Психомоторика — орган пізнання

Вислів «виміряти не означає пізнати» справедливий скрізь -тільки не в психомоторній активності. Виміряний рух створює ці­лісний образ - вузлик на пам'ять. Це зліпок, модель рухів, їхній суб'єктивний еталон.

Як це відбувається? Діючи, людина вимірює. Вимірюючи - діє. Тут вимірювальний прилад - мисляче тіло людини. А орган відчут­тів - найдосконаліша обчислювальна машина, яка працює на при­йом, переробкута інтеграцію відображеного.Живим рухом людина ви­мірює і проявляє здатність сприймати і перетворювати світ. Тобто «вихід» для всіх ЕОМ один — живий рух.

Вимірюючи, ми діємо на кожному кроці. Ми йдемо життям, обе­режно обмацуємо перед собою незримий тонкий лід, щоб не прова­литися. Усі наші органи чуттів служать розв'язанню цієї задачі, усі наші сили, усі наші дії підпорядковані виконанню вимірювання і прогнозування майбутніх дій, вчинків.

Що це означає? На відміну від технічних вимірювальних ета­лонів, людина створює почуттєві мірки майбутніх предметів: сен-


сорні, перцептивні, мнемічні тощо, а метрика цих еталонів одна­кова. Досить людині подати в образі, почутті, смислі міру і чис­ло дії, і тоді вона може з високою точністю, виконуючи рухи, ви­мірювати їх.

Отже, пізнання неможливе без вимірювання. Дитина, діючи, зайнята тонкою роботою: схоплює на льоту відбитки дії і зовніш­нього середовища в його чуттєвому змісті, щоб безпомилково роз­рахувати точність і спритність рухів і дій, бо помилка загрожує ґулею на лобі, розбитим носом, подряпаними колінами - всіляки­ми прикрощами — болем.

Органи відчуттів - швидкодіючі в межах тисячних часток се­кунди, надточно регулюють рухи - в міліметрах простору, міліг­рамах сили.

Розглянемо один приклад. Людина на льоду посковзнулася, її ті­ло почало падати. Миттєвість величезного напруження з нібито ха­отичних рухів, щось невловиме, якась сила організувала їх - тіло знайшло опору, і людина не впала. Те саме відбувається, коли лю­дина спіткнеться або оступиться. Або помилиться в дозуванні рухів. Рухи при цьому збиваються зі своєї траєкторії. Глядач вважає: все... Але вона якимось дивним способом викручується із скрутного ста­новища і доводить справу до успішного завершення.

Що допомогло? Що дало змогу подолати перешкоди і досягти наміченого?

Сенсорний контроль рухів, їх всеосяжна інформація.

Механізм контролю рухів - величезна сенсорна система тіла з 10 мільярдів каналів, які його з'єднують з фізичним довкіллям. Кожен з цих десяти мільярдів каналів настроєний на прийом певних сиг­налів. Вони фіксують усю інформацію, виявляють неточності. Тут же миттєво виконуються всі розрахунки, і рухом тіла в ту саму мит­тєвість прокладається новий відредагований маршрут: людина не впала, спортсмен добився успішного результату.