Діяльність як цінність

Що проектує функція діяльності? Створює передусім ціннісну орі­єнтацію людини, яка діє. Ця орієнтація— вибіркове ставлення до су­купності мети і ідеалів, засобів досягнення цілей і якості продукту, що створює людина. Ціннісна орієнтація характеризує структуру активнос­ті психіки людини, і разом з нею і колективу, з соціального погляду — зміст і надає перевагу тим або тим властивостям самої діяльності.

Наявність у людини, що діє, усталених ціннісних орієнтацій на вдосконалення процесу сприяє: а) набуванню загальної культури, б) культури розумових дій; в) розвитку творчого хисту людини, що є свідченням її зрілості.

Цінністю в найвищому сенсі є те, що слугує людині і є-одним з виявів: добра або зла, істини або хибності, прекрасного або потвор­ного, дозволеного або забороненого, справедливого або несправед­ливого, які мають для людини неабияку значущість.

Розрізняють і суб'єктивні цінності: установки, тенденції, імпе­ративи, заборони, мету, проекти тощо, які виявляються в норма­тивних уявленнях, їх призначення — орієнтувати доцільність ді­яльності.

Цінності в структурі діяльності — її соціальні регулятори. Так або інакше осмислені цінності дають змогу збагнути певну орієнтацію людини, що діє, слугують предметами інтересів, потреб.

Вибіркове ставлення до сукупності цілей і ідеалів, до засобів до­сягнення мети і якості створюваних продуктів може спричиняти протиріччя і конфлікти. Передусім в мотиваційній сфері: боротьба мотивів між обов'язком і бажанням, мотивами моральними і егоїс­тичними. Орієнтація колективу на суспільні цінності характеризує його членів у соціальному сенсі.


Наявність усталених ціннісних орієнтацій зміцнює характер лю­дини, збільшує її витривалість, її переваги і спрямованість на ство­рення цінностей — духовних і матеріальних. Свідчить про наявність у неї сформованих ціннісних орієнтацій, про гармонійний розвиток у ході «вростання» її в культуру людства, опанування і розвиток власного творчого хисту, зрештою, свідчить про зрілість людини.

У цьому сенсі ціннісна орієнтація на: а) навчання, б) гру, в) пра­цю — домінуючі види активності підростаючого покоління — має ви­нятково важливе значення.

Оскільки навчальна, ігрова і трудова дії - джерело розвитку чутли­вості, відчуттів, психіки і свідомості, то йдеться про те, що воно може стати дієвим засобом підвищення культури емоцій, почуттів і мислен­ня, вчинків і моральності, думок, які висловлює людина, її тіла і душі.

Отже, завдання організації педагогічної діяльності якраз і поля­гає в тому, щоб, розв'язувати проблеми опанування знань і навичок, розв'язувати завдання розвитку хисту, творчого потенціалу і харак­теру людини.

Ціннісне ставлення людини до дійсності — це гуманістичне, справді людське ставлення, що має на меті нагромадження духовних і матеріальних цінностей:

1) матеріальних, створених із природних речовин;

2) духовних — творінь розуму і почуттів.

До того продукт, що має суспільну цінність, як правило, є реалі­зованою потребою, втіленням творчих сил людини. У свою чергу, цей продукт слугує зразком для опанування підростаючим поколін­ням ціннісних орієнтацій - результату виховання.

Але оскільки цінності можуть мати і негативне значення, то орі­єнтування на позитивні цінності повинне мати форму:

а) первісно — потреб;

б) установки і націлювання на розуміння справжніх цінностей;

в) готовності створювати нові, більш досконалі продукти діяльності.

Описані вище функції поняття діяльності безпосередньо стосу­ються потреб людини і тому є для неї і суспільства цінністю. У ці­лому ці функції і є системою цінностей, користуючись якою люди­на може будувати свою діяльність в оптимальних, отже — продук­тивних формах з цінними продуктами дій.

Інакше кажучи, в технології діяльності на базі психологічного знання людина повинна знати про наступні напрями мислення, ма­ти уявлення про організацію передбачення, про майбутні здобутки свідомості і про продукти діяльності.

Для цього той, хто створює технологію, користуючись функція­ми діяльності, повинен відповісти на такі запитання:

а) «Що робити?» — створити конструктивне знання, щоб мати змогу пояснювати природу діяльності і її предметну сутність;


б) «Як робити?» — усвідомити технологічний зміст як сукупність
прийомів і засобів реалізації мети, застосовуючи цілеспрямовані і
оптимальні дії;

в) «Для чого робити?» — мати уявлення про смисл діяльності в
ціннісному вираженні і керуватися в ній критеріями гармонії.

Причому відповіді на ці запитання можуть бути відвертими лише стосовно системи цінностей, прийнятих людством у формі ідеалів: 1) морального, 2) естетичного, 3) гносеологічного — що виражають твор­че ставлення людини до дійсності і відіграють роль цільових орієнтирів.

Таким чином, людина, що діє, - колектив - епіцентр активнос­ті в діяльності: вона усвідомлює власне «Я» і діє, керуючись цим; «Я» присутнє в кожній дії, будує її, є суддею людських дій і вчинків.

У той же час дія не дорівнює «Я», тому що є «Я», яке може пере­вершити попередні свої дії, створити те, чого ще не було в індивіду­альному досвіді дій.

У процесі розвитку і розгортання нового предмета психології — системи інноваційних технологій, — надто слабко опрацьованого, виникає необхідність виділити в діяльності такі утворення, які дали б змогу: а) уявити її як логічно однорідну систему з певною систе­мою координат, б) одиницю аналізу, в) практично конструювати її з метою оптимізації.

Сфери людини — предмети інноваційних технологій розвитку Поняття про сфери психіки і свідомості

Людина — соціальний індивід, що поєднує в собі риси суспільне зна­чущі і індивідуально-неповторні. Розкриваючи і реалізуючи свої внут­рішні властивості під час занять, людина є щодо предметів, явищ суб'єк­том свідомості і діяльності, джерелом активності, завдяки якій відбува­ється перетворення їх для задоволення власних і суспільних потреб.

Людина має два види здібностей:

природні, які включають матеріально-структурні утворення в людському тілі, що дає змогу людині психічно відображати навко­лишню дійсність, проектувати її і практично здійснювати свої про­екти, наміри, задуми;

соціальні, які людина набуває в процесі виховання, навчання, роз­витку, що є необхідною умовою засвоєння загальних форм суспіль­но-історичних здібностей і культури — джерела розвитку.

Східці пізнання — живе відображення довкілля, абстрактне мис­лення і праця — існують як неподільна єдність, і їх можна аналізу­вати окремо тільки як абстракції. У процесі навчання і розвитку во­ни функціонують одночасно, але можуть виокремлюватися в складі дії для вдосконалення виконання конкретних смислових завдань.


У процесі навчання, розвитку і спілкування людина як носій сві­домості і діяльності зазнає опору з боку предметів і явищ. З одного боку - це фізичний опір, який необхідно долати власними фізични­ми зусиллями або за допомогою підсилення їх технічними засоба­ми, а з другого — це вияв зусилля думки — усвідомлення сутності то­го, що відбувається в дії. У результаті цього людина відкриває в предметах і явищах їхні природні властивості, а в собі — здатності, завдяки цьому краще володіє собою, порухами власної думки, по­чуттями, уявою і діями.

У продуктах діяльності виявляється те, що людина знає і чого не знає, що може, а чого не може зробити, тобто це визначає міру її хисту.

Хист у практичній дії існує не окремо від мислення і сприйман­ня, а є їхнім завершенням, продуктом дії, результатом. Саме в роз­витку людина повинна опанувати історичні способи виконання дій, їх принцип, засоби перетворення сенсорної і перцептивної інфор­мації, що потрапляють в її свідомість внаслідок її практичних дій. Людина мусить опанувати те, що створене мисленням і діями її по­передників.

У дії ж людина, використовуючи свій природний хист психічно­го відображення, проектування і створення нового, реалізує те, що може бути здійснене, що можливе і не заборонене законами приро­ди. Це — хист людини активно будувати свою поведінку в просторі і часі відповідно до форми предмета своєї діяльності, укладений в універсальності будови органів руху і тіла людини.

Людські органи руху здатні здійснювати в різній геометричній формі переміщення (зрозуміло, в межах анатомічної цілісності). І все завдання навчання зводиться до того, щоб той, хто навчає, вка­зав раціональну форму рухів, виділивши ЇЇ з безлічі можливих, і вчасно попередив виникнення в того, хто навчається, дисгармоній­них процесів.

Структурно-анатомічна форма мислячого тіла щодо можливих форм рухів — універсальна, і в цьому полягає кардинальна відмін­ність руху живого мислячого тіла людини від руху — нехай навіть са­мого розумного і вмілого — автомата, створеного людиною. Люди­на, роблячи відкриття, винахід, розсуває межі уявлень про можли­вості людини, відкриває нові шляхи їх вдосконалення.

Людина розвивається в умовах культури, що наперед визначає зміст думок, почуттів, настроїв і створює її психологічний склад. Зміна психологічного складу відбувається в процесі діяльності внас­лідок впливу на людину змін в її життєдіяльності.

Серед безлічі чинників, що змінюють життєдіяльність людини і формують її, важливе місце займають засоби і методи розвитку твор­чих здібностей.


Перед викладачем завжди стоїть питання: які сторони психіки людини необхідно виявляти і які психологічні і педагогічні засоби слід застосовувати, щоб цілеспрямовано змінювати в кращий бік ті або ті утворення в цілісній людині?

Існує безліч уявлень про структурні утворення в психіці і свідо­мості людини.

Ми зупинимося лише на аналізі форм активності людини щодо навколишнього світу, на тому, що, впливаючи на органи чуттів, по­роджує відображення, що перетворює енергію зовнішнього впливу на факт свідомості.

Виявлення структур свідомості в цілісній людині може справити позитивний вплив на організацію розвитку, дати своєрідну економію сил людини і дозволить успішно розв'язати завдання, які слід розв'язу­вати через впровадження нових навчально-виховних технологій.

Відношення людини до навколишнього світу — момент її взає­мозв'язку з ним, активність щодо нього, в результаті чого забезпе­чуються орієнтування і регулювання поведінки і діяльності. Такі від­ношення можуть складатися на різних рівнях взаємного зв'язку, який створює в людині: сенсорну сферу, перцептивну сферу, сферу почуттів, сферу розуму і розсудку та менталітет людини. Вони фун­кціонують у цілісності, забезпечуючи формування способу життя людини і образу її діяльності.