Створення уявлення про структуру праці

Арістотель, мабуть, був першим з мислителів, хто намітив основ­ні контури структури праці. Він виділив чотири причини: а) матері­альну, б) формальну, в) діючу і г) цільову.

Діалектичне перетворення будь-якої речі з можливості на дій­сність становить структуру праці людини. Щоб пояснити цю струк­туру, Арістотель використовує як приклад роботу скульптора.

У діяльності скульптора є 1) матеріал - мармур; 2) форма - уя­ва - образ (Бога або людини); 3) сам скульптор виступає в ролі джерела активності або діючої причини; 4) створення скульптури — мета праці.

Щоб виникла необхідна річ, предмет, явище, людині потрібні: а) матеріал, сировина, тобто матерія взагалі; б) форми, за допомо­гою яких оформляється матерія; в) причина, агент, що приводить до руху матерію і форму; г) ентелехія — цілеспрямованість і обумовле­ність цілого, що й утворює діяльність людини.

Через багато віків І.М. Сеченов на прикладі вивчення ремісни­чого або художнього ручного виробництва вивів структуру цих ді­яльностей. Для них потрібно, щоб:

1) рука мала рухливість у всіх суглобах;

2) вона слухалась у всіх рухах ока, тому що всі рухи рук заучують­
ся під контролем ока;

3) людина вміла наслідувати формі руху, яку їй показують;


4) уміла відрізняти правильний результат правильного руху від
поганого результату неправильного руху;

5) якомога більше вправлялась під контролем для досягнення
нормального результату.

У Арістотеля і у І.М. Сеченова визначені всі моменти діяльності: а) суб'єкт праці — скульптор, людина ручного виробництва;

6) мета діяльності — форма, образ, форма руху, яким він повинен
уміти точно наслідувати і втілювати в матеріальні конструкції;

в) предмет діяльності — мармур, ремісниче або художнє вироб­
ництво предмета;

г) засіб діяльності - агент, який приводить до руху матерію і
форму, - тренована рука людини, що контролюється оком, здатна
відрізняти правильний рух від неправильного, та вправлятися під
контролем нормального результату:

д) продукт діяльності — скульптура Бога або людини, правильний
результат.

Гегель свого часу розробив свою структуру діяльності. Вона міс­тить у собі і такі елементи: мета, засіб і результат.

Однобокість ЇЇ полягає в тому, що в ній відсутній суб'єкт. У Ге­геля суб'єкт діяльності зведено до свідомості і самосвідомості.Став­лення до людини, до світу не враховує основні положення пред­метно-практичної діяльності. У дійсності ж суб'єкт реально існую­чий, мислячий, свідомий, перетворює себе і навколишній світ - це діяч, творець.

Психологія визначила декілька структур діяльності:

1) «діяльність — дія — операція»,

2) «мотив — мета — умова».

У першій і в другій концепції суб'єкт діяльності відсутній. Хоча вже давно відомо: людина стає особистістю в діяльності і формуєть­ся завдяки своїй діяльності.

Отже, у цих концепціях суб'єкт діяльності тільки мається на ува­зі, передбачається, він десь на другому плані в науковій картині ак­тивності.

Ми ж скористаємося теорією праці, яка має велику пояснюваль­ну силу. Чому? Тому що вона охоплює все розмаїття видів людської діяльності, фіксує в них суттєві сторони структури і визначає її ар­хітектуру - всю цілісність. Різні діяльності породжені працею люди­ни і мають з нею генетичні та функціональні зв'язки.

Отже, головними компонентами праці і відповідно діяльності є:

а) людина як суб'єкт праці і учіння;

б) доцільна діяльність або сама праця - її процес;

в) предмет праці;

г) засоби - здібності людини, сполучені з машинами і техноло­
гіями праці;


д) продукти праці — ступінь розвитку психіки, свідомості і ви­роби, створені в матеріальному і духовному виробництві — ноо­сфері.