички відіграють дуже важливу роль у діяльності лю­дини. Вони дають їй змогу успішно досягати поставлених перед со­бою завдань. Наявність у людини великої кількості вмінь і навичок є підґрунтям володіння нею своїми силами, що дозволяє їй зберіга­ти ці сили, доцільно їх використовувати, збільшувати продуктивність діяльності, запобігати втомі.


Вироблення динамічних стереотипів у корі головного мозку прискорює надбані реакції, звільняє кору для нових індивідуальних пристосувань і створює можливість для розвитку в корі паралель­них процесів.

Внаслідок автоматичності в корі великих півкуль головного моз­ку утворюються умови, за яких одночасно з автоматичним актом мо­же здійснюватися ще й інша аналітико-синтетична діяльність.

Автоматизація набутих реакцій заощаджує роботу кори головно­го мозку як цілого й дає змогу переміщувати фокус її активності на актуальні процеси.

Усі вміння та навички, наявні в людини, — це її позитивне над­бання. Тому вправних людей так цінують. Чим краще людина опа­новує вміння та навички в якійсь галузі діяльності, тим більшим майстром своєї справи вона є.

Особливо велике значення мають уміння та навички в творчій ді­яльності людини. Наявність умінь і навичок є необхідною умовою свідомої творчої діяльності людини. Вони є частиною творчої діяль­ності, використовуються під час її виконання і таким чином вдос­коналюються.

Уміння та навички сприяють розгортанню творчої діяльності лю­дини і, отже, стають одним із найважливіших чинників її загально­го розумового розвитку. Якби людина не мала можливості набувати навички, вона не могла б просунутися на жодний щабель розвитку, на її шляху невпинно виникали б незліченні труднощі.