Психологічний експеримент Поняття про експеримент

Здійснення експериментів у психології було започатковане ще в XVIII столітті. Як науковий напрям психології експериментальна психологія сформувалася в другій половині XIX століття. Вона грун­тувалася на теоретичних засадах емпіричної психології та фактичних даних досліджень психофізіології органів чуття.

Представники експериментальної психології здебільшого вдава­лися до емпіризму з його необізнаністю в питаннях філософії. З роз­витком психології відпала потреба виокремлювати експерименталь­ну психологію як самостійний напрям психологічної науки, оскіль­ки експериментальний метод став загальновизнаним методом пси­хологічного дослідження.

Психологічний експеримент — це спосіб почуттєво-предметної діяльності в науці, метод пізнання психічної реальності. Вивчення явищ психіки, свідомості і діяльності людини здійснюється в спеці­ально створених і контрольованих дослідником умовах. Психологіч­ний експеримент і є активним прийомом емпіричного пізнання.

Експеримент є одним із провідних методів у психології. Особливість його полягає в тому, що дослідник сам створює умови, за яких явище, яке привертає до себе увагу дослідника, виникає неодмінно й законо­мірно. Моделюючи певні умови, дослідник має можливість чітко ви­значати ті чинники, які діяли в момент виникнення та розвитку явища, з'ясувати причини, що його зумовили. Експеримент дає також можли­вість повторити дослід, якщо в цьому є потреба, задля нагромадження додаткових відомостей, обгрунтування отриманих результатів.

Розроблення і впровадження психологічного експерименту спри­яли утвердженню психології як самостійної науки.

Існує три види психологічного експерименту — лабораторний, природний та експериментально-генетичний.