Природний психологічний експеримент

Природний експеримент здійснюється так, щоб у досліджуваних не виникла підозра, що їх психологічно вивчають, тобто за звичних умов (ігри дітей, навчання в школі, діяльність працівника на робо­чому місці тощо). У природному експерименті розрізняють два ви­ди: а) констатуючий і б) перетворюючий (завдання навчання або ви­ховання).

Порівняно з лабораторним під час природного психологічного експерименту важче досягти наукової чистоти. Природний психоло­гічний експеримент широко застосовується в педагогічній психоло­гії у формі навчання і виховання.

Особливість здійснення психологічного експерименту в сучасних умовах полягає в небаченому розширенні його масштабів, перерос­танні лабораторного експерименту в промисловий (інженерна, кос­мічна психологія), дедалі ширшому застосуванні для його здійснен­ня сучасних технічних засобів.

Утруднює здійснення психологічного експерименту те, що ви­вчення психологічних явищ, функцій і процесів завжди значною мі-ршсГсуб'єктивне. Як форма пізнання психологічний експеримент має не лише позитивні, а й негативні аспекти. Обмеженість психо­логічного експерименту виявляється в тому, що:

а) не всі об'єкти психологічного вивчення можуть стати об'єктом суто наукового експериментального студіювання (наприклад, інсайт, здібності, інтуїція);


б) технічні засоби, які допомагають дослідникові здійснювати
психологічний експеримент, впливають на перебіг психічних проце­
сів, що певною мірою спотворює картину дослідження;

в) психологічний експеримент, як і спостереження, спрямований
на поодиноке явище, він не виходить за межі безпосереднього ві­
дображення психічної реальності.

Різновидом природного експерименту є перетворюючий (нав­чальний та виховний) експеримент.