Засоби розвитку механізму творчості

Засоби і цілі.Система засобів розвитку включає в себе все те, що своєю силою викликає в людині рух механізму творчості, перехід від одного стану до іншого, а перетворення його на інший, виник­нення нових властивостей тощо — і забезпечує безперервний роз­виток людини.

Система засобів праці — це сукупність:

1) людських можливостей — здібностей і механізмів психіки;

2) духовних продуктів діяльності людства — ноосфери, на яких
загострюються і вдосконалюються можливості продуктивної діяль­
ності людини;

3) методик викладання, вправляння і змагання узгоджених з ві­
ковими можливостями людини; їх оснащення інструментами, меха-


нізмами, машинами, якими людина оволодіває, щоб доцільно ко­ристуватися ними в навчанні, а потім і в праці.

Засоби обираються відповідно до мети. Усі вади засобу або нев­раховані його властивості переносяться і на продукт дії, надаючи йо­му непередбаченого змісту і якостей: недосконалий засіб псує мате­ріал, а мету робить недосяжною.

До засобів праці належать і духовні продукти. Це — засоби-дум-ки,укладені в слова, поняття або теорії, що відкривають можливість усвідомлювати зв'язки між предметами і явищами дійсності - з од­ного боку, а з другого - стати інструментами діяльності. Думка, об­раз, почуття, пережиті людиною, стають дійовими засобами тому, що перетворюються на енергію, здатну виконувати роботу.

Третю групу засобів розвитку механізму творчості становлять ме­тодики викладання, вправляння і змагання, які стають дійовою умо­вою реалізації мети. Зміст методик передбачає, за допомогою яких засобів, факторів і способів дій людина досягає бажаного розвитку механізму творчості і виробляє ті або ті предмети.

Методика викладання— спосіб пізнання, самооцінки і перетво­рення невідомого в задачі на відоме — знання, предмет, процес, яви­ще тощо. Це здійснюється шляхом демонстрації розв'язання супе­речностей у типових задачах, формулюванні завдань для розвитку здібностей із задатків, оскільки всі майбутні перетворення навчаль­ного матеріалу і здібностей містяться в прихованій формі в меті на­вчання, що, як ми вже зазначали, визначає характер і спосіб дій, ор­ганізує волю людини.

Методика навчанняспоріднена з пізнанням через дослідження невідомого. Але навчальне дослідження відбувається в штучних умовах і на матеріалі, опрацьованому відповідно до педагогічних

принципів.

Методики визначають шлях через тернії невідомого до бажаної мети. Тут буде доречно згадати Ф. Бекона, який порівняв метод зі світильником, а дії людини — з мандрівником. Коли метод навчан­ня освітлює шлях людині, то навіть кульгавий випередить того, хто біжить бездоріжжям.

Навчальна проблема.Навчальна проблема - складне теоретичне або практичне завдання, для розв'язання якого недостатньо знань, застосовуваних раніше; в ньому бракує методу, правила, формули — нових засобів порівняно з тими, які застосовувалися раніше для здо­буття нині відомого. Треба спочатку створити метод розв'язання за­дачі, а потім скористатися ним для досягнення мети.

Проблема конкретизується рядом задач, їх системою, що перед­бачають різноманітні розумові або психомоторні дії:

1) вивчення;

2) дослідження;


3) вирішення, які лише і гарантують вихід людини за межі ві­домого.

Знову до більш складного невідомого!

Навчальна задачавказує, що є відоме і невідоме, а ви маєте знай­ти шлях, яким треба пройти, аби перетворити невідоме на відоме.

Засіб реалізує мету. Засіб - втілена єдність відображення предме­та і предмета дії, на який спрямована активність людини. Тому за­сіб втілюється в предмет дій - його мету - кінцевий продукт.

Усі невраховані властивості засобу (позитивні, а ще гірше - не­гативні) переносяться і на продукт дій, надаючи йому непередбаче­них доповнень змісту і якостей. У реалізованій меті - предметі - є дещо більше, ніж у тому, що передбачалося: а цей додаток і є робо­тою засобів.