Дії уміння і саморозвиток людини

Поняття про уміння.Наші дослідження праці довели, що і ді­ти і деякі дорослі інтуїтивно в своїй роботі одночасно користу­ються трьома основними видами діяльності — грою, учінням і працею.

Активність людини народжується злиттям: а) дії-гри; б) дії-учін-ня; в) дії-праці. Створюючи цілісність, вони започатковують твор­чий процес, а людина оволодіває способами діяльності. При цьому вона здатна наймонотонніший процес перетворювати на цікаву для себе гру, глибоко пізнавати невідоме і виробляти продукти праці з особливими естетичними властивостями.


Граючи з матеріалом або сировиною, людина пізнає їх властивос­ті, а виробляючи предмет, матеріалізує в ньому свої здібності. І в цей момент істини ми відкриваємо велич цієї людини — творця!

Учіння може бути і стихійним процесом — досвідом практики. Воно — продукт дій, які не були визначені свідомою метою, як у шкільному або інститутському навчанні. Людина діє і в цій дії са­мостійно виявляє своє мислення — вчиться мислити, почувати — вчиться розвивати їхню потужність, а передбачаючи кінцевий стан продукту дій, розвиває уяву, психомоторику і нарощує цими сами­ми діями свою енергію.

При організації способів гармонізації діяльності людини треба враховувати наявність декількох самостійних, генетичне пов'язаних між собою, рівнів учіння і їх продуктів — здібностей.

Сенсорна наученістьлюдини дає змогу їй розрізняти в широкому діапазоні властивості предметів і явищ, впізнавати знайомі власти­вості там, де вони дійсно існують тощо. Тобто мати високий рівень загальної чутливості.

Сенсомоторна наученість— здатність регулювати психомоторні дії і рухи, спритно і безпомилково користуватися образами сприйнятої ситуації або доцільно діяти, керуючись уявленнями.

Психомоторна наученістьдає змогу об'єднувати рухи тіла і думок, почуттів і уяви в цілісні образи — регулятори доцільних дій, а також тонко і точно диференціювати, генералізувати і систематизувати ін­формацію і енергію для розв'язання задач. І все це відбувається без­посередньо в процесі психомоторної дії — від початку до її завер­шення.

Розумова наученістьдає можливість подумки діяти з предметом, не торкаючись його руками.

Користуючись розумовими здібностями, людина може успішно знаходити в образі дії суттєві властивості і зв'язки між ними, виявля­ти оптимальні варіанти розв'язання задачі, передбачає можливі помил­ки до того, як вони стануть дійсними. Розумові здібності людини ви­являються в точності створення найближчої і віддаленої в часі мети дій і діяльності і образу бажаного майбутнього, себе самої в майбутньому.

Розумові здібності діють також поза межами сфери дії.