Наслідування

Наслідування — процес і продукт дій.Наслідування — універ­сальний спосіб засвоєння чужого досвіду, здатність мимовільно відтворювати рухи і дії, поведінку, манери діяльності. Але цим не може обмежитися наслідування. Більше того, наслідуючи навіть неусвідомлено, людина може відтворювати пережиті напливи по­чуттів, хід думок, збуджувати нові образи силою своєї уяви. Тоб­то відтворювати те, що переживали і відобразили у своїх творах та­ланти — і генії.

Наслідування — привілей дитячий. Особливого розвитку воно на­буває в період грації. Це не означає, що дорослі не користуються наслідуванням, але воно в них стає більш усвідомленим, тобто регу­люється мірками розуму.

У наслідуванні дітей зароджуються творчі потенції і паростки особистої культури. Саме культура оточуючого середовища є тим не­оціненним матеріалом, що живить і виховує талант. От і уявіть со­бі, яку велетенську роботу виконує маленька людина, підкоряючись неусвідомленому потягу, спонуці до наслідування; як продукти нас­лідування збуджують внутрішню роботу душі і як усім цим керує не свідомість і воля, а безпосереднє почуттєве відображення: образи, думки, почуття. До того — чужі спочатку і перетворені згодом сила­ми душі на власні здобутки.

У цілому наслідування — асимілятивний процес.

Чому наслідування асимілятивне? Воно працює не на критері­ях істини, добра і краси, до яких у дитини ще довгий шлях, не на симпатії — співчуванні, інтересі, зацікавленості, а на примушуван-


ні діяти так, а не інакше, — а стандартно. Тому і уподібнення себе іншому відбувається не у всьому тому, що викликає позитивні по­чуття.

Симпатія до дії створює образ дії або схему поведінки і забезпе­чує їх великою кількістю енергії. А ви вже знаєте, що від образу або думки один крок до дії, втілення їх у реальні способи самовизначен­ня людини. Бо пристрасне бажання - проект дії, який без опору і навмисних зусиль реалізується в дійсність.

Біда, що діти неспроможні оцінювати якість (моральну і естетич­ну) взірців, яким наслідують асимілятивно, неусвідомлено.

Наслідуванням дітей треба вміло керувати, слід спрямовувати уподібнення кращим взірцям дій, поведінки, діяльності — особливо взірцям, створеним талантами і геніями людства і наповненими гли­бокими думками, потужними почуттями і силою уяви.

Здатність до оцінки того, що наслідують — бажаного, у дітей створюється, коли критичність мислення (після 13 років) вийде вперед інших механізмів таланту. Тоді почнеться оцінка взірця за критеріями істини, добра і краси того, що подобається, що справ­ляє приємне враження, бо відповідає справжньому естетичному почуттю, а не є даниною моді або спотвореному смаку масової культури.