Будова психомоторики

Психомоторика — жива система. До її складу входять такі віднос­но самостійні, але спеціалізовані складові:

1) ідеомоторика;

2) сенсомоторні процеси;

3) довільні моторні процеси — дії.

Ідеомоторні процеси виникають при уявленні бажаних рухів і дій або лише при наявності однієї думки про них. Ідеомоторний озна­чає те, що образ, почуття або думка передаються назовні засобами моторики. Хоча процеси ідеомоторики не завжди помітні і виявля­ються тільки спеціальними приладами, все-таки їх роль у житті і ді­яльності важко переоцінити.

Чому? Вони здійснюють важливі функції психомоторики — готу­ють і налагоджують майбутній рух, забезпечують здійснення і регу­люють процес його виконання.

Сенсомоторні процеси забезпечують: ту або ту швидкість, точ­ність і доцільність реагування (воно — реагування — не є дією, або не розв'язує задачу, а тільки змінює ситуацію) на впливи, що над­ходять до людини ззовні і вимагають відповідного захисту себе від небезпеки; регулювання сили зовнішніх впливів у технічних систе­мах або для збереження власного життя.


Довільні моторні процеси психомоторики характеризують люди­ну, визначаючи її вміння діяти, естетичність і майстерність її рухів, а також здатність до психомоторної творчості.