Регуляція рухів предметом

Розглянемо особливості цієї регуляції рухів на прикладах.

Уявіть собі, ви — новачок — стаєте в футбольні ворота, по яких починають бити м'ячем. А якщо ви там стояли, то уявіть свої дії. Як ви діяли в ситуації, коли треба впіймати м'яч.

Щоб ваші дії були успішними, у вашому розпорядженні — від мо­менту удару до зупинки м'яча - повинно бути не менше 0,35 с (без переміщення в просторі воріт). Досвідченому любителю треба буде для цього 0,25 с, а майстру — 0,15 с.

Ознайомившись з такими показниками часу, які потрібні для ус­пішних дій, фізіолог скаже: це неможливо! Оскільки розрізняльна здатність мозку людини — 10 операцій за секунду, тобто по 0,1 с на одну розумову операцію!

Адже воротар повинен у цей короткий проміжок часу здійснити значно більше операцій. Ось вони: а) побачити м'яч; б) прийняти вихідну позу; в) простягти руки в напрямку м'яча; г) розрахувати приблизну силу удару, щоб бути в змозі її погасити і, нарешті; д) схопити м'яч руками.

У найбільш грубому наближенні — 5 складних операцій, що ви­магають дуже тонких і точних розрахунків часу, вимірювання прос­тору, випередження думкою польоту м'яча, стеження за його змін­ною траєкторією тощо.

Мозку треба витратити в крайньому разі 0,5 с, аби відреагувати. А воротар бере м'ячі... Притому, так трапляється, що й «мертві»


м'ячі — в упор, страшної сили. І — всупереч своїй фізіології — йде з поля «сухим»...

Ще один приклад регуляції рухів предметом. Але вже не через динамічну ситуацію, де щомиті вона змінюється і вимагає перебудо­ви рухів, а через статичну. Тобто треба провести не лише попередні розрахунки, щоб побудувати точні рухи, а й, спираючись на образ, точно діяти, розв'язувати задачу.

Це приклад гри в більярд. З точки зору фізіології майстер гри в більярд не може, як би не старався, попасти кулею в лузу. За цю за­яву майстер гри підніме фізіолога на сміх.

Навряд чи і ви в це повірите, тому що кожен із вас якщо й не пробував сам, то, принаймні, бачив, як більярдисти попадають, до того ж не один раз, і не випадково, а багато разів підряд.

А проте докази фізіолога досить обгрунтовані. Фізіолог має рацію.

Судіть самі, чи можна це справді зробити. Задача, яка стоїть пе­ред більярдистом, проста: наприклад, треба забити в лузу кулю, роз­ташовану від неї на відстані в 1 метр. Як відомо, розмір лузи пере­більшує діаметр кулі на 1 міліметр. Нескладний розрахунок показує, що помилка точності рухів руки при ударі не повинна перевищува­ти / кутову секунду.

Одну кутову секунду! У той же час розрізняльна здатність ока на порядок нижча — воно може розрізняти предмети, розмір яких не менше / кутової хвилини. Ось вам і диво! У випадку гри в більярд виходить, що око за своїми можливостями розрахунків і оцінки май­бутніх рухів — справді безпорадне.

А якщо врахувати втрати точності рухів руки від незручного по­ложення тулуба, в замаху при ударі, помилка в оцінці напрямку і ве­личини сили, що прикладається до кулі, руху кия тощо - то завдан­ня видається людині нерозв'язним.

А куля — у лузі. І друга. І третя...

Хто ж у цих ситуаціях дійові особи і виконавці? Предмет, який розташований поза нами: м'яч, куля. Траєкторії пересування в прос­торі (напрямок, швидкість, сила) предмета. А гра в більярд і будь-яка гра здійснюється за межею сучасного, минуле лише умова, а не регулятор дій.

Вони разом, у цілісності - образ ситуації.

Образ ситуації — це і мотив, імпульс, який спонукає до дії. До того умови ситуації варіативні, тому дуже важко або майже немож­ливо практично підготувати заздалегідь схеми рухів і дій на всі ви­падки.

Отже, за допомогою навички важко розв'язати продуктивно тако­го типу задачі. Бо навичка дія, в якій рухи виконуються автоматич­но, завжди з фіксованими формами і способом повторення, набути­ми при розв'язані попередніх задач. Навичка - минулий досвід.


У непередбачених умовах психомоторної дії ситуація за посеред­ництвом образу майбутніх рухів організує і регулює рухи відповідно до мети.

Образ рухів у дії, як і всі інші образи, підпорядковується всім за­конам, притаманним образу: предметності- результатом співвідне­сення сприйняття з властивостями оригіналу, цілісності, структур­ності, усвідомленості, константності і метричності —продукту вимірю­вальної функції м'язів як органа пізнання.

Завдяки вимірювальній функції м'язів організується пошукова активність, регуляція і оцінка рухів у той час, коли відбувається дія.