Діяльність як предмет проектування

Процес проектування діяльності — процес насичення її інновація­ми, створення в її технології того, чого ще не існувало. Ці процеси можна здійснювати трьома шляхами: впливами, що трансформують смисли свідомості; утворенням нових форм діяльності, які також свої­ми наслідками трансформують цю діяльність і свідомість, і найкращим третім — інноваціями діяльності і свідомості в нерозривній єдності.

Свідомість і діяльність — органічна єдність. Зміст свідомості виз­начається діяльністю, а відкриття нових аспектів і властивостей ді­яльності збагачує свідомість. Це повною мірою стосується і творчо­го хисту людини. В усьому, що зробила людина, виявилась її свідо­мість, робота її думки, почуттів, які вона вкладає в дії.

Із цього закономірно випливає уявлення про засади і напрями створення інноваційних технологій: а) ефективний розвиток психіки і свідомості людини; б) предметних форм діяльності, що створюють умови для вияву і розвитку потенційних можливостей людини; в) під­вищення продуктивності її дій, завдяки творчому началу в діяльності.

У зв'язку з цим діяльність перетворюється на предмет цілеспря­мованого проектування, створення таких засобів її здійснення, вда­ючись до яких свідомість і діяльність стають оптимальними і розви­ваються згідно з поставленими цілями.

Процес проектування інноваційних технологій діяльності прак­тично можливий у двох основних напрямах:

а) проектування змісту свідомості, на основі знань, отриманих у
результаті наукового дослідження;

б) проектування змісту діяльності, що грунтується на природних
засобах її здійснення, які виключають помилки від перших кроків
навчання і розвитку.

Перший напрям припускає збагачення свідомості людини об'єк­тивним смислом, знаннями, що вказують шляхи формування до­цільних установок, інтересів, потреб і ідеалів, закладають раціональ­ні засоби дій.

Другий напрям проектування передбачає таку організацію діяль­ності, яка відбувається згідно з законами природи людського тіла і психіки, що і дає змогу відкривати потенційні можливості в діяль­ності і збагачувати свідомість людини додатковим смислом.

Створення інноваційної технологіївключає основні етапи:

—оцінку можливостей мотивації творчої активності;

—аналіз досвіду і вивчення творчої діяльності людини;


—головні засоби організації творчого процесу;

—опрацювання алгоритмів і програм для моделювання і стиму­
лювання творчого процесу;

-практичне застосування і експертну оцінку якості творчих ре­зультатів, сфери їхнього використання;

— відкриття і опанування нових галузей творчої активності.
Психологія розглядає психічні явища з двох поглядів:
по-перше, вивчаються процесуальні особливості психічних явиш

(джерела виникнення, фізіологічні механізми, що є їх підґрунтям, певні закономірності їх розвитку, взаємозв'язки між ними і т.ін.);

по-друге, - з'ясовується їхній зміст як якісно своєрідне суб'єк­тивне відображення дійсності (зміст сприймання, думок, почуттів, вольових виявів, що виникають у свідомості людини через ті або ті обставини життя і діяльності).

Якщо дослідження психічних явищ як процесів дає змогу вияви­ти закономірності кожного з них, то вивчення змісту дає можливість визначити якісні особливості, характерні для певної людини (своє­рідність думок, сприймання почуттів, вольові зусилля).

Перше положення має предметом вивчення психіки як органа піз­нання, а друге зосереджує увагу на тому, що психіка і свідомість люди­ни ще й орган діяльності з певним якісним і кількісним змістом, який, оминаючи обробку мисленням, закарбовується в підсвідомих формах, але й здатний включатися в діяльність з метою її вдосконалення.

Окрім пізнавального і діяльного ставлення до змісту дій з предме­тами, на людину діють і справляють істотний вплив багато потужних факторів. Серед них стрижневими будуть такі вияви, які пов'язані з мотивацією, тенденціями і її спрямуванням. Вони і створюють меха­нізми функціонування і розвитку свідомості в діяльності.

Механізм свідомості формується через усвідомлення змісту діяльнос­ті. Через усвідомлення всього розмаїття змісту розв'язання пізнавальних завдань, які людина має розв'язати в формі почувань або у вигляді тем­ного м'язового почуття рухів, коли людина працює безпосередньо з предметом. Цей зміст перетворюється в ході розв'язання практичних завдань і в новому вигляді знову повертається в ту саму діяльність.

Такий вигляд має і модель усіх інноваційних технологій: вони пе­ретворюють невідоме на відоме, доповнюють його новизною, вдос­коналюють, щоб збільшити продуктивність дії людини.

У процесі реалізації функції діяльності як предмета проектування вона сама створюється на знаннях, що дають змогу ще до початку її створення врахувати природні межі можливостей людського тіла і ду­ші. Людині їх треба всебічно усвідомити, перетворити на надбання свідомості, щоб користуватися ними для досягнення мети діяльності. Прогноз успіху за таких умов передбачає активність творчих по­тенцій суб'єкта дій. Вони, і тільки вони, сприяють створенню того,


чого ще не було в досвіді, того, що тільки уявляється як можливе, досяжне. А цим досяжним завжди є: а) оптимальна міра предметно-практичної діяльності; б) матеріалізація людської сутності в створю­ваній нею дійсності.

Проектування діяльності безпосередньо пов'язане з синтезом на­шого знання: воно з часом розвивається і уточнюється, наближа­ться до більш адекватного відображення її сутності і практичного Ізикористання відображеного в єдиному неподільному процесі. При­родно, що знання необхідно певним способом модифікувати і адап-т' вати до конкретних умов, враховувати індивідуальні особливості -Ільні і слабкі) діючої людини і довести діяльність до рівня прак-,чних приписів, або алгоритмів дії.

Спочатку проектований продукт діяльності — системи здібностей — ! юдині, що діє, уявляється як ідея. Адже ідея — різновид поняття, :цо поєднує як об'єктивне знання про усвідомлені можливості, так і загальні обриси мети, на досягнення якої спрямовується діяльність. Ідея здатна випереджати відображення дійсності і при цьому вико­нує конструктивну функцію завдяки тому, що спирається на закони розумових і психомоторних дій, даних у вигляді зразка.

Відтак ідея стає джерелом синтезу і систематизації знань і акти­візує творчу уяву. Інакше кажучи, ідея не є довільною вигадкою без­діяльного розуму, а навпаки - розумний порух думки в незвідане майбутнє, і тому вона стає матеріальною перетворюючою силою в діяльності людини.

Зміст ідеї відбиває і технологічний аспект діяльності, прийоми і засоби її реалізації, які, в свою чергу, виконують і функції контро­лю, відповідності досягнутого рівня майстерності належному. У ці­лому ж ідея діяльності тісно пов'язана з поняттям ідеалу.

Ось чому ідеал і ідея — форми уявлення в свідомості людини ви­щої мети і, отже, її потреб.

Ідея в проектуванні діяльності має специфічні особливості і від­різняється від поняття або їх системи. Якщо останнє відбиває дій­сність у всьому її розмаїтті, то ідея — форма осягнення думкою май­бутнього предмета, усвідомлення мети і проекція подальшого піз­нання і перетворення.

Шляхом впровадження ідеї дії набувають спрямованості на мету, яка визначає те, на чому буде зосереджена активність людини.

Тому ідея не зводиться до формування досвіду, нагромаджуван­ня знань, а існує для того, щоб, використовуючи його, побудувати нове, досконаліше відображення предмета, з урахуванням законів і можливостей їх існування в тенденції розвитку. Отже, ідея є кон­кретним і об'єктивним відображенням дійсності, а коли вона усві­домлена людиною — виражає її готовність практично втілювати в ду­ховні або матеріальні конструкції через відповідні дії.


Проектування — синтез знання в певну цілісну систему, що відіграє роль евристичного принципу побудови практичною дією нових, ще не іс­нуючих форм дії.

На заключному етапі проектування ідея отримує подальше опра­цювання і набуває форми проекту. Він включає:

а) тексти, що описують технологію діяльності;

б) розрахунки, що пояснюють зміст і призначення тих або тих
елементів як технології, так і створюваного предмета;

в) креслення, наочні схеми тощо і додаткові засоби, що норму­
ють дії і готують людину до праці.

За допомогою цих засобів зображення ідеї вона стає більш або менш досяжною і за нею можна розгледіти майбутній предмет, а са­ма ідея таким чином наповнюється чуттєвим змістом, стає образом у свідомості людини.