Поняття технології

Майстерність — сукупність засобів, необхідних для виконання дії, яку розвиває людина; уміння використати прийоми і засоби управ­ління своїми вчинками і діями в процесі діяльності, один із найбільш важливих елементів продуктивних сил, наприклад хисту спортсмена.

Мистецькість — це система засобів діяльності, вимог, правил і прийомів виконання дії, що гарантують сприятливі умови розвитку і вдосконалення рухів, а також власну безпеку і безпеку оточення.

Мистецькість слід розглядати як процес. У ньому має місце змі­на, становлення і — за найсприятливіших умов — розвиток. В ідеа­лі - на вершині досконалості технології навчання - закономірним явищем є творчість, коли всі фізичні і духовні здатності людини ак­тивні і породжують гармонійні предмети і явища.

У процесі навчання і вдосконалення дій (пізнавальних, мораль­них, естетичних, трудових тощо) Мистецькість як процес має ряд особливостей.

По-перше, мистецькість, як сукупність оптимальних прийомів впливу на предмет, спрямовується людиною на подолання опору предмета, а свій вплив вона при цьому прагне зробити проективним.

По-друге, мистецькість — це ставлення до себе самого: механіч­ний бік дії — те зовнішнє, що чинить опір, непідвладне (на початку навчання і впродовж подальшого вдосконалення дій) волі і зверне­не до людини як до окремого предмета. Цей предмет — його влас­тивості, процеси, стани — мають конкретний зміст і відображають­ся у формі відчуттів і сприймання.

Ставлення до себе самої як до предмета і є джерелом розвитку «Я». Ставлячись певним чином до власних переживань, відображе­ного змісту і станів, людина має змогу змінювати їх, перетворюва­ти, створювати нові форми. Ставлення до власних станів і «Я» не­однакові. Активність і пріоритет на боці «Я», яке будь-який пози­тивний зв'язок з предметом трансформує «для себе», опановує і ро­бить його змістом власної свідомості.

Розумові дії опановуються «для себе», переборюючи опозицію, опір, непокору перетворюваного предмета своєму носієві — людині діючій.

Шлях до майстерності, мистецькості, кмітливості — через техно­логію навчання.

Технологія — мистецтво використовування законів психіки, свідо­мості і діяльності в процесах виробництва духовних або матеріальних цінностей.

Технологія — це і наука перетворення знання в процес навчання людини або втілення його в матеріальні конструкції, машини, меха­нізми — системи з необхідними властивостями. Це і сукупність про-


цесів, протягом яких планомірно відбуваються зміна засобів вироб­ництва (від нижчого до вищого), розвиток і створення оптимальних інноваційних технологій.

Технологія — сукупність знань про людину, її психомоторику, меха­нізми регуляції рухів, їхнього становлення і розвитку.

Закони побудови технологій можна пізнавати і інтуїтивно, дос­відним шляхом, тобто методом проб і помилок, але при цьому мож­ливість досягнення бажаного успіху різко обмежена. Використання наукової технології знижує до мінімуму необхідність адаптації і на­лагоджування машин і механізмів (під час переходу від недорозви­нутої системи технологій до досконалої), і підвищує ККД вироб­ництва.

Якість технології — технологічність використання в процесі нав­чання і вдосконалення рухової дії найбільш ефективних, економіч­них і продуктивних засобів, що є обов'язковою умовою оптимізації діяльності.

Оптимальна діяльність - найкраща з усіх можливих, тоді як усі інші, в межах можливостей людини, будуть менш ефективними. Усі ці засоби діяльності можливі, проте одна серед них — оптимальна,має свою міру, правило, з яким треба ознайомитися. За межами можливого перебуває сфера заборон - сфера дії законів руйнування.Вийшовши за межі можливого, діяльність порушується, втрачає свою ефективність, а для людини вона стає небезпечною. Те саме стосується і стану людини: стан балансування на межі норми і па­тології - продукт діяльності, протилежний її справжній меті і пот­ребі людини.

До технологічності відносять систему контролю, що сприяє під­триманню якості діяльності і самого технологічного процесу в ме­жах, передбачених сферою впливу законів техніки, а для людини — психічної напруженості дії і станів у кожний конкретний момент ча­су в рамках технології виробництва, що розгортається. Контроль усуває ненормальний стан, прогнозує його вияв і тому стає ефектив­ним засобом управління технічною підготовкою.