Вимоги до методів психології

Психологія як наука має свої предмет і методи вивчення законо­мірностей, механізмів і психічних фактів. Знання методів і вміння за їх допомогою вивчати особливості психічного розвитку людини — шлях до пізнання психологічних особливостей особистості і засто­сування цих знань у практичній діяльності.

Системний підхід — це спосіб теоретичного та практичного дослід­ження в психології, який передбачає, що кожний її процес, явище або стан людини — предмет вивчення — розглядається як система.

При цьому умови розгляду кожного предмета дослідження відпо­відають вимогам діалектики і конкретизуються положенням про вза­ємовідносини і взаємозалежність усіх психічних явищ. Усі психічні явища співвідносяться між собою.

Але врахувати і осмислити всі відношення у цілісній системі пси­хіки і її зв'язки з довкіллям практично неможливо. Тому системний підхід передбачає обмеження при дослідженні психічних явищ дея­кими з усіх можливих відношень, що мають суттєве значення для досягнення мети дослідження.

Так, системний підхід до поняття «дія» і її виникнення як яви­ща — операційного аспекту діяльності — це фіксоване відношення функцій, які вона виконує, їх три: виконання, орієнтування та кон­троль.

Разом з тим кожна функція повинна мати властивості — менші елементи цілісності. Візьмемо, наприклад, орієнтувальні властивос­ті дії. Вони здійснюють:

1) семантичний аналіз тексту завдання або задачі для ідентифіка­
ції предметів — відомого і невідомого, які складають умову дії;

2) встановлення відношення між відомим і невідомим, що міс­
тяться в задачі; /

3) усвідомлення структури задачі;

4) пошук аналогів розв'язання задачі або виконання завдання;

5) перебудування створеної структури задачі тощо.

Отже, системний підхід дає можливість відшукувати невідомі еле­менти в системі, розкривати нові властивості цілісних систем, яки­ми є психічні явища.


 




Вимоги до методів дослідження.Психологія висуває до методів дослідження психічних явищ такі вимоги:

— психічні явища треба вивчати в їх розвитку, взаємозв'язку та
взаємозалежності ;

— обраний метод психологічного дослідження має відповідати
предметові дослідження, розкривати істотні, а не випадкові, не дру­
горядні особливості предмета дослідження — психічного процесу,
стану або властивості.

Головним принципом психологічного дослідження є його об'єк­тивність.

До методів, які забезпечують об'єктивність розкриття природи досліджуваного психічного явища, відносять: самоспостереження, спостереження, експериментальне дослідження, аналіз продуктів діяль­ності (навчальної, трудової, спортивної), бесіда, інтерв'ю та інші.